| Nextone a întrebat:

Vreau sa va cer niste sfaturi si in acelasi timp sa va zic o povestioara din care poate o sa trageti anumite concluzii.Am o relatie de 3 ani cu baiatul pe care mi l-am dorit foarte mult, gen mi-am dorit, m-am rugat si am obtinut.Totul a fost bine la inceput pana cand simteam ca ma minte...insa nu aveam dovezi, asa ca am inceput sa ma rog la Dumnezeu sa aflu tot ce face si tot cu ce ma minte.Asa ca nu a trecut mult timp si am inceput sa aflu ca mergea la majorate fara mine, iesea noptile in cluburi, se mai dadea si la altele pe mess si facebook si le cerea intalnire etc.Im fine am trecut peste, am suferit mult dar nu ne-am despartit. I-am cerut sa imi zica ce face altfel ne vom despartii.Imbunatatiri sunt, nu ma mai minte, cel putin nu am aflat inca vreo ceva laughing. In prezent problema este urmatoarea.Vara aceasta nu m-am prea distrat, m-am si angajat si el lucreaza.Asa ca pe la inceputul lunii august mi-am promis ca nu o sa mai stau in casa si o sa incerc sa ma distrez deoarece el nu vrea sa ma ia cu el nicaieri si nu vrea sa iesim nicaieri am reluat legatura cu o fosta colega care are o gasca de fete si baieti.Genul acela de grup destul de unit in care sunt si cupluri etc.Deoarce iubtul meu ma negljaza si ma face foarte mult sa sufar am inceput sa ma rog la Dumnezeu sa intalnesc pe cineva care sa ma scoata din aceasta stare proasta si cu care sa fiu fericita.Cu iubitul meu nu m-am mai vazut de o saptamana desi nu locuim departe unul de celalat imi spune ba ca e obosit ba nu stiu ce in schimb sambata a mers la majoratul unui coleg fara mine.Ma simt neglijata si evitata de el.Am vorbit cu el despre asta si mi-a zis sa astept sa treaca perioada asta in care si eu lucrez si el lucreaza si o sa fie bine.Nu il pot crede deoarece il vad ca nu isi da deloc interesul, mereu zice ca e obosit si ca nu are timp sa ne vedem dar de alte lucruri cam are timp... Ok sa revenim la acea gasca am inceput sa ies cu ei ma simt foarte bine, radem mult dar uite ca in acea gasca este si un baiat pe care il simpatizez foarte mult, este exact asa cum imi doresc eu, problema este ca are o iubita plecata in Spania, ea locuind acolo nu vine in Romania decat in unele vacante, au stat impreuna putin inainte sa plece ea in Spania. Iubitul meu ma neglijaza foarte mult, nu il mai sitmt alaturi de mine dar ma gandesc la cea promisiune facauta de el ca totul va fi bine cam pe cand incepem scoala.Insa il plec si pe acel baiat foarte mult. Voi ce credeti o sa dureze relatia dintre cei doi baiatul acela pe care il plac si fata aceea din Spania? Dar cu iubitul meu va fi bine? Ce sa fac? Sper ca ati inteles ceva din aceasta poveste si imi puteti spune o parere sau un sfat si nu uitati sa va rugati doarece Dumnezeu este altaturi de noi!

5 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Lasa-l pe prietenul actual daca il placi mult pe celalalt.Aia nu se poate numi relatie. distanta e prea mare si perioadele in care se vad, f rar.e aiurea.

| Teo_4002 a răspuns:

Relatia dintre tipu cel bun si tipa din Spania nu o sa tina deoarece cei doi sunt la distanta si intr-un cuplu tot timpu parteneri doresc sa se vada cat mai des. Deoarece ea ii la o distanta ff mare si vine rar prin Romania e clar ca nu o sa mearga asa, Cat despre tine si prietenul tau. Spune-i tot ce simti ca nu`ti place ca te negrijeaza, ca nu`ti convine ca are timp pentru majorate si pentru voi doi nu. Sper sa ramai cu tipul cel bun. Bafta. :* :*

| arte74 a răspuns:

Te neglijaza? dal naiba de bulangiu.

| Amaya a răspuns:

Nu te implica in relatiile altor persoane, cam asta e sfatul meu. Nu stii cat de serioasa e relatia lui cu fata aceea, chiar daca sunt la distanta, unele relatii rezista si asa, daca cei doi au incredere unul in altul si se cunosc de suficienta vreme. In plus, nu e bine sa te arunci dintr-o relatie in alta, desparte-te de baiatul cu care esti acum, pe care in mod clar nu-l mai iubesti, de vreme ce iti place de altul si fa-ti ordine in viata, fixeaza-ti noi prioritati, gandeste-te ce asteptari ai avea de la o alta relatie. Multa bafta.

| Anastasia13 a răspuns:

Cel mai bun lucru pe care l-ai putea face este sa fi cu baiatul acela de care iti place. Relatia dintre cei 2 nu o sa tina, deoarece cum este si vorba aceea "ochii care nu se vad, se uita", iar tu, gandeste-te bine la relatia ta actuala pentru ca, cam pare sa scartaie. Nu este ok faptul ca el a mintit iar tu l-ai iertat. I-ai demonstrat doar ca el te poate minti in continuare iar tu il vei ierta de fiecare data. Desi au fost 3 ani, nu ar trebui sa stai pe ganduri daca tie ti se pare ca nu mai merge. Pana la urma a fost o experienta din care ai avut de invatat. Dar asta nu inseamna ca o sa stai dupa el pana ce lui ii vor veni mintile in cap si se va gandi sa se schimbe. Succes.