| angel70530 a întrebat:

Buna tuturor am o problema pe care nu ma pot descurca singura am nevoie de sfatul vostru. Deci am o relatie de 7 luni cu un baiat, insa in aceste 7 luni ne-am vazut foarte rar, adica traim departe unul de altu.Problema mea este ca el imi zice tot timpul despre sex adica sa facem sex, zice ca am 19 ani nu are de ce sa imi fie frica. El este primul baiat si ultimul cred ca cu care voi face sex, insa acum eu nu-s pregatita pentru asta, si ii spun sa aiba rabdare dar el nici nu vrea sa auda despre asta, zice ca daca a exersat trebuie neaparat sa faca sex, si daca eu ii refuz se duce sa ma insele cu altele.Credeti-ma ca imi este greu sa ma lupt cu asta pentru ca il iubesc cu adevarat, si atita am suferit ocara de la parinti pentru el ca sa ne intalnim, si el se comporta astfel cu mine(. Avem vise deiferite ambii, uneori mi se pare ca el, se intilneste doar pentru a face sex cu mine, dar eu nu vreau asta, vreau o viata lunga si frumoasa. Eu visez sa fiu mireasa si atunci tocmai sa o facem dupa casatorie, dar el spune ca nu va rabda si ca va pleca sa ma insele, apoi daca vom face sex inainte de nunta, nu stiu ce va fi, el doreste fara prezervativ sa faca, si daca dupa aceea ramin insarcinata? cum ramine cu facultatea? el imi va da papucii.insa noi am discutat despre asta si el a zis ca nu ma va lasa niciodata, sa cresc singura un copil, va fi lnga, cica zice caeu voi imbla dupa el, la dracu niste vorbe stupide, off. As vrea sa imi dati niste sfaturi la final, caci nu ma pot lupta cu asta, noi de fiecare data cind vorbim de sex ne certam, astazi cind vorbeam la telefon, m-a enervat si i-am zis sa faca ce vrea, si ca sa faca sex cu ce fata vrea, apoi i-am zis sa ma lase inpace, si el a zis ca ma lasa cica astea au fost vorbele mele, mi-a urat noapte buna si mi-a inchis, nu stiu ce va fi mai departe, asa mi-e frica sa nu il pierd, il iubesc foarte tare, si ma deranjeaza faptul ca el spune ca eu nu il iubesc, si ca nu imi place de el, imi provoaca durere(., Va rog din suflet ajutati-ma cu cite mai multe sfaturi, caci imi este greu pe inima, spuneti-mi ce sa fac mai departe, eu cred ca sa ai o relatie de sex trebuie sa ai minim 1 an de intilnire dar nu jumate de an, dar el nu intelege. Astept Sfaturi! Va multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ii poti spune foarte clar ca el e cel care nu te iubeste!
Pentru ca e interesat doar de sex, nimic altceva, se vede din modul in care se comporta cu tine!
Era totul bine intre voi pana sa ajungeti la subiectul sex?
Era.
Certurile au inceput in momentul in care a venit vorba despre sex.
El are pretentii si te obliga sa i le accepti, ceea ce ar fi o copilarie si bine faci ca il refuzi.
Cele mai mari minciuni pe care le spune un barbat le spune atunci cand vrea sa faca sex.Luna de pe cer daca o vrei,ti-o promite,numai sa accepti!
Asa cum tu te chinui sa-l lamuresti ca nu esti pregatita si vezi altfel lucrurile,adica,vrei sa va intalniti mai mult,sa va cunoasteti,sa porti rochia ta de mireasa si sa faci totul incet,pas cu pas,asa incearca si el sa te convinga sa ii cedezi,bazandu-se pe sentimentele pe care le ai pentru el.
Te santajeaza cu asta.
Dar,atat timp cat el nu intelege si nu respecta principiile tale,inseamna ca numai sexul il are in minte si nici un strop de dragoste.
Cedandu-i,lucrurile se vor desfasura exact asa cum prevezi singura.
Imi place ca are si pretentii, a ajuns inclusiv la amanuntul cu "fara prezervativ", fara sa-i pese de pericolul in care te pune!
Nu fa greseli, pentru ca vad ca gandesti bine.
Spune-i ca tu il iubesti foarte mult si ai acceptat sa discuti cu el toate aceste lucruri pe care el le doreste.Dar ar fi o dovada de dragoste din partea lui sa accepte si sa respecte "NU"-ul tau, pana in momentul in care te vei simti tu pregatita.Presiunile si insistenta lui sunt o dovada a lipsei lui de dragoste!
Pentru ca asupra corpului tau,numai tu esti stapana,nimeni altcineva.
Ca sa ajunga la corpul tau,el ar trebui sa-ti ofere,initial,inima lui si nu vad s-o fi facut!
Tu i-ai daruit tot sufletul tau, pe cand el vrea sa-i daruiesti doar corpul...
Oricat l-ai iubi, mai bine inceteaza aceasta relatie, daca el nu vrea sa judece cu capul de sus sau macar cu inima, pentru ca nu m-as bucura deloc sa te vad plangand disperata la sfarsit!

| Heys a răspuns:

Din punctul meu de vedere trebuie sa ta gandesti daca el te iubeste cu adevarat.Nu ii poti spune unei fete, ca daca te iubeste trebuie sa faca sex cu tine neprotejat.Nu iti dsitruge viitorul pentru o prostie de moment.

PS:daca eu i-as zice prietenei mele asta sunt sigur ca nu mi-ar mai raspunde niciodata la telefon si nu ar mai vrea sa ma vada, si i-as da dreptate.
*este inregula sa faci sex dupa 6 luni de relatie, poti face si dupa 1 luna si dupa 2 zile nu conteaza asta, conteaza cu cine faci.SI sa nu faci sex neprotejat, ne se stie niciodata.

| Rebecca009 a răspuns:

Cine dracu asteapta in ziua de azi un an pentru a face sex? Fato! maturizeaza-te! Ai 19 ani nu 13. Tu vii si vorbesti de nunta de mirese si basme de-astea. Se vede ca esti cu capul in nori si nicidecum nu esti pregatita pentru o relatie in adevaratul sens al cuvantului. Eu zic sa ramai la desene animate si sa lasi iubirea ca ea e pentru oamenii mari.

| neutrino a răspuns:

Baiatul, minunat sau nu, tot sex doreste, iar tu, recunosti sau nu, te gandesti din ce in ce mai mult la sex. Restul sunt detalii mai mult sau mai putin picante, dar nu poti pretinde ca cel cu care faci sex prima data, sa si imbatraneasca langa tine. Cat priveste facultatea, fetele istete fac sex si in timpul studentiei ( ohoo, si inca cat! ) dar stiu sa nu ramana gravide.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Personal as aborda povestea in altfel.

1. Partea cu el.
Intai de toate tu spui ca il iubesti si tot asa. Personal in locul tau as reevalua aceasta pozitie.

Motivul este ca incearca sa te determine printr-un fel de santaj sentimental ca o sa te insele, practic va afecta relatia daca tu nu faci sex cu el.

Personal daca a ajuns in aceasta situatie, este prea tarziu ca sa mai salvezi ceva.

2. Partea cu relatia sexuala pana dupa casatorie.

Se practica odata, in trecut asa ceva. Si cred ca nici atunci nu era pe bune, ramanea doar la nivelul de intentie de cele mai multe ori.

Personal, consider ca tu cel putin, ar trebui sa incepi sa experimentezi relatiile sexuale, sa incepi sa te cunosti pe tine. Si cand me refer la asta, nu ma refer sa faci sex doar cu prietenul tau, ci si cu altii.

Prietenul tau este virgin din ce rezulta aici. Si din pacate sunt rare cazurile in care amandoi virgini, prima experienta sa fie chiar celesta.

Apoi e foarte important sa te saturi, ca sa zic asa, de relatii sexuale, pentru ca odata maritata, e bine sa fii cunoscut cat a fost necesar ca sa nu mai ai asemenea intrebari in viitor.

3. Asteptatul pana la sex.
Acest asteptat difera de la om la om. Faptul ca tu ii pui un an de asteptare este de fapt modul tau de a te scuza ca nu vrei sa faci acest lucru si tot speri si te autoasiguri ca dupa un an este ok. In loc de un an poate fi o luna. Te-ai intrebat de asta?

Se facuse mai demult un studiu si se ajunsese la concluzia ca cele mai multe cupluri rezistente in timp fusesera cele care facusera sex intre 3 si 5 zile dupa ce se cunoscusera.

Nu stiu daca este ceva in care sa te increzi sau nu. Problema este ca daca nu exista comunicare si compatibilitate sexuala intre cele doua persoane, atunci vei fi nefericita. De fapt, foarte nefericita.

Si relatia va muri.

Poate o sa fii printre putinele persoane care vor sfida "regula". Dar sansa sa fii printre ele este prea mica ca sa merite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Transplantul de creier inca nu a fost realizat asa ca nu avem cu ce te ajuta. Baiatul pe care tu i iubesti vrea sex si incearca sa-l obtina prin orice mijloace ajungand chiar la santaj. Daca acesta este genul de om pe care il vrei aproape pentru tot restul vietii, atunci tu nu poti fi ajutata. Da, suna bine treaba cu iubirea pana la moarte, treaba cu un singur barbat pentru tot restul vietii, cu sexul dupa maritis si orice alte iluzii tampite pe care le-ai inteles tu despre viata, de la prea multe telenovele, dar realitatea sta cu totul altfel. Sexul e doar sex, il faci o data, ai scapat de povara. Virginitatea ta e o bucata de piele, doar mintea ta ii ofera o importanta iesita din comun. Dar asta oricum e irelevant, ideile tale despre viata, chiar daca gresite in viziunea mea, sunt ale tale si trebuie respectate. Ce trebuie sa inteleg insa este ca un baiat care te iubeste nu te va ameninta in viata lui ca se va duce la alta daca nu faci sex cu el. Nu te va santaja pentru sex, nu te va rani cu buna stiinta, nu te va ameninta. Iar "iubirea vietii tale" exact asta face. Unde mai pui ca voi nici macar nu aveti o relatie reala, el te tine pe internet si asteapta momentul in care vei accepta sa faci sex cu el, in timp ce tu visezi la rochii de mireasa. Poate mai are doua, trei ca si tine. Si tu nu il iubesti, daca il iubeai, ai fi facut pana acum sex cu el. Tie iti place atat de mult idea de a avea pe cineva incat te-ai indragostit de relatie si nu de respectiv. Nici macar nu il cunosti, cum l-ai putea iubi? Acest baiat va fi primul si ultimul cu care vei face sex doar daca te vei sinucide dupa prima noapte de amor sau daca te vei calugari. Cand un baiat isi doreste doar sex de la o fata relatia e destinata esecului.

| NameHarris a răspuns:

Impresionata povestea. Nu mai trai din visuri. Sa zicem ca nu faceti sex pana la nunta. Ce se intampla daca nu exista potrivire sexuala? Ti-ai bagat picior in ea nunta.

| MariaAvMi a răspuns:

Buna! In primul rand ar trebui sa te gandesti la ceea ce meriti tu ca persoana. Din cate am citit esri o fata exceptionala care la 19 nu se culca cu oricine. Gandeste-te ca tu esti deosebita, nu o c*rva. Gandeste-te ca el nu te merita atata timp cat ju te apreciaza si iti spune ca daca nu faci sex cu el va face cu alta. Eu te cred ca il iubesti dar ia intreba-te: crezi ca el te iubeste daca face asta? crezi ca el daca ar vrea sa fie cu tine toata viata, nu ar astepta pana cand tu te-ai simtii pregatita? Eu cred ca ar trebui sa te respecti, si sa il lasi in pace pe mitocanul asta. Acum serios, suntem in 2014 o femeie poate tarii fara un barbat, desi il iubesti TREBUIE SA TE RESPECTI SI SA VEZI CA EL NU E PENTRU TINE. Succes scumpo, sper sa iei decizia potrivita. >big grin