| esa212015 a întrebat:

Bună tuturor! Am o oarecare curiozitate. Menționez de la început că am avut contact intim, dar protejat. Într-unul dintre acestea, s-a rupt prezervativul și am observat doar la sfârșit, dar nu a ejaculat înauntru. În această lună, înainte de menstruație cu 7-8 zile am început să am niște secreții de culoare maronie, destul de groase ca și consistență, asta fiind vreo 2 zile la rând, după aceea, parcă ar fi o sângerare, slabă ce-i drept, dar în mod predominant roșie ca culoare, precum sângele, câteodată pare a fi mai maroniu, dar tot a sânge pare ce-i drept, atât ca destul sângerez destul de slab. Menționez că uneori am dureri de burta, în schimb acum sânii nu mă dor. O fi aceasta menstruația sau este un semn că urmează să înceapă menstruația zilele acestea? Vă multumesc! happy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sangerarile intre menstruatii nu sunt de bun augur, denotand ca undeva ceva, nu este in regula. Posibil rana pe col uterin posibil fibrom uterin, posibil altele mai grave.
Cat de des mergi la ginecolog? Fiindca este vital sa descoperi din timp, daca ai vreo infectei cu HPV, care ti-a afectata colul uterin si acum se produc modificari celulare la nivelul lui, putand in timp sa duca al canerul de col uterin.

In ce priveste prezervativul rupt, se poate intampla dintr-uun singur motiV" prerevativul este prea mare pentru cucul baiatului!
Cand prezervativele sunt mari (largi), fiindca toate vin cu aceeasi lungime standard de 20-22cm, deci masura lui insemnanad diametrul prezervativului a fost mai mare decat diametrul penisului, lucru care a permis ca un prezrevarv larg sa se rasuceasca pe penis in timpul sexului, s-a intins la maxim si a pocnit.
Asadar, pe viitor, spune-i baiatului ca nu-i nici o rusine sa cumpere prezervative cu numere mai mici, fiindca este important sa nu te lase gravida.

| esa212015 explică (pentru Violleta2022):

Am uitat sa menționez, eu am o menstruație neregulată, deci nu prea se poate spune de "sângerări între menstruații". N-am pățit niciodată să se rupă, a fost prima dată în care am pățit.

Răspuns utilizator avertizat
| ValiSenzual a răspuns:

Tae o nn semnat vale