| anonim1_5325 a întrebat:

Vreau sa va intreb, daca fac sex/dragoste fara prezervativ si nu se "termina" in mine, as putea ramane insarcinata? (Intreb doar din curiozitate). Vreau multe raspunsuri.Va rog fara batjocura! puppy dog eyes

Multumesc, frumos!

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

La o întrebare similară am scris unei alte persoane următoarele și copiez răspunsul fără să îl mai modific :

Depinde de foarte multe. dacă erai sau nu în protecție biologică în acel moment, sau nu.

Dacă mai avea ceva spermatozoizi viabili pe canal.

Dacă lichidul pre ejaculator a ajuns sau nu în tine, și de cât era de bogat și acela, în spermatozoizi viabili.
Dacă mai erau sau nu ceva spermatozoizi vii în zona băiețelului, în principal între cap și pielea care îl acoperă parțial.
Dacă nu vrei, să fii, urgent mămică, să utilizezi metode de evitare a unei sarcini.
Una dintre ele, este actul sexual întrerupt, care nu știu cât vă iese vouă.
Vezi ce faci acum.
Îți recomand să discuți chiar mâine luni, cu un medic specialist, în așa ceva.
Să faci și o excursie, la o bibliotecă și ceri o carte de sexologie ( dacă nu o are, ceri o carte despre igiena intimă a femeii, unde vei găsii ceva puțin și despre metode de evitare a unei sarcini,) și înveți care sunt metodele de evitare a unei sarcini.
Acolo vei citii despre spălătura vaginală acidă, despre cum se determină la modul real protecția biologică, despre utilizarea prezervativului ca mijloc de protecție anti sarcină, despre sterilet, despre buretele cu apă și oțet, despre diafragma de col uterin, etc.
Dacă faci sex să o faci numai când ești în protecție biologică, și utilizezi asociat mai multe metode anti sarcină, iar șansele să ajungi mamă înainte de vreme, sunt ceva mai mici.
Mai sunt anti concepționalele generale și anticoncepționalele locale (un fel de pastile care se topesc în vagin cu rol să omoare spermatozoizii, )
mai este o ceva care se numesc pastilele/ pilulele de ziua a doua.
(Caută cu Google.ro și cu Google.com, cu Yahoo, și cu Alta Vista, ce dracu este, cu ele),( oricum nu sunt bomboane din care să mănânci, câte un kg în fiecare lună.)
Pentru informarea ta este și un fel de pre ejaculare, iar lichidul respectiv, poate fi suficient de bogat în spermatozoizi viabili, spre a genera o sarcină.
I-am scris unei alte fete următoarele:
„ Nu știai că cea mai bună metodă de evitare a unei sarcini, este abstinența?
Dacă nu faci sex, sigur, nu rămâi gravidă."

Dacă faci sex și nu ajunge nici măcar un singur spermatozoid în vaginul tău iar nu rămâi gravidă.
Anti concepționalele generale de pe folie, care se înghit zilnic, dereglează urât metabolismul, iar pe termen lung au urmări urâte.
Mai este și treaba cu steriletul, dar nici aia nu este teribil de bună, pe termen lung.
Mai citește sexologie.
Mai gândește-te.
Dacă faci sex și nu ajunge nici măcar un singur spermatozoid, în vaginul tău, nu rămâi gravidă. /
Un bărbat versat poate să bage în orgasm o femeie, cu degetele.
/ O femeie în orgasm, poate face mai lesne sex oral. /
După ce ejaculează un bărbat, trebuie să facă și mult pișu, ca să spele eventualii spermatozoizi ramași pe canal și evident să spele cu apă și oțet băiețelul,( și in situația 1 acoperit și in situația 2 descoperit ).
Spermatozoizii mor în mediu puternic acid.
După ce se spală foarte bine cu apă cu oțet, trebuie să se spele și normal, ca să nu aibă usturimi de la soluția de acid acetic.(oțet).//
/ Mai asociezi astea cu protecția biologică reală, cu utilizarea prezervativului, cu spălătură vaginală acidă.///
Da chiar la ce folosești anti concepționalele generale luate zilnic, spre a îți deregla metabolismul?///
Tu ai auzit de act sexual întrerupt, cu circa 5-10 minute înainte de ejacularea bărbatului?
( El își propune să oprească cu 5-10 minute înainte, dar în practică o face cu 2-3 minute înainte.).//
Cea ce i-am spus /scris ăleia este valabil pentru orișice femeie, inclusiv pentru tine.
În rezumat:
1) Discuți mâine luni, cu un medic ginecolog.
2) Pauză sexuală cam 15 zile-o lună, în care timp, citești sau citiți despre metodele de evitare a unei sarcini și despre bolile cu transmitere sexuală și evitarea acestora.
3)Controale medicale să nu fi cumva gravidă și să nu ai ceva boli venerice. 4)Succes///
În privința probabilităților, indicate de o doamnă expertă, nu știu în ce, nu am habar cum le-a calculat!
( Bine că prostia nu doare, )
Spermatozoizii pot rămâne vii maxim 4-5 zile.
( în general 24-48-72 de ore.)
Metoda actului sexual întrerupt este bună în anumite condiții și ai priceput despre ce este vorba.
Cu amendamentul ca partenerul tău sexual să nu frecventeze și alte femei, etc.

Ce am scris ăleia, este parțial valabil și pentru tine.

14 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Da, dar este prea mult de scris!

| answer a răspuns:

Cu siguranta ca se poate. Acel lichid pe care un baiat il elimina inainte sa ejaculeze (in timpul actului sexual) contine foarte multi spermatozoizi; Daca ai de gand sa o faci, vei risca pe pielea ta o sarcina nedorita. Sa nu te gandesti nici sa iei pastile fara sa faci niste analize si sa mergi la ginecolog cu ele ca sa iti poata prescrie pe baza lor niste anticonceptionale care nu fac rau; sunt multe fete care iau pastile dupa ureche si ajung sa fie sterile sau sa descopere ca s-au umplut de chisturi ovariene. Iar daca ajungi sa iti iei pastile prescrise de ginecolog (sa fie unul serios, nu din ala care ti le da fara analize), sa ai in vedere ca biserica nu este de acord cu ele pentru ca fecundarea se produce, scanteia, viata apare, deci un nou suflet ia nastere, doar ca nu se poate prinde de mucoasa uterina; acest lucru este un avort in adevaratul sens al cuvantului; atunci poti folosi metoda despre care ai intrebat.
Bafta!

| liviu42 a răspuns:

Da. Se poate ramane.

| Youcomewithmeinhell a răspuns:

Lol bai fetito dragostea e diferit de sex cu mult habar n-aveti de voi

| tuGatita a răspuns:

Draga mea sansele sunt de 1 la 1000 sa ramai. dar trebuie ca pr tau sa aiba mare grija sa il scoata afara la timp...si fara sa se duca nici lichidul ala de dinainte in tine. daca baiatu e atent eu zic ca poti face asa ca nu ramai. dar intre doua acte de acest fel, el trebuie sa se stearga bine si sa verifice daca nu mai are nimic pe "teava". e mai placut asa fara prezervativ si nici nu iti distrugi tu corpul cu anticonceptionale. dar mare grija atat iti pot spune. cand vine o scote afara si gata!

| alexiaa a răspuns:

Da,se poate, dar posibilitatea sa ramai insarcinata este mica.Cu toate acestea e mai bine sa folosesti o metoda contraceptiva(prezervativ,anticonceptionale orale, locale, etc)

| rapa a răspuns:

Inainte de venirea spermei mai sunt ceva secretii, asa ca. mai bine ar fi sa te protejezi

| ana_2324 a răspuns:

Pai daca nu te injecteaza nici o picatura poti sta calma ca nu exista nici cel mai mic risc dar eu zic sa iti ei prezervative caci cam asa se face sex injectand si daca nu ai cine stie ce se poate intampla ca e posibil orice!(+ca nu are sens sa risti cand ai posibilitatea de a te apara!)

| Kiddu95 a răspuns:

@alexis : Probabilitatea de a ramane insarcinata este mica, dar nu este bine sa risti. mai bine folosesti prezervativul. nu se stie niciodata tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da deoarece in timpul actului sexual se elimina cite putin lichid seminal, indeajuns pentru a ramine gravida

| dann42 a răspuns:

Toata treaba este sa te feresti ca nu cumva sa ajunga o picatura de sperma in tine.e bine ca el sa isi dea drumu pe un prosop, si dupa sa mergi la baie sa faci un dussi sa te speli bine.

| kremlinu a răspuns:

Da. In timpul actului sexual barbatul secreta un lichid spermatic (se uda ca si femeia) iar acesta poate contine spermatozoizi.

| anonim1_5325 explică:

Accea presupusa : aLy

1.citeste cu atentie ( apoi poti vorbi )
2. nu cred ca esti in masura sa faci comentarii de genu
3. invata sa scrii si dupa aia vorbimwinking

si fara : " bai fetito"winking ca nu ne-am tinut de acceiasi caramida in razboi happy

| andrutza_8374 a răspuns:

Ai grija sa nu dea pe tine cel mai indicat ar fi pe un prosop si dupa aia imediat sa te duci la dus ai mai facut vreodata pana acum