| twingle a întrebat:

Buna tuturor. am o nedumerire si as vrea sa ma ajutati si sa nu ma judecati. as vrea sa stiu daca are vreo importanta sa ai sau nu menstruatie inainte de a incepe viata sexuala. Eu nu am avut niciodata pana acum. dar sunt hotarata sa incep o noua etapa, doar ca imi e frica de acest aspect. Deci, fetelor ma puteti ajuta?

3 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Nu te judec, dar câţi ani ai? Pentru că de obicei menstruaţia vine pe la 12 ani şi nu cred că vrei să-ţi înceăi viaţa sexuală la 12 ani.
Iar dacă ai peste 15 şi tot nu ţi-a venit e recomandat să te duci la ginecolog, e posibil să ai probleme de sănătate.
De altfel, oricum e recomandat să te duci la ginecolog înainte de aţi începe viaţa sexuală. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu are importanta dar menstruatia vine la 12 ani de obicei la fetele de acum deci tu cati ani ai de vrei sa-ti incepi viata sexuala si nu ti-a venit menstruatia? Menstruatia vine atunci cand corpul este pregatit si este dezvoltat daca corpul tau nu este dezvoltat pentru mentruatie eu cred ca nu este pregatit nici pentru viata sexuala.Nu are importatnta dar sa te gandresti bine inainte sa iti incepi viata sexuala.

| Claudelu143 a răspuns:

Buna! Am o prietena care la varsta de 7 ani jumate i-a venit menstruatia.