| 88888 a întrebat:

Ieri trebuia sa imi vina ciclul si nu mi-a venit.nu stiu sunt foarte ingrijorata ...am facut sex neprotejat insa iubitul nu a terminat in mine...eu saptamana trecuta am fost foarte obosita si nici nu prea am mancat. Poate sa fie si o intarziere? Si daca as ramane insarcinata ce metode usoare pentru a avorta ar fi? Nu imi doresc un copil...am doar 16 ani.sunt foarte disperata nu stiu ce sa mai fac...va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Mai asteapta, poate este vorba de o dereglare hormonala, daca vezi ca iti intarzaie mai mult de 10 zile ia si fa pentru siguranta ta un test de sarcina.Bafta multa.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi o dereglare hormonala, dar, tinand cont ca ai facut sex neprotejat este o sansa mare sa fii insarcinata.
Daca iti intarzie mai mult de 5 zile, fa-ti doua teste de sarcina din urina de dimineata in zile consecutive si, indiferent de rezultat, mergi la ginecolog.
Daca esti insarcinata si chiar vrei sa-ti omori copilasul, tot medicul ginecolog te va ajuta, dar numai cu acordul parintilor fiindca esti minora si avortul asociaza complicatii grave (ai putea muri sau ramane sterila pe viata).
Eu zic sa te mai gandesti privind avortul. Pana la urma, daca esti insarcinata esti deja mamica. Tu alegi daca vei fi mamica unui copilas viu sau a unui copilas mort. Exista diferite posibilitati pentru tine: poti da copilasul spre adoptie, sau poate fi crescut de parintii tai. Nu te grabi sa-l omori, fiindca apoi nu-l vei mai putea invia niciodata in viata ta.
Oricum, daca nu esti insarcinata si iti vine ciclu, dupa menstruatie du-te neaparat la ginecolog sa-ti recomande o metoda contraceptiva si sa te consulte. Nu mai face sex neprotejat niciodata pana vrei copii, fiindca un moment de inconstienta te poate nenoroci definitiv.

cami
| cami a răspuns:

Se poate ca inca la 16ani, sa nu ti se fi reglat menstruatia. [cel putin, mie Nu-si am ca si tine, 16 ani ]
Vezi, acum tragi ponoasele...asteapta-l doar pe PsihoSex, sa vezi ce morala iti va trage [si pe buna dreptate, ca o meritiwinking]!
Avortul NU este o metoda contraceptiva! [retine asta]... Da, poate fi si o intarziere, ce nu are legatura cu inceperea vietii tale sexuale.
Poate fi, o simpla.raceala.

Janina
| Janina a răspuns:

Nu fi atat de ingrijorata...eu nu am avut niciodata intarzieri si luna acesta am stat cu teama 11 zile tongue cu toate ca aveam constinta curata tongue
mai asteapta si ca sa fi tu sigura mergi si cumpara un test de sarcina.
acum nu ca sa te critic... dar de ce nu iei anticonceptionale, daca tot nu folosesti prezervative?
nu cred ca avortul este cea mai buna solutie...gandeste-te ca omori un suflet! vorbeste cu parintii in caz de sarcina

| Irina a răspuns:

E mai simplu un avort decat utilizarea prezervativului sau o pastiluta pe zi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Se poate pune în discuție o posibilă sarcină dacă menstra a întârziat mai mult de 6-7 zile sau este o răceală ori o dereglare hormonală.
Un test de sarcină te mai poate liniști sau nu.
Un consult la medic și aplicarea unei metode eficiente de protecție te scutește de reale neplăceri.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum ai facut sex? asa ingrijorata si disperata? pai tu ne chemi in ajutor acum? de ce nu atunci? ne ceri sa fim partasi la crima ta, daca esti insarcinata. dar la fericirea ta de cu nu neai facut? cinesi asuma raspunderea morala sa o faca.eu nu pot.imi pare rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca e doar o dereglare.eu am 14 ani si uneori imi vine regulat uneori Nu. Si cand spun ca nu vmi vine regulat chiar nu imi vine regulat deloc.Nu e ca intarzie 1 saptamana sau 2 la mine si mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se mai intampla cand nu ai experienta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa ti un test de sarcina
fii mai precauta, ai totusi 16 ani.

| 88888 explică:

Pana la urma mi-a venit ciclul a fost doar o intarziere dar nu o voi mai face niciodata fara prezervativ sau alte metode de protejare si va multumesc la tote pentru raspunsurile voastre.