| noink a întrebat:

Doresc sa fac niste analize inainte de prescriptia anticonceptionalelor. Mai mult pentru a vedea in ce stare e organismul meu. Recent m-am informat bine despre ele: Vreau sa fac o coagulograma, homeoleucograma, profilul biochimic, profilul hormonal si teste pentru ficat. Pot sa le fac toate gratuit daca merg la medicul de familie? Poate sa imi scrie atat de multe pe trimitere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai pe cele pe care medicul de familie le considera necesare. In principiu, in afara de testele hepatice altele nu sunt necesare. Coagulograma numai daca ai in familie probleme de coagulare, restul nu. Totusi, daca tu esti bolnavicioasa, ai maformatii sau alte probleme, medicul de familie poate considera si alte analize necesare. El va decide exact ce iti trece pe trimitere.

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Medicul ginecolog știe mult mai bine ce analize trebuie să îți faci și tot el îți recomandă anticoncepționalele pentru tine. Nu te juca cu ele, că îți poți pune viața în pericol daca le iei fara informația unui medic ginecolog. Eu nu ți-aș recomanda sa faci analizele menționate și apoi să cumperi contraceptivele care ți se par perfecte pentru tine. Corpul poate reacționa diferit la o substanță pe care nu ai analizat-o înainte.

| noink explică (pentru MihaelaDart):

Nuu, voi merge cu ele la medicul ginecolog, pentru interpretare, si apoi si la planning daca e nevoie. Vreau doar sa stiu daca le pot face gratuit cu trimitere

| MihaelaDart a răspuns (pentru noink):

Si medicul ginecolog iti poate da trimitere la analizele pe care ti le recomada el, il intrebi pe el daca sunt gratuite si ce ramane sa platesti.

| Violleta2022 a răspuns:

La prescrierea anticonceptionaleleor se fac teste hormonale, nu de coagularea sangelui.
Este nevoie sa se stie care este situatia ta hormonala exacta, ca sa stie exact ce-ti prescrie, ca sunt zeci de anticonceptionale, cu dozaje diferite, pentru fiecare cantitate hormonala si nu vrei sa te ingrasi, sau sa slabesti ori sa ai palpitatii ori chisturi ovariene.
Nu medicul de familie iti prescrie aceste teste, ci ginecologul!

| Violleta2022 a răspuns:

Stai cumintica, ca la 15 ani nu-ti prescrie nimeni anticonceptionale!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Baga dupa cum iti este pofta, sau dupa prescrierea medicului; apoi sa nu te plangi ca dai nastere la copii cu malformatii, sau ramai infertila si nu gasesti o mama surogat care sa nu fie frecata de partenerul tau. laughing