| Jusa a întrebat:

Bună ziua! Azi am întreținut relații intime cu partenerul meu și nu am observat că prezervativul s-a rupt decât după ce a ejaculat. La 30 de minute distanță după acest eveniment am luat pastila de a doua zi. In mod normal, săptămâna fertilă pentru mine începe doar de mâine. Ultimul ciclu s-a terminat pe 31 martie și ovulația, conform calendarului, urmează să fie în 14 aprilie. Trebuie să menționez că menstruația mea întârzie întotdeauna două-trei zile, deci practic ovulația mea e foarte posibil sa întârzie cu o zi două luna aceasta (niciodată nu am menstruație mai repede, doar mai târziu). Totuși, e eficientă pastila de a doua zi în faza foliculară a ciclului menstrual? Pastila pe care am luat-o este Emergana de 1, 5 mg (levonorgestrel). De asemenea, este normal să nu simt efecte secundare (greață, amețeli, etc)? Au trecut deja câteva ore decând am luat pastila și simt nici un efect secundar ( de asemenea, nu ma știu cu boli care să influențeze absorbția de către intestin a medicamentului).

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nimic din ce ai scris tu in topic nu ami face sesn, fiindca din acest moment tu vei experimenta efectele negative ale pastilei de a doua zi, care iti va modifica ciclul menstrual, ovulatia si perioada ferila pe o perioada de 6-12 luni.

Cum o alta pastila de a doua zi nu mai poti lua in viata ta, pentru ca asta este o "bomba hormonala" care ti-a "explodat un ovul fecundat", vei fii nevoita ca toate partidele sexuale sa fie protejate cu prezervtive, dar de masuri mult mai mici decat ce a folosit baiatul pana acum.

Unicul motiv pentru care prezervativul se rupe este cand este foarte larg pentru penisul baiatului, atunci rasucindu-se pe penis in timpul miscarilor de du-te vino ale sexului, pana se intinde la maxim si pocneste.
Un prezervativ de masura corecta trebuie s aintre greu pe penisul erect si sa nu faca cute sau pliuri, stand perfect lipit de piele, precum pielita de la samaul de sibiu, pe salam.

Nu are importanta ce marca de prezervative cumparati, ca toate sunt foarte bune, singurul lucru de care trebuei sa tineti cont este MASURA CORECTA, ca prezervativul sa fie foarte-foarte strans pe penis, ca sa nu se mai rupa pe viitor.

| sierra1 a răspuns:

"prezervativul s-a rupt decât după ce... și simt nici un efect secundar"

Lăsând la o parte problema cu NU-ul lipsă, pastila despre care ne spui, este o solutie sigura in proportie de peste 95%. Deci nu e sigură in totalitate

| Jusa explică (pentru sierra1):

Haha, eu am scris corect tot mesajul, cred ca cei de la TPU l-au modificat când l-am postat ( ei mai corectează de obicei greșelile gramaticale și probabil acum e o eroare) laughing)

| sierra1 a răspuns (pentru Jusa):

"eu am scris corect tot mesajul" - fie cum spui tu dar eu tot ți-am răspuns.

Cu plăcere!

| dullcat a răspuns:

Buna.Da, este ok fiindca ai luat-o foarte repede, ceea ce este de dorit in astfel de momente.Ce trebuie retinut pentru cine mai citeste este ca eficienta depinde de momentul administrarii.

| dullcat a răspuns:

Las aici un copy paste de la alta postare pe acelasi subiect:

Retine ca pastila de a doua zi isi face efectul in procent de 95% daca este administrata maxim la o zi dupa contactul sexual, insa ulterior eficienta scade la 80% daca este administrata a doua zi si 50% daca este luata in a treia zi.Procentele variaza un pic in functie de sursa, dar cred ca ai inteles ideea.

,, Dacă am depășit cele 72 de ore sau 5 zile, își mai face efectul?
Răspunsul este NU. Tocmai de aceea momentul administrării este important și anume că posibilitatea de a evita riscul unei sarcini depinde de acest aspect.'' - https://www.planificaneprevazutul.ro/totul-despre-pastila-de-a-doua-zi/

,, Cât de eficientă este pastila de a doua zi
Eficiența pastilei de a doua zi diferă în funcție de momentul în care a fost administrată. Se recomandă folosirea ei în termen de până la 12 ore, iar efectul său este de până la trei zile după contactul sexual neprotejat.

De asemenea, amânarea administrării pilulei de a doua zi scade eficacitatea ei de la 95% (cât are în primele 24 de ore de la contactul sexual) la 58% (procentajul eficienței dacă pastila a fost luată între 48 și 72 de ore de la contactul sexual).

În schimb, pilula de a doua zi nu va avea niciun efect dacă pacienta a rămas însărcinată, rolul ei fiind doar de prevenție. '' - https://enayatimedicalcity.ro/blog/pastila-de-a-doua-zi/

https://www.medic.chat/medicamente/pastila-de-a-doua-zi/

| Robert2526 a răspuns:

Cele 14 zile, pentru cand are loc ovulatia (chiar daca nu sunt mereu 14) se calculeaza din prima zi a ciclului menstrual, nu de cand se termina menstruatia.
te stii ghininista? ar cam fi cazul sa te sperii daca e asa happy

| dullcat a răspuns (pentru Robert2526):

Nu, nu este cazul.

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

De ce? ce ti se pare ca am zis gresit?happy