| blesmese a întrebat:

Acum 5 luni am avut un contact sexual neprotejat care a durat maxim 30 de secunde si m-am oprit din cauza panicii. Menstruatia mea trebuia sa vina atunci pe 16 august dar a venit pe 21, adica 5 zile intarziere. Dupa care aceasta a venit normal ca flux, durata, intensitate in fiecare luna. In august pe 21, septembrie 21, octombrie 19, noiembrie 17, decembrie 24. De ieri am sanii tensionati si dureri menstruale ca la orice menstruatie. Dar burta mea este putin mai mare si nu stiu ce sa cred. Am facut un test de sarcina random, care a iesit negativ. Insa am anumite senzatii gen nod in gat, uneori greata, ameteala mare, mainile imi amortesc, dureri de cap in zona sinusurilor, durere de ochi, si de ieri dureri in zona apendicelui iar daca apas acolo ma doare. Poate fi sarcina? Ciclu peste sarcina sau alta problema medicala? Mai am febra, lipsa de pofta de mancare sau senzatia de gol in stomac. Ma poate ajuta cineva? Stiu ca trebuie sa merg la spital dar astept opiniile voastre.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In baza celor afirmate chiar de tine si anume : ""... Dupa care aceasta (adica menstruatia)a venit normal ca flux, durata, intensitate in fiecare luna. In august pe 21, septembrie 21, octombrie 19, noiembrie 17, decembrie 24... "" reiese cat se poate concret ca s-au produs 5 (cinci) cicluri menstruale complete, cu eliminari de menstra considerate absolut normale ca si durata, cantitate, flux, culoare, miros, textura, etc., etc. este absolut IMPOSIBIL sa existe o sarcina chiar si una ipotetica dintr-un motiv absolut logic din punct de vedere stiintific si medical. Menstra care se elimina in timpul menstruatiei reprezinta sange amestecat cu mucoase, tesut epitelial si resturi/fragmente de vene/artere care au format ENDOMETRUL in care NU s-a instalat o sarcina si din acest motiv se elimina la sfarsitul fiecarui ciclu menstrual. Acest ENDOMETRU reprezinta o captuseala destul de groasa care acopera peretel interior al UTERULUI care are rolul de a deveni substratul in care sa se poata implanta ovulul fecundat prin procesul denumit NIDATIE. In cazul in care OVULUL nu este fecundat acesta "moare" si dispare dupa 2-3 zile, astfel ca in mod logic nu se va produce NIDATIA, si din acest motiv ENDOMETRUL imbatranit si degenerat se destrama/faramiteaza si resturile provenite din el devin MENSTRA care se elimina prin procesul MENSTRUAL. Acest proces complex s-a produs/repetat de 5 (CINCI) ori in ultimele luni si devine cat se poate de evident ca interiorul uterului tau s-a REINOIT de 5 (CINCI) ori devenind cat se poate de evident faptul ca este absolut IMPOSIBIL sa poata exista in paralel o sarcina. Daca celelalte simptome si stari de rau, de disconfort, durere, etc. reclamate/prezentate sunt intr-adevar reale/adevarate si nu sunt rodul unei stari paranoice, ar fi indicat sa te prezinti la medicul de familie pentru a-ti face o consultatie medicala cat mai obiectiva. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Stai calma nu esti insarcinata.

| pisciutza19 a răspuns:

Du-te la doctor sigur ai apendicita.

| DanFunie a răspuns:

Pai daca ai facut test de sarcina si a iesit negativ e clar, nu esti insarcinata. Dar acele simptome pe care le ai, inseamna ceva, nu sarcina, dar in seamna ceva! Poate ai o alta boala, sau mai stiu eu ce... du-te la un medic... nu poti sta asa.