| Elena212000 a întrebat:

Pe data de 22 septembrie am avut un contact sexual protejat si partenerul nu a ejaculat in mine, credeti ca este posibil sa fiu însărcinată!? (sunt foarte îngrijorată)

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si eu ingrijorat de ratiunea ta sincer, logic ca nu esti

| corbulalbrosu a răspuns:

Orice fata/femeie dar nu numai ea ci la fel si baiatul/barbatul indiferent de varsta lor, din momentul in care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea este bine sa stii si/sau sa fii deja informat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand una dintre CONDITII dar care este PRINCIPALA se refera la faptul ca fata/femeia poate sa ramana gravida doar in cazul in care sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica intruna sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie + ziua ovulatiei atunci cand exista deja un OVUL VIABIL in uter. Doar intr-o astfel de situatie ovulul poate fi fecundat de catre un spermatozoid provenit din sperma si NU din lichidul preejeculator. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo s ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. In concluzie numai tu este cea/singura care stie precis/exact in ce moment al ciclului ei menstrual a fost intretinut sexul amintit si daca prezervativul aramas intreg/intact la terminarea sexului. Multa sanatate!

| VasileMarian2309856 a răspuns:

Norocul tau este ca nu era 23 septembrie