| Andreea572 a întrebat:

Am o nelămurire intr-o privința, săptămâna trecută marți am făcut dragoste cu iubitul protejat dar s-a spart prezervativul și a apucat sa ejaculeze in mine, restul a scos afara pentru ca a simțit ca ceva nu este in regula. Pe data de 6 trebuia sa îmi vina menstruația și a venit săptămâna asta luni pe 20 Iulie și pe 14 Iulie s-a întâmplat ruperea prezervativului. Am făcut un test luni seara da a fost negativ oricum... Astăzi este a 3 zi de sângerare dar nu prea curge și nu am avut in astea 3 zile o menstruație normala. Prima zi când a venit am avut dureri foarte mari de burta, spate și totuși in cantitate mică și este puțin spre rozaliu la culoare. Ce credeți, se poate sa fi rămas cumva într-un fel sau altul și aceasta menstruație sa fie o falsa? Multumesc pentru răspuns o zi buna va doresc!

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă ți-a venit menstruația înseamnă că nu ești însărcinată.

| JayLuckyLuciano a răspuns:

Pentru viitor, daca se intampla ca partenerul sa ejaculeze, sau daca nu esti sigura ca asta s-a intamplat sau nu, apeleaza la Escapele, pilula de a doua zi. Ia-o in cel mai scurt timp posibil, maxim 48 de ore de la actul sexual pentru a preveni sarcina nedorita.
In cazul tau, tot ce poti face acum este sa mai repeti testul peste 3-4 zile, daca nu esti sigura, si in cazul in care testul este pozitiv si nu vrei sa pastrezi sarcina sa consulti un medic de specialitate care poate aborda mai multe metode prin care fatul sa nu se formeze, cum ar fi un tratament medicamentos utilizant mifepristone, sau prin aspiratie.