| soricel31 a întrebat:

Buna Ziua!
Am 14 ani si cred ca sufar de o posibila fimoza...deci,cand penisul este in stare flasca il pot decolata complet,iar cand esti in stare erecta doar jumatate.Ce pot face (vreau ajutor pe cale naturala sau prin medicamente,nu vreau la cutit! ), va rog ajutati-ma :d

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta se pare ca este vorba de un preputiu cu o deschizatura insuficient de larga in momentul in care penisul intra in erectie si glandul isi mareste volumul/dimensiunea. Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea nu este grava, (se poate actiona in vederea largirii acestei deschideri si prin folosirea metodei chirurgicale dar in cazurile mai grave) exista o metoda simpla ce poate fi folosita, aplicata/efectuata acasa prin decalotarea repetata a penisului in stare flasca– procedeul Beauge, adica o manopera uneori sinonima cu masturbarea. In vederea intinderii celulelor existente in "inelul" preputiului care limiteaza deschiderea acestuia, se recomanda sa fie folosit ca unguent unul din produsele: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Se va unge pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputiul in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu da rezultate atunci se poate rezolva doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), se rezolva in cateva minute fara nici un efort de catre un medic chirurg urolog.Totusi, inainte de a incepe ar fi recomandat sa fii consultat cel putin de medicul de familie. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Fa exercitii pentru decalotare in stare erecta, mai des.