Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor!
Ce parere aveti despre pastrarea virginitatii pina la casatorie?

Răspuns Câştigător
| SefaTa97 a răspuns:

Buna!
E foarte bine cine poate rezista pana la varsta la care se va casatori.

30 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru cine suferă de un exces de romantism sau îndoctrinare religioasă (sau "à la bunica"), are de gând să se căsătorească (în prima jumătate a vieţi), va întâlni persoana potrivită şi vrea neapărat să rişte să descopere o incompatibilitate pe plan sexual după nuntă, e ok. Pentru ceilalţi nu prea.

Această idee de "virginitate până la noaptea nunţii" sună frumos şi pare atractivă doar până la o anumită vârstă, cât timp nu ai prea gustat din viaţă, trăieşti în basme şi încă nu te-ai lovit de realitate. În rest, este supraevaluată...şi, între noi fie vorba, cam misogină... căci mai mult bărbaţii au acest fix pentru virginitate şi tendinţa de a trata corpul femeii ca pe o proprietate privată (bine că nu toţi).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna porunca lui Dumnezeu este ca sexul să se facă numai după căsătorie, virginitatea este un dar de preț din partea lui Dumnezeu, numai că mulți nu acordă un respect pentru Dumnezeu si pentru ce a creat el.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Scuze, respect lui Dumnezeu am vrut să scriu.

| powergirl a răspuns:

E bine cine poate tine dar aici e asa cu cat te mariti, insori mai la 25 sau peste cu atat asta nu e posibil dar daca sa zicem te mariti, insori la 20 21 da mai e posibil dar sa vad o virgina sau virgin la 25 26 asta sincer e sansa de 1 la 10000 parerea mea sau poate e vreun sau vreo una care nu prea iese in lume asa da

| CMaria21 a răspuns:

O apreciez pentru cine poate!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, ar fi IDEAL să se întâmple aşa!

Din păcate, acum, aceşti COPILAŞI îşi încep viaţa sexuală la 12-14 anişori ( şi, mai RAR, între 14-18 anişori ).

Asta-i "noua generaţie" sad

O zi frumoasă.

| Cristina45 a răspuns (pentru bursuc001):

eu am 16 ani si sunt virgina si nici nu intentionez sa o fa pana pe la 19-20 ani, si din grupul meu de fete care suntem 15-20 asa suntem toate virgine si sunt si fete mai mariwinking si mai cunosc si alte adolescente care sunt virgine deci de ce zici ca mai rar " intre 14-18 "?

| bursuc001 a răspuns (pentru Cristina45):

Bună!

FELICITĂRI vouă şi toată STIMA!
Înseamnă că sunteţi fete CUMINŢI şi serioase.

Tot RESPECTUL şi pentru părinţii voştri deoarece v-au EDUCAT cum trebuie!

Totuşi, MENŢIN acea observaţie ( "mai RAR, între 14-18 anişori" ) deoarece am 42 de ani şi ZILNIC am tangenţă cu tinere/tineri de vârsta voastră - deci, vorbesc în cunoştinţă de cauză!

Asta este REALITATEA, din păcate sad

Toate cele bune.

| anastasia9 a răspuns (pentru Cristina45):

Ai 16 dar ai o relatie stabila?

| Cristina45 a răspuns (pentru anastasia9):

Da, sunt de 6 luni cu un tip si ne intelegem foarte bine, si eu cred ca o sa ne mai tina destul de mult timp relatia, sau cel putin asta imi doresc :X

| ErrorFound a răspuns (pentru bursuc001):

De ce ar fi ideal?
Nu spun ca-i bine de la 12-14 ani dar de nu nu ar incepe de la 16?

| bursuc001 a răspuns (pentru ErrorFound):

Bună!

Foarte SIMPLU : la 16-18 anişori NU aveţi responsabilitate în ceea ce faceţi!
Asta ar fi "motivaţia pe scurt"...

Mai multe detalii se pot regăsi în întrebările/postările lui Azµre - spre exemplu, vezi explicaţiile de la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| ErrorFound a răspuns (pentru bursuc001):

Buna! Nu este problema mea daca ei nu sunt atenti si nu s-au informat. Eu am fost cat am putut de informat cand am inceput. happy

Numai bine.

| bursuc001 a răspuns (pentru ErrorFound):

De acord cu tine!
Din păcate, sunt foarte PUŢINI tineri/tinere în situaţia ta sad

Tocmai acesta era principalul motiv care susţinea afirmaţia mea anterioară.

Sunt un tip "open minded" şi ACCEPT sexul la/după 16 ani, cu CONDIŢIA ca partenerii să fie FOARTE responsabili şi BINE informaţi ( respectiv, să FOLOSEASCĂ corect prezervativul )!

NU sunt "pentru" utilizarea altor metode contraceptive ( mai ales la această vârstă )!

Din păcate ( IAR ), mulţi tineri/tinere fac sex NEPROTEJAT cu convingerea că lor NU li se poate întâmpla nimic rău sad

Cel mult, ei au IMPRESIA că "ştiu" să folosească corect "metoda calendarului" şi metoda coitului întrerupt...

Şi, din acest motiv, MULTE fete ajung ca, la 18 ani, să aibă la activ 1-2 avorturi; iar mai apoi, la 25-30 de ani, când vor să-şi întemeieze o familie şi să facă copii, CONSTATĂ că NU mai pot rămâne însărcinate şi fac ani de tratamente!

Asta este TRISTA realitate sad

Oricum, aşa cum spuneai şi tu, e "problema lor"!
Cine vrea să aibă GRIJĂ de organismul său, o va face!

O seară plăcutăwinking

| anastasia9 a răspuns (pentru Cristina45):

Ee si daca mai stai un an cu el si mai mult sa dea dumnezeu sa va tina..iti garantez ca nu te va astepta la infinit..na acum u stii dar pana la 20 de ani sa-l tii pe bara...pe mine pr meu de 3 ani si ceva ma tot asteapta...

| grab a răspuns:

Intreaba o tiganca mama de 3 copii la 18 ani sau descifreaza mesajul soptit secret soptit sincer "iubi, tu esti al doilea" din gura unei corporatiste batrane luate de nevasta din obligatie la 33 de ani.

Bafta!

| kteichd a răspuns:

Depinde dupa fiecare persoana cine vrea se pastreaza cine nu. asta e

| Fayree a răspuns:

~ Apreciez asta pentru cine poate big hug.

| figure a răspuns:

Ca barbat... iti pot spune ca prefer o tipa mai putin "versata". Inocenta unei femei este destul de sexy.

Totusi, inainte de a te marita e bine sa ai niste experiente, astfel incat sa iti poti da seama daca barbatul de langa tine este cel pe care il doresti si daca stie sa te faca fericita. In plus... daca nu ai avut experiente inainte de casatorie... vei incepe sa ti le doresti mai tarziu.

Oricum, de retinut ar fi ca inainte de a te casatori cu barbatul pe care il iubesti, trebuie sa va descoperiti si sexual. Iubirea nu este doar o chestiune sufleteasca si, daca te incapatanezi sa crezi asta... ai putea avea surprize triste peste ceva timp...

| MariJuaNa32 a răspuns (pentru figure):

Te admir daca rezisti eu n-am putut din pacate sad

| Ralucagreen23 a răspuns:

Buna.
Mie una mi se pare foarte fain, frumos, politicos.
Este o chestie.
Cine rezista, este bine..cine nu, asta e...
In ziua noastra de la 12 ani, incepe viata sexuala...
Deci, parerea mea este ca, da, e super daca astepti pana la casatorie.

| NoNameInAction a răspuns:

Demn de respect.

| Lily8 a răspuns:

Depinde de tine si cum simti. Daca te simti pregatita fa-o, nu ai de ce sa astepti.Doar informeaza te inainte sa nu ai surprize neplacute.

| qIrinna a răspuns:

Este foarte bine sa pastrezi virginitatea pana la casatorie. Asta pentru cine doreste sa faca asta.

| Elsker a răspuns:

Eu sunt de acord cu astahappy, insa am mai inatlnit si varianta "trebuie sa o faci pana in casatorie pentru ca s-ar putea sa nu iti placa cu el". Total fals! Intelegerea in pat vine din intelegerea in viata de zi cu zi. Dar, in zilele noastre nu trebuie sa mai astepti pana la casatorie. Poti sa o faci cand te simti cu adevarat pregatit, cand simti asta si mai ales trebuie sa o faci cu cap.

| Valyy06 a răspuns:

Doamne ce prosti mai intrebatirolling on the floor)))))))))))rolling on the floor))))))))))))))rolling on the floor)))))))))

| anastasia9 a răspuns:

Ar fi ideal si eu am 18 si sunt virgina...dar poate fac casatoria la 25 de ani ce fac pana atunci il tin dupa mine? crezi ca va sta vreunul atata timp? poate un preot sau nu stiu...dar asa ca fapt..ar fii super ok.eu am o verisoara care a facut dupa casatorie ea avand 21 de ani si 1 an impreuna.

| alisiapretty a răspuns:

Un lucru foarte frumos

| anutsa55 a răspuns:

E un lucru foarte frumos!

| DulceVG a răspuns:

Eu cred ca e foarte bine sa fii virgina pina in ziua nuntii.si e foarte frumos si special sa scapi de ea cu cineva special si cu cine crezi ca o sa ramii pina la moarte