| PussicatDolls a întrebat:

Buna ziua!

Ciclul menstrual mi s-a terminat acum 3-4 zile. Am avut si acele scurgeri maronii de curatare. Aseară,dupa masturbare,am fost la baie,am urinat, m-am spălat,toate ok. In aceasta dimineata, cand m-am pus pe toaleta, mi-au curs 2 stropi maronii. Ce ar putea fi? E posibil ca vaginul inca sa se curete? Va rog sa ma ajutati.Sunt speriata sad

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Acele scurgeri maronii nu sunt de curatare, sunt o eliminare fractionata de endometru care arata ca suferi de o dereglare hormonala. Probabil si aceasta sangerare are legatura cu aceeasi dereglare hormonala. Este bine sa discuti cu medicul de familie si sa faci niste investigatii (consult ginecologic, ecorafie pelvina, nivel in sange al estrogenul si progesteronului).
Menstruatia nu este o curatare, vaginul se curata prin acea secretie pe care o ai zilnci. menstruatia este pur si simplu eliminarea endoimetrului care a fost pregatit pentru sarcina, in cazul in care nu s-a instalat aceasta. In fiecare luna, uterul tau se pregateste pentru o sarcina, daca nu ramai insarcinata, practic se elimina cuibusorul pregatit pentru fixarea zigotului.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cu ce te-ai masturbat! Daca a fost ceva care ai introdus in vagin, poate te-ai ranit sau te-ai infectat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Asa cum ti-am explicat in raspunsurile anterioare organismul tau este destul de grav afectat si din acest motiv functionarea intregului tau sistem reproducator este complet dereglat. Doar prin investigatii ginecologice complexe si cat mai complete, efectuate de un medic ginecolog specialist se va reusi stabilirea celui mai adecvat tratament de urmat in cazul tau. Depinde doar de tine daca doresti sa-ti rezolvi problemele ginecologice pentru a nu se agrava in timp. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa se curate vaginul in continuare.

| Printesa10TM a răspuns:

Da e probabil, dar daca ai facut baie nu prea ar avea rost. Daca persista, du-te la un medic sau vorbeste cu mama ta. Dar nu-i zice de partea cu masturbatul!