| Elena212000 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Pe data de 15 septembrie am avut contact sexual neprotejat (dar nu a ejaculat in interiorul vaginului). Ultima mea menstruatie a fost pe data de 2 septembrie si inca nu mi-a venit. Credeti ca e posibil sa fi ramas insarcinata?(sunt tare ingrijorata)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si are mereu aceeasi lungime sau o abatere foarte mica in +/- de 1 zi (rar 2 zile) incat lungime sa fie de ordinul a (27)-28-(29) zile, si ultima menstruatie a INCEPUT IN data de 2 Septembrie (nu a FOST pe), inseamna ca DATA OVULATIEI a putut fi intruna dintre zilele de (14)-15- (16) Septembrie, astfel ca PERIOADA FERTILA a acestui ciclu menstrual s-a suprapus peste intervalul zilelor cuprinse intre 10-17 Septembrie. In concluzie rezulta ca actele sexuale au fost intretinute exact in perioada de maxima fertilitate adica exact in zilele in care putea sa aiba loc OVULATIA.
Aceasta fiind situatia faptica, reiese ca intr-o asemenea situatie totul se rezuma si depinde numai/doar de experienta sexuala a partenerului tau de sex, adica de capacitatea acestuia de a-si coordona, controla procesele care apar inaintea ejacularii, dar mai ales de a reusi sa-si retina la perfectie ejacularea. Fiindca chiar si daca sexul este neprotejat si este intretinut in perioada fertila/ziua ovulatiei, insa NU ajunge sperma IN VAGIN, in acel caz fiindca lipsesc spermatozoizii, ovulul ramane nefecundat si din acest motiv NU se transforma intr-o viitoare sarcina.
Dar mai trebuie sa stii si faptul ca este admisa si aceptata ideea si constatarea ca deseori si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, se pot produce anumite mici dereglari ale actvitatii hormonale ceea ce poate avea ca urmare o amanare a pornirii menstruatiei cu intarziere care poate fi de 2-3 zile pana intr-o saptamana. Fiindca astazi este doar cea de-a 30-a zi a ciclului menstrual actual, in mod normalnu ar trebui sa fii ingrijorata. Un test de sarcina al carui rezultat sa fie VALOD, VALABIL si CORECT se va putea efectua doar in cazul in care intarzierea va depasi 7 zile, adica din 5 Octombrie, bineinteles ca numai in cazul in care NU va porni menstruatia pana la acea data. Probabilitatea de a fi insarcinata este foarte mica spre 0 (zero) insa nu si imposibila. Multa sanatatE!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In data de 15 sept ar fi trebuit sa fii in plina perioada fertila.
Iar daca au fost mai multe partide consecutive de sex, poti sa fii ramas insarcinata, chiar daca nu a ejaculat in vaginul tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu inteleg de ce esti atat de ingrijorata, odata ce ai facut sex neprotejat cu buna stiinta si acceptare, acceptand riscul unei sarcini.
Daca erai ingrijorata cu adevarat, foloseai prezervativul, ca sa nu ramai gravida.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este podibil sa fi ramas gravida.

| ywar a răspuns:

Da-ne filmarea cu tavaleala si iti spunem noi daca esti sau nu.