| princess009 a întrebat:

Buna ziua ..acum doua zile mi-am inceput viata sexuala cu un baiat..eu fiind virgina inca.Cand a incercat sa introduca penisul m-a durut foarte foarte tare,el mi-a zis ca e foarte stramt si greu l-a introdus,dupa a reusit si a avut loc penetrarea cateva minute, dupa l-a scos pentru ca a ejaculat pe mine, nu era dur, dar pe mine m-a durut foarte tare.Mentionez ca nu am sangerat deloc, nici a doua zi, doar mai simt o mica usturime cand urinez.El nu mai era virgin dar mi-a zis ca si pe el l-a durut putin penisul. Oare mai sunt virgina? Oare s-a rupt himenul daca nu am sangerat deloc?

Răspuns Câştigător
| AnaPisicutza a răspuns:

Te-a durut pentru ca erai inca virgina,asa le doare pe toate fetele la primul contact. Daca nu ai sangerat deloc inseamna ca himenul nu s-a rupt,dar asta nu inseamna ca inca mai esti virgina. Odata ce penisul a intrat in vagin nu mai esti virgina. Poate stateai prea incordata de asta a spus ca este prea stramt, ori are el penisul prea gros si de asta. Odata ce ti se va rupe himenul nu va mai exista o durere atat de intensa ci vei simti doar placere si putina, foarte putina durere. Depinde acest lucru si de pozitia in care o faceti. La urmatorul/urmatoarele contacte sigur se va rupe si himenul. Usturimea o simti pentru ca vaginul tau a suferit o "brutalitate" si doare, esti sensibila. Protectia mai presus de toate, nu uita!

| princess009 explică (pentru AnaPisicutza):

Ms mult de tot! te pup

| corbulalbrosu a răspuns (pentru princess009):

Durerea nu este produsa de ruperea himenului ci de intinderea exagerata a muschilor circulari ai vaginului. Durererea resimtita in momentul dezvirginarii este exact la fel/identic si in cazul in care himenul este intact sau a fost lezat/deteriorat/rupt in urma unor miscari ample de gimnastiaca, de balet, mers cu bicicleta sau o masturbare neatenta. Astfel se explica si faptul ca durerea va reapare si va fi la fel de intensa si in cazul urmatoarelor cateva contacte sexuale cand nu mai exista nici urma de himen in multe cazuri. Este stabilit stiintific, medical si statistic ca doar 4 femei din 10 (mai precis 42%) sangereaza in momentul dezvirginarii. Este posibil ca himenul sa se rupa si ulterior si sangerarea sa se produca in timpul unui sex ulterior, sau sa nu se produca niciodata. Insa din moment ce vaginul ti-a fost penetrat in acel moment ti-ai pirdut virginitatea. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AnaPisicutza):

Durerea resimtita in timpul sexului de dezvirginare si aproape intotdeauna si in timpul urmatoarelor contacte sexuale fara a se putea sti cate vor fi, mai multe sau mai putine nu are absolut nicio legatura cu existenta sau lipsa himenului si cu atat mai putin cu ruperea acesteia. Durerea este provocata si va fi cu atat mai intensa cu cat penisul partenerului este mai gros deoarece un penis gros va intinde fibrele musculare din constitutia vaginului foarte mult si durerea va fi proportionala, mai exagerata.

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Sangerarea nue obligatorie prima data, dar preludiul corespunzator, da! Poate nu te durea asa, daca incerca s ate pregateasca si largeasca cu degetele, progresiv, cu macar o saptamana inainte. Preludiul pregateste vaginul de "vizita" si prin lubriferea canalului vaginal si extensia usoara a muschilor, care vor ajuta mularea si imbratisarea penisului.
Dar Petting nu ati facut inainte?!
Daca si cum s-a rupt himenul poti constata si singura, asezandu-te in fund, cu picioarele departate si privind in oglinda. De obicei, raman niste franjuri, pe marginea orificiului vaginal.

| Emilian65 a răspuns:

In urma actului sexual pe care l-ai avut cu acel baiat nu mai esti virgina, chiar daca nu s-a rupt himenul.

| Steam321 a răspuns:

Depinde unele fete au himenul mai elastic și nu se rupe din prima