| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati, sunt foarte ingrijorata...Saptamana trecuta am facut sex neprotejat cu prietenul meu, doar ca a durat doar 2 minute maxim deoarece nu voiam sa ne punem in pericol. Dar acum ma dor sanii si mi-au aparut cateva cosuri, iar ieri trebuia sa imi vina menstruatia si nu a venit..intrebarea mea este : sunt insarcinata?

12 răspunsuri:
| OnlineZ a răspuns:

Sigur ca exista si aceasta posibilitatea, nu conteaza cat a durat partida ci unde a ejaculat ..Cosurile nu sunt un simptom al sarcinii, durerea de sani este un simptom dar depinde, daca ar fi o durere specific unei sarcini, ai simti o durere tensionata ..sanii grei de parca ai avea 2 pietre in loc de sani. Plus ca daca te dor sanii (si ai fi insarcinata) ar trebui sa ai stari de oboseala ..gen sa dormi ziua si sa te simti foarte obosita de parca ai fi muncit o zi intreaba, si sa cazi estenuata in cel mai dulce somn. Deci eu ti-o spun din proprie experienta.
Plus, femeile simt daca sunt insarcinata desi nu realizezi pe moment.De exemplu eu cand am ramas insarcinata (nu stiam ca sunt) mi-am udat florile, am umplut stropitoarea cu apa ...si cand am ridicat-o am lasat-o jos si pur si simplu mi-am pus mana pe burta, am simtit nevoia sa mai golesc stropitoarea dupa cateva zile a aflat ca sunt insarcinata si uite asa ...sunt multe chestii, noi nu putem sti daca tu esti insarcinata dar te pot ajuta spunandu-ti semnele specifice si tu din asta sa tragi o concluzie oricum cel mai bine mergi la medic.
Daca ciclul nu vine in urmatoarele 6 zile e cazul sa iti faci un test.Te pup.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost neprotejat, este posibil sa fi ramas gravida.

| Sadop a răspuns:

Nu conteaza cat a durat, conteaza daca a ejaculat inauntru, cat timp a trecut de la ultima partida, in ce zi a ciclului erai?
Ciclu regulat nu inseamna ca vine mereu in aceeasi zi.
De exemplu, daca intr-o luna vina in ziua 27 si cealalta in ziua 30, nu inseamna ca e neregulat.
Raspunde la intrebarile de mai sus, sa stiu exact cum te pot ajuta.
Durerile de sani sunt si semne de menstruatie, dar pot fi si de sarcina daca sunt mari si insotite de schimbarea de culoare si alte simptome.
Astept raspunsurile tale.

| anonim_4396 explică (pentru Sadop):

El mi-a spus ca e sigur ca nu a ejaculat, si trecuse cam 2-3 saptamani de la ultima menstruatie.

| Sadop a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai menstruatia regulata?
Cat timp a trecut de la ultima partida?
Cat dureaza ciclul tau?
Dupa o saptamana de la data cand trebuia sa iti vina menstruatia iti poti face un test de sarcina.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Daca n-ati fi vrut sa va puneti in pericol, ati fi folosit prezervativul happy
Documenteaza-te un pic, despre ce inseamna sa fii insarcinata, cum apare sarcina, care sunt riscurile unui contact neprotejat! Din modul cum ai pus tu problema, sa vede ca n-ai habar cum poti ramane insarcinata. Trist... avand in vedere ca ai tot internetul la dispozitie, nu mai exista scuza "n-am stiut!". Neah, n-ai vrut sa stii!

| SarmalutaPuternica a răspuns:

Calmeaza-te nu esti insarcinata nu poti ramane insarcinata dupa 2 minute de sex e foarte bine ca ti-au aparut cosuri si mie imi apar ele apar deoarece te anunta ca trebuie sa-ti vina ciclu apar dinainte de ciclu mereu mi-au aparut inainte de ciclu deci stai calma si nu ti-a venit pentru ca el uneori intarzie adica nu vine mereu in aceeasi zi stai linistita totu e bine si nu face prostii cu prietenul tau ca apoi chiar ai sa ramai gravida. Toate bune!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SarmalutaPuternica):

Draga SarmalutaPuternica, pentru cultura ta generala ar fi bine sa retii ca poti ramane insarcinata instantaneu, in clipa in care ti-a bagat-o in vagin, bineinteles daca sunt indeplinite cele 2 conditii esentiale si anume, daca a existat un ovul viabil sau erai in prezilele (1-2)ovulatiei si daca a ajuns sperma in vagin. Revenind la cazul tau concret, sexul a avut loc in ultima saptamana a ciclului menstrual in perioada nefertila, deci se poate aprecia ca lipsea/nu exista ovulul viabil obligatoriu pentru fecundare, de asemenea nu au existat nici spermatozoizii dar a caror prezenta ar fi fost oricum inutila deoarece nu ar mai fi avut ce fecunda.Se poate concluziona ca intro astfel de situatie probabilitatea de a ramane insarcinata este extrem de redusa (3-5%) daca nu chiar imposibila. Semnele premenstruale amintite de tine prevestesc iminenta inceperii menstruatiei. Multa sanatate.

| SarmalutaPuternica a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dar nu eu eram problema domnisoara a facut cu baiatu nu eu doamne fereste eu nu fac sex ca ea la varste fragede am 19 ani si sunt virgina ma mandresc.Eu doar i-am raspuns la intrebare atata tot nu poate ramane insarcinata cu degete in vagin ci doar cu penis in vagin mai pe romaneste.

| SarmalutaPuternica a răspuns (pentru SarmalutaPuternica):

Nu mi se pare corect ca ea sa faca prostii si eu sa fiu acuzata de dumnevoastra "pentru cultura ta generala" REPET I-AM RASPUNS NU MI SE PARE DREPT DIN CAUZA LA ASTFEL DE FETE SA FIU PERCEPUTA GRESIT CA EU AS FI FACUT CEVA

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SarmalutaPuternica):

Eu m-am referit STRICT LA ACEASTA AFIRMATIE de a ta : ""Calmeaza-te nu esti insarcinata nu poti ramane insarcinata dupa 2 minute de sex "" Am considerat ca atat fetei care intreaba cat si tie trebuie sa va fie clar ca sperma poate ajunge in vagin INTRO FRACTIUNE DE SECUNDA, deci timpul efectiv cat dureaza un sex ( o secunda sau o ora) nu are nicio relevanta.

| missme99 a răspuns:

De ce Dumnezeu toti va imaginati ca noi suntem teste de sarcina nu o sa inteleg niciodata.
O sarcina nu ai cum sa o detectezi in 6 zile. Simptomele de sarcina apar abia dupa 3-4 saptamani. Asta unu la mana.
Doi, o zi este absolut nimic. Daca trebuia sa vina ieri..si nu a venit, nu este absolut nici un motiv de panica.
Pentru linistea ta, poti face un test de sarcina.
Si sa stii asa : durata este absolut irelevanta. Sunt femei care raman gravide de la petting, nici macar nu are loc penetrarea in sine. Deci asta cu 2 minute...e informatie inutila. Daca el scapa lichid preejaculator in astea 2 minute si daca a ejaculat candva in ultimele 2-3 zile si apuca vreun ametit de inotator sa ajunga in tine...sunt riscuri de sarcina. Deci informeaza-te mult mai bine inainte despre ce naiba inseamna sexul, reproducerea etc.
Dar nu te panica, nu e mereu chiar asa de usor sa ramai gravida. Parerea mea e sa mai astepti cateva zile, ca o sa iti vina.