| username2208 a întrebat:

Buna, va rog frumos sa ma ajutati, sunt foarte speriata si nu stiu ce sa mai fac. Pe data de 6 mai am luat pastila escapelle, la 10 ore dupa incidentul neplacut, mentionez ca incindentul s-a intamplat in a4a zi a menstruatiei, deci sansele unei sarcini ar fi fost minime. La o saptamana dupa pastila am avut sangerari 2 zile, ciclul mi-a intarziat 2 saptamani, am facut 2 teste de sarcina si sunt negative. Am citit ca menstruatia ar fi trebuit sa vina la 30 de zile dupa acea sangerare, dar au trecut cele 30 de zile. Ce ma sfatuiti sa fac? Va rog frumos fara jigniri sau raspunsuri zeflemiste, multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In a 4-a zi de menstruatie sansele de a se putea forma o sarcina sunt infime adica practic 0 (zero) sau mai degraba IMPOSIBILE chiar si in situatia in care toata sperma a fost ejaculata in vagin. Din acest motiv folosirea pastilei contraceptive Escapelle a fost absolut INUTILA si a reprezentat o crasa IRESPONSABILITATE din partea ta.
De obicei aproape intotdeauna, cu rare exceptii, dupa trecerea a 4 - 7 zile de la data la care a fost folosita pastila contraceptiva (Escapelle, Postinor2, EllaOne) se produce o sangerare cantitativ slaba de sange rosu care se poate manifeste pe o perioada de 1-2 zile si foarte rar mai multe zile. Aceasta sangerarea reprezinta in realitate un efect advers, de aparare a organismului fata de ''invazia'' hormonilor sintetici proveniti din pastila contraceptiva asupra organelor reproducatoare si in principal asupra celor 2 ovare si reprezinta inceperea efectului de dereglare a intregii activitatii hormonale. Producerea sangerarii NU semnifica faptul ca hormonii si-au facut sau nu efectul dorit. Daca s-a produs sau nu efectul contraceptiv al pastilei, se va adeveri si va fi sigura in momentul in care va porni menstruatia. Pana in acel moment al pornirii menstruatiei absolut nimeni de pe aceasta planeta nu se poate pronunta in vreun fel. Daca dupa folosirea pastilei de a 2-a zi NU ai mai intretinut acte sexuale neprotejate si menstruatia NU a pornit la data preconizata adica la data la care ar fi trebuit sa inceapa in cazul in care NU s-ar fi folosit acea pastila nenorocita, in acel caz este indicat sa se efectueze un test de sarcina dupa trecerea a 28-30 de zile. In cazul tau momentul optim de a efectua testul de sarcina al carui rezultat sa fie CERT, SIGUR si CORECT in proportie de peste 98-99% se putea efectua dupa data de 6 Iunie.
Daca nici pana in prezent nu a pornit menstruatia, atunci NU ai nimic altceva de facut in continuare, decat sa te rogi zilnic ca dereglarea activitatii hormonale sa nu fie chiar atat de grava si severa incat menstruatia sa nu porneasca nici in urmatoarele 2-4 saptamani. Multa sanatate!

| username2208 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru informatii, stiam ca sansele sunt foarte foarte scazute de a ramane insarcinata, dar totusi am luat pastila pentru a fi sigura, stiu ca nu poate exista o sarcina in momentul actual, ingrijorarea mea este doar din cauza ciclului care intarzie, eu aveam un ciclu regulat, acum vreo 6 luni am mai patit un eveniment neplacut, dar atunci eram intr-o zi feritila si a trebuit sa iau pastila de a2a zi, insa am luat postinor 2 si nu am avut nici acea sangerare si nici ciclu dereglat... Oare a fost escapelle prea puternic pentru organismul meu? Avand in vedere ca postinor nu mi-a creat nicio situatie neplacuta?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru urmatoarele 6-12 luni NU mai astepta cilul, ca nu mai vine niciodata la date fize, fiind afectata masiv de efectele negative ale Escapelului.
Daca erai asa de speriata inainte de sex, poate ca era mai bine, macar nu facea prostii si nu-ti puneai viata in pericol, cum ai facut-o acum cu pastilaasta, care iti da peste cap tot corpul.
Oricum, pe viitor nu s epoaet calcula nimic, nu ciclu, nu ovulatie, nu perioada fertila. Singura solutie de sex: numai prezervativul!

| username2208 explică (pentru Violleta2022):

Nu am fost speriata inainte de sex deoarece am folosit prezervativ, iar prin incident neplacut ma refeream ca s-a rupt prezervativul si a ejaculat in mine fara sa stie ca prezervativul este rupt

| Violleta2022 a răspuns (pentru username2208):

Singurul motiv pentru care un prezervativ se poate rupe la sex, este marimea lui inadecvata. Nu, nu glumesc!
Doar daca prezervativ este mare (larg) pentru penisul baiatului, se poate rasucii pe el in timpul sexului, pana se intinde la maxim si pocneste.
Un prezervativ pus corect, este cand sta perfect intins si lipit de penis, ca a doua piele a lui, intrand greoi si fortat, asa cum sta sta salamul in pielita lui.
Sfatuieste baiatul sa cumpere mai multe masuri mult mai mici decat a cumparat pana acum, si sa le rpobeze, ca sa vada ce masura are el nevoie.
Nu glumesc, este vital sa aveti sex cu un prezervativ pus corect, ca sa nu stati cu grija ca se rupe si se intamla accidente.

| username2208 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru sfaturi insa de 2 ani folosim aceleasi prezervative si este prima data cand s-a intamplat asa ceva, deci nu marimea a fost problema. Prezervativul se aseaza perfect pe penis, exact cum ati mentionat. Daca nu era marimea potrivita sesizam in descursul acestor ani, pentru ca o marimea nepotrivita presupun ca este incomoda atat pentru el cat si pentru ea.

| username2208 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru sfaturi insa de 2 ani folosim aceleasi prezervative si este prima data cand s-a intamplat asa ceva, deci nu marimea a fost problema. Prezervativul se aseaza perfect pe penis, exact cum ati mentionat. Daca nu era marimea potrivita sesizam in descursul acestor ani, pentru ca o marimea nepotrivita presupun ca este incomoda atat pentru el cat si pentru ea. Sunt mult mai multi factori pentru care un prezervativ se poate rupe, nu doar marimea lui.

| Andreeush a răspuns:

Din cauza acelei pastile nu ai cum să te aștepți la un ciclu regulat.