| LoredanaaBT a întrebat:

Mi-a venit ciclul menstrual luna trecuta pe 14 si a tinut 4 zile, iar luna aceasta mi-a venit pe 25, iar asta ar insemna 43 de zile de la inceputul primei menstruati ( nu mi se pare normal o intarziere atat de mare )
Am 17 ani si ciclul nu imi este regulat dar asta nu mi se pare o scuza sa intarzie atat.
Si mentionez faptul ca in ultimele 2 luni viata mea a fost destul de agitara, m-am interesat si intarzierea ciclului mai poate fi si de la stres, ar trebui sa merg la un control?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din scurta descriere prezentata in aceasta intrebare se poate presupune ca exista posibilitatea ca ovarele tale sa fie afectate de asa numitul sindrom al ovarelor chistice/polichistice (SOPC). Intr-o asemenea situatie ovarele nu reusesc sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp precis stabilit si din acest motiv ciclul devine NEREGULAT cu lungimi diferite imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi cum ar fi stresul, sau bolile comune. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. Fiindca o caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa-ti regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese, care odata cu trecerea anilor pot deveni tot mai intense si de asemenea sastai mereu cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de frica de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

| LoredanaaBT explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult de sfat, nu credeam ca situatia poate fi atat de grava am cautat pe internet ca intarzierea poate fi de la stres insa nu am foat sigura.
Azi e a 4 zi de menstruatie dar in primele 2 zile nu a foat o scurgere abundenta ca de obicei.
Am auzit cazuri in care tratamentul era pe bazaanticonceptionale si dupa 1-2 ani de la tratamentfemeia respectiva nu a mai putut face copii, este adevarat? pot risca sa nu mai pot face copii?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru LoredanaaBT):

Este absolut falsa informatia privind posibilitatea de a se instala sterilitatea in cazul folosirii pastilelor AC. Nu exista nici-o dovada sau confirmare de sterilitate instalata in cei peste 50 de ani de folosire continua a acestor pastile de cand au fost inventate, produse.

| LoredanaaBT explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult de sfaturi!

4 răspunsuri:
| Rain1 a răspuns:

Ciclul devine regulat in general dupa 20-21 de ani, e normal sa iti intarzie. Totusi poti face un control si eventual iti va prescrie doctorul medicatie ca sa iti vina regulat