| MiaChindri20 a întrebat:

Ieri am făcut dragoste cu iubitul meu, pentru prima dată, pentru mine. Am făcut neprotejat. Țin să menționez că menstruația mi-a venit cu 5 zile înainte, și am menstruația regulată (de 21 de zile). Azi am urinat cu sânge. De ce? E grav?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca sangele era in urina, este posibil ca iubitul tau sa fi avut o infectie si sa ti-o fi transmis si tie. daca sangerezi din himenul rupt si urina se amesteca cu sangele acesta, atunci e normal.
daca sangerarea continua sau se insoteste de usturimi la urinare, urinari frecvente, prezinta-te imediat la medic, infectiile cu transmitere sexuala pot fi grave

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care asa cum afirmi in intrebarea ta " și am menstruația regulată (de 21 de zile)." inseamna ca in cazul tau OVULATIA se produce intotdeauna in a 7-a zi a ciclului menstrual si drept urmare, PERIOADA FERTILA in acest caz incepe din a 2-a zi a ciclului menstrual. In concluzie sexul de devirginare a fost intretinut in a 5-a sau a 6-a zi deci in cea mai periculoasa perioada, sau altfel spus cu 1 sau 2 zile inainte de OVULATIE. Deoarece sexul a fost neprotejat, (o greseala grava, impardonabila, deoarece dezvirginarea se face obligatoriu cu folosirea prezervativului) posibilitatea de a se forma o sarcina este extrem de mare. Sangele aparut la urinare se poate datora ori faptului ca menstruatia nu s-a terminat complet sau provine de la ruperea himenului si o cicatrizarea incompleta a unei posibile rani existente la nivelul intrarii vaginale. Deoarece probabilitatea de sarcina exista te-as sfatui sa ai o discutie pe aceasta tema cu un medic ginecolog. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc la 5 zile de la terminarea menstruatiei, nu poti fi gravida. Sangele de care vorbesti este de la deflorarea care a avut loc in urma primului act sexual. Deci, nu-ti face probleme de sarcina.