| Ramona87 a întrebat:

Buna tuturor. Am cunoscut de curand in timpul trainingului un baiat care are 29 de ani. De asemenea am cunoscut si o fata, prietena buna cu el. M-am imprietenit si eu cu ea. Am petrecut cu baiatul cateva zile frumoase impreuna cchiardaca el nu voia o relatie, nici eu nu voiam era atractie fizica. El m-a cautat apoi dar mie imi trecuse de el pana l.am revazut si am inceput sa il plac iar am inceput sa il caut dar refuza sa ne mai intalnim dupa ce plecam de la munca. Cateva zile dupa am aflat ca el are o relatie cu prietena mea care stie ca il plac. Ea se poarta urat acum cu mine de cand e cu el. In seara cand am aflat de ei el a venit la mine ne.am sarutat dar i.am zis sa se opreasca aici.a doua zi imi da mesaj ca intre noi nu va mai fi nimic pentru ca nu vrea sa o raneasca pe fata respectiva si sa nu ii zic niciodata. Nu stiu ce sa fac pentru ca il vreau! Plus de asta toata lumea zice ca arat mai bine ca ea si ca nici el nu e de mine si ca merit mai mult. Ce sa fac? Il plac mult!

Răspuns Câştigător
| queenofsaigon a răspuns:

Urât din partea lumii pentru ce spune. happy

Nu e vorba de meritat, dar din moment ce și el te-a refuzat într-un final, ce vrei? Adevărul e că nici tu nu ești vinovată, că la urma urmei ai aflat destul de târziu că este într-o relație cu ea, și ai acționat foarte bine că l-ai oprit.

Probabil că ține la ea dacă nu vrea să o rănească, și ar fi bine să stai și tu departe de el. O să-ți treacă într-un final. Măcar așteaptă să se despartă de ea dacă îl vrei așa mult. Dar nu face vreo prostie, nu cred că ți-ar conveni să stai cu ideea că și-a înșelat prietena la care ținea cu tine și că o poate face iarăși oricând dacă vă... „combinați".

Pe de altă parte poți acționa ca o javră, să îi spui fetei că a venit la tine și te-a săturat, să aștepți să-i dea papucii și bingo, e al tău.

Glumesc.

Multă baftă, orice ai face.

| Ramona87 explică (pentru queenofsaigon):

Nu pot fi asa rea pana la urma mi-a fost prietena dar de cand e cu el ea nu ma mai cautat deloc si mi-a vorbit de sus cand mi-a zis ca sunt impreuna. El are de unde alege, eu nu pentru ca nu am gasit inca pe altcineva. Cred ca el e totusi doar o ambitie si ma enerveaza ca nu am fost eu cea aleasa. De ce an mintit ca nu vrea o relatie daca pana la urma s-a bagat cu ea? Si am uitat sa zic, cand mi-a dat acele mesaje ca nu va mai fi nimic intre noi i-am scris un monolog sa ma tina minte toata viata, nici cu toata apa din dunare sper sa nu se mai spele.

| queenofsaigon a răspuns (pentru Ramona87):

Ah, deci s-a combinat cu fata după ce ți-a spus că nu vrea o relație sau era deja cu ea dinainte?

În fine, am experimentat pe pielea mea cum se poate întoarce o prietenă împotriva ta din cauza unui băiat. Sincer, în locul tău nu mi-aș mai bate capul cu ei. Probabil a folosit clasica minciună „nu vreau o relație" omițând faptul că nu vrea o relație CU TINE, și apoi chestia cu sărutatul a fost doar să vadă dacă mai merge...

Uită-i pe amândoi, nu se merită. Găsește pe cineva pentru care să fii prima alegere, nu vreun supliment.

| Ramona87 explică (pentru queenofsaigon):

Da, s.au combinat dupa asta. Ea este o falsa care ma impingea sa fiu cu el si cand colo uite ce imi face ea. Si imi vorbeste in dorul lelii nestiind desteapta ca eu am avut ceva cu el dar o las in prostia ei. Si lui i-am zis ca alta ca mine nu va mai gasi si ca nu merita nici macar buna ziua. Sper de acum sa nu mai imi pun ambitia in barbati pentru ca nu ajung nicaieri. I-am zis ca putea sa imi zica: vreau o relatie dar nu cu tine...e un prost oricum lasa ca ma tine minte de acum incolo. Aa da si amandoi sunt indieni, daca ajuta la ceva aceasta informatie. I-am zis ca sunt prea mult pentru el si peste el si sa nu se mai atinga de europence ca nu are ce cauta cu asa ceva si sa ramana in comunitatea lui.

| CataC a răspuns (pentru Ramona87):

Si cu monologul ala ti-ai inchis singurica usa-n nas.
Fii mai calculata data viitoare, nu rezolvi nimic cu asa ceva, doar il indepartezi.

| Ramona87 explică (pentru CataC):

Ai dreptate dar am fost proasta prea mult timp. Pai eu il cautam si eu ma amana da ne vedem azi maine azi maine putea sa zica din start ca are pe cineva si sa nu-l mai caut. Din moment ce a ales-o pe ea si nu pe mine e clar ca nu ma va alege niciodata si ca nu va mai vrea sa avem de a face unul cu altul asa ca am zis macar daca nu ma vrea, sa aiba motive si sa zica merci ca nu imi dau drumul la gura in fata aleia, il las sa traiasca cu acea frica, ca pot sa ii zic aleia oricand

17 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Degeaba îţi spun n persoane că tu arăţi bine dacă el o place pe ea şi probabil că o şi iubeşte.
Dacă el vrea ceva serios de la tine atunci aşteaptă până va fi singur, nu încerca să-i despăraţi.

Uneori trebuie să stai la coadă pânâ îţi întâlneşti alesul.

| Ramona87 explică (pentru Dariusuu):

Pai sunt impreuna de 2 saptamani si se cunosc de 3 luni. Cum sa o iubeasca? Daca o iubea nu venea la minw dar eu m-as fi multumit sa fiu cea de a doua pana gaseam ceva mai bun.dar nici de amanta nu ma vrea. Si ea imi era prietena, si ea ma sfatuise inainte sa fiu cu el ca acum sa fie ea cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu cati ani ai, din moment ce ai impresia ca o relatie se rezuma exclusiv la cum arati?

| Ramona87 explică (pentru anonim_4396):

27 de ani aproape. Dar nu asta e problema el e indian eu europeanca prietenele imi spun ca ar fi trebuit sa imi pupe picioarele ca el il cautam si el alege sa fie cu alta din natia lui. Eu l-am respectat, am vrut sa il fac fericit i-am vorbit frumos si i-am dat afectiune, ce mai voia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ramona87):

Si la 27 de ani esti atat de infantila incat sa iti crezi prietenele cand scot porumbei d-astia pe gura? De ce sa-ti pupe picioarele, ai sange regal, iei copii de pe strada si ii cresti pe banii tai? Nu ma intelege gresit, poate esti o persoana ok dar asta nu inseamna ca respectiva nu e mai buna decat tine sau, poate, are ceva ce tie iti lipseste.

Din cate am inteles, tu nu ai avut o relatie cu el. Ba chiar era destul de evident ca nu veti avea din moment ce ati discutat despre asa. Atunci de ce iti mai faci sange rau? Bine ca nu si-a batut joc de tine, ca nu te-ai implicat in ceva serios pentru ca mai apoi sa te faca sa suferi mult mai mult. Trenul asta a plecat din gara, incearca sa prinzi altul. Daca regreti lucruri pe care nu le mai poti schimba nu faci decat sa te ranesti singura. Strange din dinti si mergi mai departe.

Cat despre ei doi, ignora-i pur si simplu. Inteleg ca e greu, din moment ce lucrati impreuna, dar nu ai alta solutie. Poarta-te cu demnitate, incearca pe cat posibil sa nu dai de inteles ca esti afectata si poate, cu timpul, lucrurile vor reveni la normal.

| Ramona87 explică (pentru anonim_4396):

Eu i-am zis ca nu vreau O relatie pentru ca el a zis primul ca nu vrea asta si doar nu eram proasta sa spun ca eu vreau, daca ziceam asta nu l.as fi avut deloc. Asta e, mi.am luat-o pe prostia mea, mi.am pus ambitia aiurea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ramona87):

Daca erai "proasta" cum spui tu de prima data, poate nu il mai aveai. Si acum nu ma sufereai. Sau, poate il aveai si acum era al tau... Tot timpul, voi fetele, va temeti sa nu "picati de proaste" de parca cineva v-ar judeca pentru tot retul vietii de la o chesti atat de neimportanta si pierdeti din vedere ca sunt lucruri cu mult mai importante decat mandria aceea stupida, de moment. Zic si eu, nu dau cu parul. Oricum, n-a fost sa fie. Nu ai fost proasta, ai sperat la ceva mai mult, cum facem cu totii la randul nostru. Iar acum e timpul sa mergi mai departe happy

| Ramona87 explică (pentru anonim_4396):

Sincer, preferam sa fiu cu el ca oricum dupa ce incepeam relatia cand il vedea al meu poate nu mai eram asa aprinsa, cand un barbat nu este cu o femeie cand vrea ea el devine doar o ambitie pentru ea. Asa ar fi fost si el, si da am plans de ciuda

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ramona87):

Hehe, am banuit ca si asta e o parte din problema dar nu am vrut sa mai dezvolt subiectul, mai ales ca nu prea isi mai avea rostul. Nu ti-o spun cu rautate dar incearca sa te maturizezi. Nu mai pleca atat de mult urechea la prietenele tale si gaseste pe cineva care sa te faca fericita si tu, la randul tau, sa-l faci pe el fericit.

Bafta!

| Ramona87 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc foarte mult pentru tot si pentru sfaturi va mutumesc tuturor. Sper sa gasesc ceea ce caut si data viitoare sa mi se impartaseasca sentimentele. Poate va fi ceva intre noi candva poate nu, probabil nu sau poate va fi prea tarziu. Sper ca timpul sa le rezolve pe toate.:*

| Dragos20 a răspuns:

Cauta altul

| Ramona87 explică (pentru Dragos20):

Eu il vreau pe el...este pentru prima oara dupa mult timp cand m.am indragostit si vreau sa stau tot timpul cu cineva