| Axel3232 a întrebat:

am si eu o problema, acum cateva zile am facut sex cu prietena mea si din greseala prima data am pus prezervativul invers, am vazut ca nu se ruleaza si dupa l-am intors si l-am pus bine, stiu ca nu e bine ce am facut si trebuia sa il arunc si sa iau altul, dar era ultimul. tin sa mentionez ca nu am ejaculat inainte in aceea zi si mereu am facut sex protejat si nu am terminat niciodata in ea, dar sunt foarte stresat din cauza asta, se poate sa fii ramas lichid preejaculator in el cand l-am pus gresit, mie imi si curge uneori lichid din acela cand sunt excitat dar atunci am verificat si nu era nimic... va rog ajutati-ma, uneori nici nu pot sa fac dragoste linistit cu ea din teama sa nu o las insarcinata si din cauza asta uneori imi pierd si erectia.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta lichidului preejaculator am prezentat de mai multe ori urmatorul raspuns atat celor care intreaba cat si celor care in mod gresit vehiculeaza idei false si eronate in legatura cu acest lichid, dupa cum urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid este inofensiv, are atat rolul de a lubrifia glandul (capul penisului) cu scopul de a facilita si usura decalotarea penisului dar principalul si adevaratul sau rost este cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale urme, ramasite de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si instalarea si asigurarea unui mediu cu pH neutru propice vietii, pentru ca in cazul in care s-ar putea urma o posibila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare/legate cu niciuna dintre glandele si organele aparatului reproducator masculin, adica cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si/sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau. Insa dupa momentul deversarii lichidului preejaculator in uretra, exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa aiba loc un proces de contaminare adica amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara produsa chiar si cu cateva ore mai devreme. Doar astfel spermatozoizii ramasi in uretra pot sa patrunda/sa ajunga si sa existe in continutul acelui lichid. Resturile/ramasitele de sperma pot sa existe in uretra si in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior. Rezulta ca doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie lichidul preejaculator asa cum este produs initial NU contine spermatozoii si fiind ''steril''/curat, reiese ca este un lichid inofensiv, si prin intermediul sau NU se poate forma o sarcina. Lichidul preejaculator asa cum s-a specificat este produs de catre organism cu un rol/rost bine stabilit. Multa sanatate!

| Axel3232 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc foarte mult!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu a existat nici o masturbare sau ejacularea in prealabil, lichidul pre-ejaculator nu poate contine sperma!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu si avut sperma pe penis, nu este posibil sa ramana gravida.