| ea0doar0ea a întrebat:

Daca am 15 ani si jumatate pot merge la un cabinet de planning familial pentru a mi recomanda anticonceptionale? Daca da, imi trebuie trimitere? Cam cat costa? Trebuie sa fac programare? Pot sa merg neinsotita? Imi va recomanda anticonceptionale si fara analize daca sunt perfect sanatoasa? Multumesc frumos anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti merge, insotita de un parinte sau tutore legal cu buletin asupra lui. Poti lua trimitere sau poti plati consultatia. In functie de cabinet poti avea sau nu nevoie de programare, trebuie sa mergi sau sa suni in prealabil si sa intrebi. Iti va recomanda anticonceptionale dupa o consultatie ginecologica de rutina cu test Papanicolaou si, posibil, la nevoie, cateva analize de sange sau o ecografie (daca in timpul discutiei sau a consultatiei identifica probleme de care inca nu stii)

| alessia5158 a răspuns:

La un asemenea cabinet primesti doar consiliere in legatura cu metodele de contraceptie, nicidecum o reteta pentru un anumit medicament contraceptiv potrivit tie! Recomandarea pentru un anumit medicament contraceptiv(anticonceptional) ti-o face medicul ginecolog dupa o prealabila examinare.
Documenteaza-te din link :http://www.planificaneprevazutul.ro/......familiala/

| MskDesign a răspuns:

Nu cred ca la aceasta varsta este recomandat sa faci sex, dar sa mai iei si anticonceptionale.

| ea0doar0ea explică (pentru MskDesign):

Eu am intrebat altceva, n-am nevoie de judecata, am nevoie de sfaturi