| Nextone a întrebat:

Vreau sa va cer niste sfaturi si in acelasi timp sa va zic o povestioara din care poate o sa trageti anumite concluzii.Am o relatie de 3 ani cu baiatul pe care mi l-am dorit foarte mult, gen mi-am dorit, m-am rugat si am obtinut.Totul a fost bine la inceput pana cand simteam ca ma minte...insa nu aveam dovezi, asa ca am inceput sa ma rog la Dumnezeu sa aflu tot ce face si tot cu ce ma minte.Asa ca nu a trecut mult timp si am inceput sa aflu ca mergea la majorate fara mine, iesea noptile in cluburi, se mai dadea si la altele pe mess si facebook si le cerea intalnire etc.Im fine am trecut peste, am suferit mult dar nu ne-am despartit. I-am cerut sa imi zica ce face altfel ne vom despartii.Imbunatatiri sunt, nu ma mai minte, cel putin nu am aflat inca vreo ceva laughing. In prezent problema este urmatoarea.Vara aceasta nu m-am prea distrat, m-am si angajat si el lucreaza.Asa ca pe la inceputul lunii august mi-am promis ca nu o sa mai stau in casa si o sa incerc sa ma distrez deoarece el nu vrea sa ma ia cu el nicaieri si nu vrea sa iesim nicaieri am reluat legatura cu o fosta colega care are o gasca de fete si baieti.Genul acela de grup destul de unit in care sunt si cupluri etc.Deoarce iubtul meu ma negljaza si ma face foarte mult sa sufar am inceput sa ma rog la Dumnezeu sa intalnesc pe cineva care sa ma scoata din aceasta stare proasta si cu care sa fiu fericita.Cu iubitul meu nu m-am mai vazut de o saptamana desi nu locuim departe unul de celalat imi spune ba ca e obosit ba nu stiu ce in schimb sambata a mers la majoratul unui coleg fara mine.Ma simt neglijata si evitata de el.Am vorbit cu el despre asta si mi-a zis sa astept sa treaca perioada asta in care si eu lucrez si el lucreaza si o sa fie bine.Nu il pot crede deoarece il vad ca nu isi da deloc interesul, mereu zice ca e obosit si ca nu are timp sa ne vedem dar de alte lucruri cam are timp... Ok sa revenim la acea gasca am inceput sa ies cu ei ma simt foarte bine, radem mult dar uite ca in acea gasca este si un baiat pe care il simpatizez foarte mult, este exact asa cum imi doresc eu, problema este ca are o iubita plecata in Spania, ea locuind acolo nu vine in Romania decat in unele vacante, au stat impreuna putin inainte sa plece ea in Spania. Iubitul meu ma neglijaza foarte mult, nu il mai sitmt alaturi de mine dar ma gandesc la cea promisiune facauta de el ca totul va fi bine cam pe cand incepem scoala.Insa il plec si pe acel baiat foarte mult. Voi ce credeti o sa dureze relatia dintre cei doi baiatul acela pe care il plac si fata aceea din Spania? Dar cu iubitul meu va fi bine? Ce sa fac? Sper ca ati inteles ceva din aceasta poveste si imi puteti spune o parere sau un sfat si nu uitati sa va rugati doarece Dumnezeu este altaturi de noi!

17 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,daca relatia acelui baiat cu prietena lui va tine nu putem stii,daca iubitul tau se va schimba si va fi bine nici asta nu poate sa iti confirme nimeni,cert e ca relatia care o ai acum cu prietenul tau nu prea merge si nu merita sa suferi.DAca vezi ca te evita si evita intalniri cu tine,e rece si indiferent,ar trebui sa ii explici cum te simti si sa te inteleaga sa iti acorde mai multa importanta,eu stiu ca oricat de obosit sau ocupat ai fi,cand e vorba de persoana iubita faci si pe dracu in patru sa il/o vezi,din moment ce el nu face niciun sacrificiu pentru tine,nu prea isi da interesul,nu te include in lista lui de prioritati,te si minte,nu stiu daca el se va schimba, pentru ca vorba aia lupul isi schimba blana dar naravul ba. POate ca intr-adevar va fi totul mai bine, dar nu stiu daca acest om chiar merita iubirea si atentia ta. Poate ca nu mai simte asa mult dorinta sa te vada si sa fie cu tine.Eu stiu din propria experienta ca atunci cand o persoana te vrea langa el cu adevarat renunta la orice sa te vada,sa te atinga,sa petreaca cat mai mult timp in compania ta,daca vezi ca in loc sa te caute,se lasa cautat,nu e tocmai bine.
In legatura cu acel baiat care are prietena,eu inteleg ca il simpatizezi,dar odata ce are prietena nu e bine sa te bagi,oriunde ar fi ea,sau orice fel de relatie ar avea ei,ca nici tie nu ti-ar placea ca alta sa te desparta de persoana iubita,poate relatia dintre ei chiar merge,poate va avea un viitor.
Mai bine incearca sa vezi ce rezolvi cu prietenul si in cazul in care vezi ca nu mai are rost, baieti mai sunt, orienteaza-te spre baieti singuri care sunt capabili sa iubeasca si sa faca fericita o fata.In loc sa suspini dupa prietenul tau,mai bine lasa-l,suferi un pic dar trece, e bine totusi ca nu stai izolata in casa ca asa iti iesi din fire, el sa umble fara tine si tu sa stai prizionera.

| Nextone explică:

Nu vreau in nici un caz sa il despart pe acel baiat de iubita lui! oricum las timpul sa decida...si nu am facut eu nimic, nu il sufoc e doar el prea copil si prea neimplicat!

| alylove15 a răspuns:

Poate iubitul tau trece printr-o perioada mai proasta...fa ce a zis si el asteapta sa inceapa scoala si sa vezi daca se comporta la fel sau se comporta frumos.Nu merita sa renunti la o relatie de 3 ani dintr-o prostie.Si in legatura cu relatia acelui baiat cu fata din Spania... poate sa dureze daca exista dragostea adevarata si daca se vad in vacante.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Aha si spune-mi si mie tu crezi ca d-zeu te-a ajutat in cazul asta? si ca daca tu nu te rugai la el nu aparea acel y baiat? doamne ce mai aud! si cum vine asta cu "mi-am dorit, m-am rugat si am obtinut"la tine nu este notiunea ca dragostea este o chestie ce tine de 2? sau este doar dupa cum vrei doar tu? pi eu cred ca de aia iubitul tau nu te baga in seama pentru ca nu te iubeste! greu, sincer imi este mila de tine.

| lorycykcl a răspuns:

Din cauza ca s-a jucat pe la spatele tau ti-ai pierdut increderea in el si acum nu mai poti avea incredere in ce-ti spune, dar nici nu ai vrut sa-l pierzi... nici el pe tine. Nu crezi ca 3 ani inseamna ceva? Baietii au si ei nevoie de libertatea lor, o sa-l sufoci daca insisti prea mult. De ce nu-l lasi pe el sa te caute? Daca tine la tine te va cauta, dar nu astepta sa se intample asta foarte repede, da-i timp. Cat despre celalalt baiat... ti-ar placea ca o tipa sa se bage in relatia ta? Pune.te in locul prietenei lui din Spania si gandeste.te cum ai reactiona tu daca ai afla ca o tipa incearca sa te desparta de prietenul tau. Iti place asa de mult noul tip incat poti arunca 3 ani pe fereastra si sa o iei de la inceput pe un drum nesigur si alunecos? Cat crezi ca va tine cu acest baiat care poate sa-si insele prietena? crezi ca pe tine nu o sa te insele? cata incredere ai in el? Ti-am pus mai multe intrebari care sa-ti dea de gandit. Pune.ti gandurile in ordine si nu lua o decizie pripita. Cel mai bine e sa-ti asculti inima, nu cauta raspunsuri usoare pentru ca nu o sa ajungi nicaieri. Soarta noastra depinde de propriile noastre decizii. Spui ca iubitul tau te neglijeaza? eu cred ca folosesti asta ca pretext ca sa nu te mai simti vinovata ca ar putea sa-ti placa alt baiat. Situatia de fata ar putea sa te ajute sa-ti intelegi iubitul, chiar daca iubesti o persoana anume, uneori ochii iti mai cad si pe alte chipuri caci de asta ii ai. Succes

| lorycykcl a răspuns:

Un cuplu are doua persoane si amandoi contribuiti la bunastarea relatiei voastre. Undeva pe parcurs v-ati racit. Daca arunci vina numai asupra lui nu ai rezolvat nimic... ne spui doar ca esti la fel de imatura si de imprudenta precum el cand vine vorba de relatia voastra. L-ai invitat sa iasa cu noua ta gasca sau doar ai presupus ca nu va veni? vorba ceea "ce tie nu-ti place altuia nu-i face!"

| Tiberius a răspuns:

Parerea mea e ca esti fraiera ca stai cu ala'. Si care-i faza ca stai de 3 ani? Ce mare realizare e asta? Ca ai fost fraiera 3 ani si continui sa fii? Unele din voi ganditi ca la gradinita

| claudiarebecca a răspuns:

Ok. am citit romanul scris de tine. parerea mea e ca prietenul tau te inseala si ca relatiile la distanta nu tin, asa ca ai putea f bine sa continui cu tipul din gasca. important e sa gasesti pe cineva care sa te respecte si sa te aprecieze asa cum esti, si sa va simtiti bine impreuna si in verile cand lucrati, nu doar in timpul scolii.

| jdbsg a răspuns:

Hei! Din ce ai scris imi pari o fata foarte sufletista si dezghetata insa slabiciunea ta este prietenul tau.Parerea mea este ca relatiile la distanta nu dureaza si nu se bazeaza pe sinceritate deci ai mari sanse cu baiatul din gasca,in ceea ce priveste prietenul tau e un egoist fara suparare si cred ca sta cu tine din obisnuinta.Dar daca totusi ti la el plateste`i cu aceeasi moneda,lasa`l pe el sa te sune sa se intereseze pe tine,iesi si tu cu gasca cum iasa el la petreceri spune-i ca nu ai timp etc, se v-a simti la fel cum te simti tu si poate va realiza ce face, daca nu eu zic s`o lasi balta. Sper ca te-am ajutat! Bafta!:X

| newarena1 a răspuns:

Totusi 3 ani e ceva! mai asteapta pina se incepe scoala, apoi o sa mai vezi. Intre el si prietena din Spania nu cred sa se primeasca nimic, ochii care nu se vad, se uita!

| geologul a răspuns:

Iubitul tau nu tine cu adevarat la tine e prea curvar cumsa r spuneai place sa se distreze, iar cu celalalt nu te grabi lasa timpul sa treaca roaga-te in continuare si o sa vezi rezultatul ce iese

| danyelo112 a răspuns:

Mi-a placut povestirea ta.meriti nota 10.in rest dupa parerea mea ar fi bine sa il lasi pe actualul tau prieten deoarece nu cred ca mai are rost relatia daca el te neglijeaza si incearca sa te apropii de cel cu prietena in spania si cred ca o sa ai succes cu el.Stii cum se zice "Ochii care nu se vad, se uita" si el o va uita pe acea fata si te va simpatiza pe tine...succes:*

| HahahaAb a răspuns:

Problema esti tu fata,nu actualul/viitorulX! Hi ca chestia cu D-zeu e destul de inregula,dar nu crezi ca ceri prea mult de la El?! Adica ba il vrei pe X ba pe Y! Eu nu inteleg de ce cauti pe altcineva care sa'l inlocuiasca pe baiatul ala "neglijent"? Trebuie sa fi facut si tu ceva,de el nu mai vrea sa fie activ cu tine. Daca vrei ca o relatie sa mearga,trebuie sa pui si tu un pic de efort, nu numai sa te rogi...(Good no ofence!)
Sfat:renunta ori la X ori la Y+Domnu da, Domnu ia! Si pe urma ramai singurika!
Hi ca esti simpatica! Pupici!

| yoyo_1988 a răspuns:

1 Iubitul tau are nevoie de spatiu.
2 Nu are nici un farmec relatia voastra daca stiii tu tot ce face el bla bla.
3 Daca iti place altul asa rapid pentru faptul ca el se comporta ca un barbat si nu ca o **** nu este iubire adevarata...
4 Aparentele inseala si niciodata nu gasesti ceva mai bun.Cum il educi de la inceput asa il ai toata relatia.

| sisoloco a răspuns:

Pai fa ce crezi tu...alege dintre iubitul X si baiatul nou Y sau umbla cu aman2 ca sa vezi ce reactie are iubitul tau...

| TPUAiurea a răspuns:

Eu zic sa incerci sa-i dai niste semne la acel baiat din gasca, fa-l sa te placa si daca va combinati lasa-l pe prietenul asta a tau care te neglijeaza.
E doar ceva ce as face eu, tu fa ce-ti zice inima.

| brunetul01 a răspuns:

Buna,am citit cu atentie problema ta si sunt impresionat,nu stiu cum poti inca sa mai stai cu el tinand cont de cum se poarta cu tine,sfatul meu e sa iti continui viata fara el caci baieti sunt multi pe lumea asta care te pot iubi cu adevarat si care iti pot demonstra dragostea fata de tine,cat despre relatia celuilalt si iubita lui din spania nu le vad viitor,eu sunt in spania,am plecat acum multi ani ca sa pot face un rost in viata pentru mine si pentru fata care o iubeam,nu am inselat-o niciodata,din contra am iubit-o foarte mult si imi petreceam ziua muncind ca un sclav si noaptea plangand, dar nu a durat mai mult de o luna pana cand m-a parasit, eu unul zic sa iti faci viata cu alta persoana dar pentru orice sfat sau daca vrei sa vb aici iti las idul meu th3b3standr3w.un salut