| Ankutzaaa a întrebat:

As vrea sa imi incep viata sexuala, iubitul meu m-a asteptat destul(2 ani jumate) Evident,ca am facut alte tipuri de sex, dar sex vaginal nu. Mie mi-e tare frica de durere. Ce sa facem sa nu fie durerea foarte mare?(stiu ca trebuie sa fim amandoi foarte excitati.dar in rest)? Niste sfaturi ceva?
Va multumesc! Pupici!

18 răspunsuri:
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Sa stii ca depinde de organism. Pe unele fete le dor,pe altele nu.
Pe unele le dor mai putin, pe altele nu. Deci nu trebuie sa fie si la tine la fel.
In primul rand trebuie sa folositi prezervativ. Risti ca la primul act sexual sa fi mai fertila ca niciodata, plus ca reduce si riscul bolilor cu transmitere sexuala, ajuta si la lubrefierea ta.
Deci, are triplu rol:
1) reduce riscul unei sarcini.
2) reduce risculor bolilor cu transmitere sexuala.
3) reduce durerea,deoarece penisul lui o sa ''alunece'' mai bine.
Da,ca sa nu existe dureri,cum ai spus si tu,trebuie sa fi excitata bine.
Dar in afara de asta,trebuie sa ai mintea limpede si sa te dedici cu trup si suflet actului sexual,sa-ti dispara din gand ''o sa ma doara''.
Asta ajuta la disconfortul tau.
Totodata trebuie sa fi lipsita de inhibitii,si sa nu-ti fie teama sa-i spuii iubitului tau ce iti doresti sa faca ca sa te lubrefieze mai bine,iar daca nu indraznesti sa-i spui,dovedeste-i.
Conteaza si atmosfera, stinge-ti lumina si aprinde-ti lumanarile. Trebuie sa fie tandru si grijului cu tine, si daca se poate sa te lase pe tine deasupra, sa detii controlul, astfel tu decizi cat de adanc te patrunde.
Acum imagineaza-ti tot ce ti-am scris si vezi cum e.
Fi relaxata si nu te mai gandi la durere!
O sa fie bine!
Doar de voi depinde!
Pupici!
Si o noapte cat mai frumoasa!

| Miley a răspuns:

De durere nu poti sa scapi dar se incepe cu incetu cate putin trebuie sa stai tu pe el casa nu te doara si te lasi incet incet c daca sta el si e foarte excitat se poate sa o faca prea repede insa merge si cu degetul si tot largesti dar evident nu tu faci asta...asa doare mult mai putin dupa ce nu te mai doare nici cu 3 degete poate intra si penisul iar durerea nu va fi decat la intrare si da trebuie excitati ca asa se mareste vaginul...deci totul se ia incet nu dintr-o data succes

| Ankutzaaa explică (pentru Miley):

Dar o sa ma mai doara si a 2a si a 3 a oara? Sau cum e?

| Miley a răspuns:

Cred ca nu doare decat prima oara cand baga penisul dupa ce ai largit destul si doar la intrare si da trebuie sa fi-ti uzi ca sa alunece mai bine

| wolder a răspuns:

Trebuie sa fie `finut` nu dur.
sa fiti exictati - uzi.
sa te relaxezi
si cel mai important sa nu dea ca nesatululwinking

| RAY a răspuns:

Stiintific daca isi face sex oral si apoi te penetreaza nu simnti asa durerea da doar daca ai ograsm prin stimularea clitorisului,orgasmul face ca durerea sa nu se simta din cauza placeri,mai ajuta si vizionarea de film de comedie, metditatie pentru limpenzirea minti, muzica, sport, e acolo o bucata de piele dar nu poate durea tare isi dai seama ca daca durea disparea specia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odata ce ai facut oral si anal nu a asteptat nimic... ala nu e tot sex? laughing of of, odata ce ai facut anal, vaginal nu va fi o problema dupa 2 3 partide. ai grija cu preludiul, sa fie pana ai nevoia sa te penetreze da nici 2 ore laughing

| ady960 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista durere doar placere...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor Am ajuns in ziua in care femeile cer sfaturi pe net cum sa si-o traga cu iubitii lor...

| LineGuide a răspuns:

Este vorba de un preludiu foarte lung, pentru a ajunge la un grad mai mare al excitatiei. Ok, apoi incercati folosirea unor lubrifianti, si desigur asigurati-va ca aveti la indemana cateva servetele umede, sau uscate.
Mult noroc! Daca ai nevoie de mai multe sfaturi, da-mi un mesaj privat, si vorbim altundeva.

| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Ai facut adica sex anal si ti-e frica de vaginal?

| Ankutzaaa explică (pentru SefaTa97):

Da sad

| SefaTa97 a răspuns (pentru Ankutzaaa):

Anal e dureros.
Vaginal e dureros, dar in acelasi timp, placut!

| Ankutzaaa explică (pentru SefaTa97):

Anal e dureros doar la inceput.(pana se largeste)
Dar vaginal? Doare la fel de tare? sau?

| sensualus a răspuns:

Uh pai cum sa ti fie teama? cu o buna ca tine placerea intotdeauna e o incantare

| violetamarcu a răspuns:

Motivul pentru care iti incepi viata sexuala nu trebuie sa fie "pentru ca te-a asteptat destul", ci pentru ca simti ca ai intalnit persoana potrivita, te afli in locul potrivit si este momentul potrivit. Foarte important este preludiul, starea de excitare care sa asigure lubrifierea vaginului si rabdarea partenerului. Durerea apare daca esti prea incordata si nu reusesti sa relaxezi muschii vaginali. De asta e important ca prima oara sa o faci responsabil, sa nu ramai ulterior cu ideea ca a face sex "e naspa si doare". Poate fi foarte placut pe masura ce inveti ce-ti place.

| Ankutzaaa explică (pentru violetamarcu):

De acord cu tine. Si nu fac asta doar pentru ca a asteptat prea mult. Pur si simplu sunt pregatita doar ca mi-e cam frica de durere.
Multumesc frumos! :*

| RAY a răspuns (pentru Ankutzaaa):

Depinde daca tea desvirginat de tot nu, daca a mai ramas ceva da dar nu tare e mai mult frica