| Iulia8659 a întrebat:

am si eu o problema si nu stiu de la cine sa cer vreun sfat. Sunt intr-o relatie de 1 an jumate aproape, locuim impreuna. Totul este perfect, ne intelegem foarte bine, nu ne certam nu nimic. Suntem o relatie asa cum ar trebui sa fim. Dar este o problema. Aproximativ din decembrie noi nuprea mai avem relatii sexuale. Eu am fost virgina, deci el a fost primul. Revenind la subiect, ultima data cand am avut un contact sexaul a fost acum aproximtiv 2 luni. Azi am avut o discutie cu el si i-am spus ca nu mi se pare normala treaba asta. Si mi-a zis ca este o problema care nu mi-a spus-o dar o va face. Problema lui este ca eu nu il excit. I-am zis, cum nu il excit cand la inceput avem sarutari lungi, ba chiar ii fac oral, dar candsa intre, ii moare. Sau in timpul actului sexual, dupa cateva minute iiscade treptat. El da vina ca nu stiu eu sa il excit, si ca el intrearca sa ma invete ce sa fac dar nu stie cum. Nu stiu ce sa zic, oare chiar asta sa fie problema? Sau sa fie alta si nu imi spune. Eu ma simt prost, luand toata vina asupra mea, ca nu sunt buna de nimic. Nu stiu ce sa fac... Dar eu zic ca nu e normala treaba asta...

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Voi aveti niste probleme foarte serioase. In primul rand faptul ca nu va certati niciodata este o uriasa problema. Fie nu va implicati in relatie, fie unul dintre voi (cel putin) se controleaza extrem de mult si nu e niciodata natural. Te certi tu cu tine insuti, cum sa nu existe nici o cearta in cuplu in 18 luni? Ceva scartaie rau, e foarte fals.
A doua voastra problema este lipsa discutiilor constructive. Tu afli de-abia dupa doua luni de abstinenta ca nu faci destule in pat? Cum naiba nu ati discutat asta mult mult inainte? Nu cumva ca sa nu stricati perfectiunea inchipuita a relatiei printr-o discutie serioasa?
A treia problema este ca tu nu ai depasit statusul de virgina/incepatoare care nu face mai nimic si nici nu stie de unde sa inceapa. Nu e numai vina ta, e si a lui, in egala masura. Tu spui ca faci sex oral. OK, majoritatea cuplurilor fac. dar trebuie sa intelegi ca sexul oral este senzational prima oara, minunat a doua oara, ok a treia si tot aia, tot aia ulterior. In general, femeia este cea care aduce sarea si piperul in pat. Actul sexual nu incepe cu preludiul, ci cu 2-3 zile inainte. Trebuie mereu sa gasesti o ghidusie noua, nu accepta sa faceti sex de doua ori la fel, va interveni imediat plictiseala. Ai grija ca absolut de fiecare data sa ai un artificiu, un truc nou nout, fie ca este o atingere, un sarut, o pozitie, o expresie, o piesa de lenjerie, o lumanarica, un parfum, chiar un zambet. Nu zic ca e usor, dar exista metode de a te informa. Puteti incepe prin a va uita impreuna la un film porno. Alege-l tu si sugereaza-l tot tu (intr-un mod romantic si dragalas). E mai bine sa il alegi tu, fiindca femeile sunt mai frecvente deranjate de pornografie ca barbatii, asa ca te poti asigura ca este un film care te excita de la un capat la altul. De asemenea e bine sa il sugerezi tu, fiindca in general barbatii sunt tematori de reactia partenerei (exista femei mai duse cu pluta care reactioneaza isteric atunci cand li se propune un film erotic). Citeste literatura erotica, fantezii sexuale si pune in practica tot ce ti se pare ca ar mereg in cuplu vostru. O sa mai dati si rateuri, dar pe ansamblu va fi bine. Arata-i in fiecare zi ca il doresti, ca te excita prezenta lui, atinge-i penisul in joaca, complimenteaza-l cand e gol, sopteste-i la ureche ca il doresti nebuneste exact in clipa in care nu puteti face dragoste. Trimite-i o poza cu sanii tai goi atunci cand stii ca e singur acasa, trimite-i din cand in cand cate un sms erotic (unele timide, de genul te doresc nebuneste, altele mai nebunatice, cu cuvinte mai tari). Foloseste-ti imaginatia, gandeste-te mereu la surprize erotice, incearca sa invenetzi ceva nou in fiecare zi si fa-ti o rezerva de smecherii de pus in practica.
Ziceam ca si el greseste fiindca ar trebui sa te incurajeze sa fii mai nebunatica, este stiut ca barbatii au mai putina imaginatie in pat, dar ca pot fi atrasi de partenere in jocuri erotice minunate.
Nu stiu de cate ori ati facut voi sex, banuiesc ca de foarte putine ori. dar daca tu ai abandonat imaginatia si ai lasat ca doua acte sexuale sa fie identice, atunci nu te mira ca asta este o problema. Sexul nu e ca mancarea, nu merge sa mananci aceeasi ciorba 3 zile la rand, trebuie sa existe surprize.
Nu e eficient si logic sa te simti vinovata si buna de nimic, e lipsit de orice viitor. Mai bine lasi la o parte plansul de mila si faci ceva constructiv.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Halele maica sfanta daca nu merge retragetiva urgent din relatie va asteapta si alte cearsafuri sa le strabateti sunteti tineri trece timpul in defavoarea voastra

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru rezolvarea sau cel putin ameliorarea unor astfel de probleme se natura sexuala aparute in cuplurile stabile, exista persoane specializate. Ar fi indicat sau macar sa incercati sa participati amandoi la niste sedinte de psihoterapie cu un psihoterapeut sexolog specializat in "psihoterapia disfunctiilor sexuale psihogene si a tulburarilor de dinamica sexuala". Se pare ca acesta ar fi motivul principal al rateurilor aparute in cazul lui. Multa sanatate!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu spun ca si-agasit pe alta hihihihi

| Emilian65 a răspuns:

La inceputul relatiei, inteleg ca treaba mergea bine. Deci, dupa un an de la inceperea relatiei, jucaria s-a stricat. Asta inseamna ca el ori se masturbeaza in exces, ori are o alta draguta unde isi consuma energia sexuala.

| WaterDrop a răspuns:

Si`a gasit alta fata cel mai probabil si se simte vinovat de cate ori incearca sa intretineti relatii sexuale, iar asta il aduce in aceasta stare.Este plictisit de relatia actuala insa inca mai cauta sa obtina ceva de la ea asa ca nu vrea sa o termine inca.

| UnBroken2016 a răspuns:

Nu o lua in nume de rau dar cred ca prietenul tau are probleme cu gogu si e prea prost sa mearga la doctor. Nu lua vina asupra ta, sexul se face in 2. Nu se poate sa fie doar vina ta sau a lui. Spune-i sa mearga la doctor. Voi in loc sa profitati de varsta voastra faceti sex mai rau ca aia de 40 de ani, de 5 ori pe an. Pacat.
Ps. Daca spui ca el e primul deci nu esti nici tu cine stie ce mare deci nici el. La varsta voastra nu cred ca ar trebui sa faci mare branza sa il faci pe el sa se excite. Umbla prin casa in chiloti si ar trebui sa ajunga. Daca are gogu 30 40 de ani as intelege ca nu mai merg lucrurile astea banale care merg la inceput. De aia cred ca el are probleme cu motorul. Ori alta. Cine stie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești fată, ai mereu un as în mânecă, profită de el cu încredere. Dar mai întâi, asigură-te că nu e altcineva la mijloc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Esti fata, ai mereu un as in maneca, profita de el "
Wow, bun sfat laughing))

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce nu te mulțumește pe tine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti avea un as in maneca, indiferent ca esti fata sau baiat laughing
Asta-i tot happy

| FanulMeu a răspuns:

Poate sa fie de problema psihica, sau doar cauta un motiv sa va despartiti.
Incearca sa il exciti sa ii gasesti zonele erogene si sa le mai atingi in intmpul actului sexual.
daca nu merge consultati un expert