| Olariu_Andrei_1994 a întrebat:

Va intreb ceva daca am facut sex neprotejat cu prietena si a luat pastila escapelle in 24 de ore si mai are 15 zile pana la menstruatie poate ramane insarcinata? Sau cand trebuie sa i vina ciclul? Spune ti mi va rog

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece pastila contraceptiva a fost administrata cu peste 15 zile inainte de data urmatoarei menstruatii, denota ca folosirea ei a fost oportuna deoarece sexul a avut loc in perioada fertila a ciclului menstrual. Teoretic este exclusa in proportie de peste 90-95% posibilitatea de a se forma o sarcina in aceste conditii. De obicei insa nu in mod obligatoriu, dupa trecerea a circa 4-7 zile de la data la care a fost folosita pastila, poate sa se produca o sangerare de slaba intensitate care sa se manifeste pe perioada a 2-3 zile care nu trebuie confundata cu menstruatia, deoarece reprezenta un efect advers al pasilei asupra organismului. Menstruatia adevarata se va porni la data normal preconizata sau cu o anumita intarziere care poate fi chiar si de peste 5-7 zile. Menstruatia se poate porni si cu 2-3 zile mai devreme dar de obicei se porneste cu o anumita intarziere, dereglarea fiind provocata de excesului de hormoni existenti in organism. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Escapelle este o bomba hormonala, din momentul cand a luat-o nimnei nu stie cand ii vine ciclul, cat o va tine si cand se va mai produvce ovulatia, pentru ca, practic acea pastila i-a produs o explozie in sistemul ei hormonal si pentru urmatoarele 3-4 luni, totul este aleator.
Cat priveste o sarcina, sa nu uitam ca nici escapelul si nu este 100% sigur. Exista o sansa f mica ca el sa nu functioneze la ea, dar... exista!
Data viitoare folositi prezervativul, ca nu musca, nu doare, nu lasa gravida, nu schimba hormonal sistemul si nu costa nici mult!'