| noink a întrebat:

Vreau sa incep sa iau anticonceptionale. Nu am foarte mult timp la dispozitie pana la urmatoarea menstruatie si ma gandeam sa fac coagulograma si profilul hormonal iar apoi sa merg la un cabinet de Planning. La mine in oras acest cabinet se gaseste la spitalul judetean. Ce trebuie sa fac? Sun inainte pentru programare? Ar trebui sa merg la doctorita de familie pentru trimitere? Cum se procedeaza?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Consultatia gratuita se obtine pe baza scrisorii medicale emise de medicul de familie, insa data de programare efectiva a consultatiei poate fi in decurs de 1-3 luni, in functie de locurile disponibile. Din acest motiv este preferabil sa te prezinti la o consultatie cu plata la o clinica/cabinet particular fiindca te poti prezenta in orice moment doresti. O conditie foarte importanta in privinta prescrierii anticonceptionalului potrivit organismului tau, il reprezinta consultatia ginecologica complexa si efectuarea PROFILULUI HORMONAL PROPRIU. Trebuie inteles ca NU exista anticonceptionale MAI BUNE sau MAI SLABE, pastilele AC folosite trebuie sa fie cele POTRIVITE pentru ca hormonii din ea sa se plieze cat mai perfect pe activitatea hormonala proprie organismului fiecarei femei in parte. Pastila AC este printre cele mai sigure si eficiente metode contraceptive care poate fi folosita de o femeie fiindca AC-ul ii garanteaza/ofera o eficienta este de peste 99% si nu prezinta riscul accidentelor care apar des in cazul folosirii prezervativului. Conform statisticilor efectuate pe plan mondial, prezervativul garanteaz doar o eficienta de 84%, si din acest motiv se apreciaza/considera ca este cea mai ineficienta metoda contraceptiva dintre cele existente/folosite la ora actuala. INSA ATENTIE, folosirea pastilelor AC se face numai dupa ce este efectuata o consultatie ginecologica prealabila, care consta in palparea profesionala a sanilor, efectuarea unui test de coagulre a sangelui si analizele hormonale necesare efectuate de catre medicul ginecolog, care pe baza rezultatelor obtinute schiteaza PROFILUL HORMONAL propriu/unic si cu ajutorul acestui profil hormonal reuseste in deplina cunoastere si siguranta sa aleaga tipul de AC potrivit de a fi folosit, care se pliaza cel mai bine pe activitatea hormonala proprie, dintre cele peste 40-50 de sortimente existente in farmacii. Medicul ginecolog explica si indica momentul propice de a se incepe folosirea lor, precum si modul corect de administrare a pastilelor AC, deoarece doar asa prin respectare intrutotul, a instructiunilor producatorului si cele ale medicului, produsul selectat din gama foarte variata de AC existente pe piata, va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Daca ti-ai inceput viata sexuala ai putea opta sa folosesti cea mai moderna si eficienta metoda de contraceptie hormonala existenta la ora actuala pe plan mondial si anume inelul intravaginal cu emitere continua de hormoni : NuvaRing. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ar trebui sa merg la doctorita de familie pentru trimitere"

Răspuns corect!

| alexandru0sorin a răspuns:

Man daca ar fi fost vorba de un cabinet privat, probabil ai fi reusit doar cu o simpla programare, dar in rest nu stiu sa te ajut. imi pare rau.