| Maya1330 a întrebat:

ce parere aveti de pilula de a doua zi? Exista efecte secundare? Sunt 99% sigura ca nu sunt insarcinata, dar totusi se merita sa o iau? ( am auzit ca deregleaza organismul ).
Funda happy

5 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Pastila asta se ia de două ori pe an, nu de fiecare dată când nu te protejezi.
Nu vă mai plac prezervativele?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pilula de a doua zi, dupa cum ii zice si numele se ia a doua zi dupa un contact sexual neprotejat care are o sansa crescuta de a duce la o sarcina.

Daca tu esti 99% sigura ca esti insarcinata inseamna ca au trecut macar 20 zile de la contactul sexual asa ca pastila aia nu isi mai are rostul.

Si da deregleaza organismul, e o bomba hormonala

| Maya1330 explică (pentru suntserios):

Sunt, in sensul ca sperma nu a atins nicicum vaginul. Ce ma sperie pe mine este acel lichid preseminal. Sunt la doar 20h de la contact happy

| suntserios a răspuns (pentru Maya1330):

Am citit aiurea intrebarea ta... in loc de " sigura ca nu sunt " am citit " sigura ca sunt ".

Daca a existat contact sexual neprotejat inseamna ca exista si sansa de sarcina, daca nu a existat ejaculare atunci sansele scad foarte mult dat nu de tot.

Pilula de a doua zi... e o bomba hormonala si ar trebui sa o iei doar la sfatul unui medic

| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila de a doua zi contine o cantitate foarte mare de hormoni sintetici deosebit de nocivi organismului tau cu efecte secundare uneori devastatoare si pe termen de minim 6-9 luni.Esti convinsa 100% ca poti ramane insarcinata? deoarece doar in acest caz se foloseste pastila de a 2-a, NUMAI LA INDICATIA MEDICULUI GINECOLOG. Pentru ca sa se formeze o sarcina este nevoie in primul rand ca in uterul tau sa existe UN OVUL VIABIL. Deci ar trebui obligatoriu sa fii in perioada de fertilitate maxima. De asemenea este OBLIGATORIE existenta SPERMATOZOIZILOR care sa fecundeze ovulul respectiv. Dar acestia nu se gasesc decat in sperma umana iar asa ceva nu a fost ejaculata in al tau vagin. In cazul in care nu sunt intrunite cele 2 conditii obligatorii pentru formarea unei sarcini ar fi cu totul IRESPONSABIL sa iti administrezi acea pastila si spre stiinta ta te anunt eu ca nu este ceva similar cu mentosanul. Poti cere sfatul unui medic ginecolog dar in nici un caz sa nu-ti administrezi pastila ca o metoda contraceptiva.Multa sanatate