| nllbia99 a întrebat:

am avut contact sexual neprotejat in a 23 a zi a ciclului menstrual, nu stiu sigur daca e ejaculat in interiorul vaginului sau in exterior, mentionez ca nu am un ciclu neregulat, astazi mi-a venit menstruatia, la data potrivita, dar am niste scurgeri maro..si e foarte putin, e posibil sa fiu insarcinata?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca in urma unui sex intretinut cu 4-5-6 zile inainte de momentul de producere efectiva a menstruatiei, formarea unei sarcini este IMPOSIBIL de a se realiza. Ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual sunt 100% infertile fiindca este demonstrat atat stiintific cat si medical, ca OVULUL produs cu 14 zile inainte de terminarea ciclului si este VIABIL doar maxim 24 de ore, singura perioada in care poate fi fecundat. Daca NU se produce fecundarea OVULULUI, acesta imediat din a 2-a zi intra intr-un proces de imbatranire si degenerare rapida si dupa trecerea a 3-4-a zile de la producerea sa, ovulul se DEZINTEGREAZA, iar resturile de ovul sunt resorbite de organism. In concluzie OVULUL pur si simplu DISPARE din organism cu circa 10 zile inainte de data de incepere a urmatoarei menstruatii. Deci rezulta ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului NU poate exista un OVUL VIABIL in uter si din acest motiv spermatozoizii ajunsi in uter NU au ce fecunda, astfel ca este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina in aceasta perioada. In aceasta perioada barbatul poate ejacula in mod intentionat in vagin de fiecare data fara nicio retinere. In cazul in care menstruatia se manifesta/desfasoara similar cu cele produse anterior si are acelasi numar de zile, flux de eliminare a menstrei, culoare, cantitate, miros, textura, etc, etc. reiese ca se elimina ENDOMETRUL care ar fi urmat sa gazduiasca sarcina. Se considera ca intotdeauna menstruatia pornita la timp, si desfasurata in conditii "normale" reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual abia terminat, nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv s-a eliminat ENDOMETRUL imbatranit si degenerat din corp/organism sub forma de menstra. Culoarea mai inchisa a menstrei se datoreaza faptului ca sangele se elimina mai greu, si se oxideaza hemoglobina din sange si apare culoarea bruna, maronie. Menstruatia "falsa" peste sarcina este de fapt o simpla scurgere slaba si scurta de maxim 2-3 zile. a unor lichide asemanatoare unei sangerari insa foarte greu daca nu imposibil de confundat cu o menstruatie normala. Probabilitatea de sarcina in cazul tau este 0 (zero). Multa sanatate!

| nllbia99 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru raspuns! as mai fi curioasa intr-o privinta, daca in a 8-9 zi a cilcului menstrual are loc un contac sexual neprotejat, fara ejaculare in interiorul vaginului, e posibil sa se formeze o sarcina, ciclul fiind neregulat?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru nllbia99):

Daca ciclul este NEREGULAT nimeni nu este in stare sa poata sti, deduce, aprecia momentul producerii ovulului fiindca nu se poate anticipa/prevede care va fi lungimea ciclului menstrual respectiv. Ceea ce se stie/cunoaste precis este perioada FIXA de 14 zile (perioada luteala FIXA de14 zile) dintre OVULATIE si MENSTRUATIE. De asemenea se stie precis ca cel mai scurt ciclu menstrual in care se produce de catre FOLICUL un OVUL VIABIL este da 21 de zile, astfel ca reiese/rezulta ca 21-14=7 intr-un ciclu "valabil" ovulul poate fi produs in a 7-a zi a ciclului menstrual. Admitand ca perioada fertila poate avea 4-5 zile cat ar putea trai spermatozoizii reiese ca PERIOADA FERTILA poate sa inceapa chiar din a 2 sau a 3-a zi de menstruatie. In concluzie PERIOADA FOLICULARA cuprinsa intre prima zi de MENSTRUATIE si data de OVULATIE este variabila si poate avea de la un minim 7 zile, deci sa nu existe practic nici o singura zi asa zisa infertila si lungimea perioadei foliculare sa creasca la 21 de zile in cazul unui ciclu de 35 de zile, caz in care cele 8-9 zile de care intrebi sa fie de fapt 15-16 zile. In cazul in care ciclul menstrual este NEREGULAT femeia este condamnata sa intretina doar contacte sexuale mereu protejate. In concluzie DA este posibil ca a 8-9-a zi sa fie chiar si ziua de ovulatie in cazul in care ciclul va fi de 22 sau 23 de zile sau a 8-9-azi sa faca parte din PERIOADA FERTILA daca ciclul va avea lungimea de 26 de zile sau mai putine. Sper ca explicatiile sa-ti fie de folos. Sanatate!

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai bine nu mai face sex cu nimeni dacă nu ești căsătorită. Nici o metodă contraceptivă nu e total sigură, poți lua boli venerice de care nu mai scapi. Dumnezeu nu ne-a făcut să trăim mereu în stres nici să omorâm copii prin avort.

| vocea a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine nu ramai, stai calma.

| nllbia99 explică:

Ciclu regulat *

| FlaviusValentin a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine, stai calmă dar eu cred ca ar fi bine să faci un test de sarcina peste 3-4 zile sau chiar o săptămână ca sa fi suta la suta sigură