| RALUUCAADANA a întrebat:

Ma confrunt si eu cu o mica problema si sper sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Am cunoscut un baiat acum un an, care l-am placut foarte mult doar ca mereu l-am evitat pentru ca era intr-o relatie. Am fost foarte buni prieteni dar am rupt legatura prin vara. De vreo 2 luni am inceput sa vorbesc din nou cu el si era totul ca inainte. Atunci cand vorbeam cu el, eram eu, fara nici o inhibitie. Puteam spune ori fara sa-mi fie frica. Cand ne intalneam eram amandoi foarte fericiti.Ne vedeam in fiecare zi, dar ne si certam in fiecare zi din mici prostioare. Era ca si cum am fi fost impreuna dar de fapt eram just friends. Tin la el enorm.dar l-am pierdut.Am ras impreuna, ne-am simtit bine impreuna. Doar ca intre timp eu am cunoscut un alt baiat, caruia am incercat sa-i acord o sansa. Peste cateva zile am aflat ca si prietenul meu "cu beneficii", era intr-o relatie. L-am intrebat de ce nu ma lasa in pace de acum si mi-a raspuns ca tine la mine si ca eu am fost cea care nu a vrut sa fim impreuna, el batundu-mi mereu apropouri si ca el nu putea ramane asa pe uscat. Iar acum, am ramas fara na mine? iciunul dintre ei. Vreau sa mentionez faptul ca sunt o fata frumoasa, mereu eleganta, desteapta, glumeata, mereu optimista si totusi nu reusesc sa pastrez nici un barbat in viata mea. Ce ar trebui sa schimb la mine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conceptiile, evident. In primul rand se pare ca parerea ta despre tine este mult mai buna decat ce cred ceilalti despre tine. Oamenii care se apreciaza atat de mult pe ei insisi au doua mari probleme: distorsioneaza realitatea si au asteptari prea mari de la ceilalti, neoferind nimic in schimb.

Asa ca, repet, schimba-ti modul de a gandi si vei intalni pesoana potrivita.

13 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Dragostea nu se cauta, ci se gaseste. Daca spui ca esti eleganta, frumoasa, desteapta (desi acuzativul nu-l stapanesti), glumeata si mereu optimista, ar trebui sa nu disperi, la doar 20 de ani. Ceea ce poti face totusi, este sa deschizi mai bine ochii si sa fii atenta cu cine te saruti si in cine investesti sentimente. Si am senzatia ca le trnsmiti si semnale gresite, mai exact pari usuratica. Stii cum se spune, "fata sarutata, e pe jumatate footuta". Avand lucrul asta in minte, tipul si-a zis ca poate ti-o trage si el repede si apoi se intoarce la prietena lui.

| RALUUCAADANA explică (pentru wildthing):

Multumesc pentru sfat. Asa este, probabil am parut ceea ce nu eram cu adevarat. M-am lasat mult prea usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 sa inteleg ca pe primul l-ai pierdut
2 sa inteleg ca nu il mai vrei pe al doilea
3 te intrebi ce trebuie sa schimbi la tine? E simplu ochelarii. Trebuie sa deschizi mai bine ochi si sa vezi cu cine te intalnesi si daca merita sa te culci cu el.
Eu am o vorba: daca primesti lapte zilnic gratis, de ce sa iti cumperi vaca?
4 de cate ori te-ai intalnit cu prietenul tau cu beneficii inainte sa obtina acele beneficii? Ma indoiesc ca zilnic cel putin o saptamana. Daca era asa ai fi observat ca il suna "relatia" ca sa afle pe unde mai pierde timpul.
Daca iti place rolul de amanta esti pe drumul cel bun. Eventual mai schimba partenerul ca sa mai inveti si alte lucruri de la altii. Dar nu te plange.
Spor.

| RALUUCAADANA explică (pentru anonim_4396):

Dragul meu, eu nu te-am jignit. Cand am spus "prieten cu beneficii" ma refeream la faptul ca ne intalneam si ne sarutam. Atat. Nu am facut sex cu el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RALUUCAADANA):

Draga mea nici eu nu te-am jignit. Eu ti-am explicat e ai de facut. E viata ta, deciziile tale, ce faci cu timpul tau te priveste. Acum daca tipul cu beneficii nu a putut sa ramana pe uscat, inseamna ca nu te iubeste. Deci e ok ca ai intrerupt legatura cu el.
Acum daca tipul fara beneficii mai doreste sa fiti impreuna, veti fi impreuna. Sunal si invita-l la o plimbare de vorba happy
Daca nu te mai pasioneaza niciunul din cei 2, fiind asa cum zici nu cred ca duci lipsa de admiratori. Dai la altul o sansa care iti pare mai cinstit, si de care esti atrasa, si vezi ce iese. Sau cauta altul. Tu hotaresti.
Spor
P.S. proberbul cu vaca a fost pentru ati arata cum gandesc barbatii nu pentru a te jigni.

| RALUUCAADANA explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru timpul acordat si pentru sfaturi.

| AndyLavy a răspuns:

Sa fii mai hotarata si sa iei atitudine, si deschide bine ochii la comportamentul celor din jurul tau.

| Chamberlin a răspuns:

Ar trebui sa fi cu baiatul care l-ai cunoscun, nu schimba nimic la tine, esti ok.

| Conficker a răspuns:

Nimic, ramai asa.

| Cosmin223 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun dar mai incearca sa ai relatii cati ani ai? viata este la inceput pentru cei tineri pana in 30 de ani dupa nu ma ai timp si sanse pentru asa ceva

| Momealla a răspuns:

Nimic.Cine te iubeste, te iubeste asa cum esti tu.Si exista pentru fiecare dintre noi persoana iubita chiar daca aceasta se arata mai devreme sau mai tarziu.

| RALUUCAADANA explică (pentru Momealla):

Multumesc pentru incurajare. Asa este, pentru fiecare exista cineva care va aparea mai devreme sau mai tarziu.