| anonim_4396 a întrebat:

ma numesc Iana si am16 ani, pe cind aveam 14 ani m-am indragostit de un baiat care pot spune ca a fost si prima mea iubire, problema era ca el avea pe atunci 23 de ani, am hotarit sa nu ii spun nimic, pe el l-am cunoscut in luna decembie 2012, apoi 8 luni cu el nu am mai vorbit, pina in luna august. Dar in aceste 8 luni doar la el ma gindeam, erau zile cind aveam dispozitie foarte buna, dar erau zile cind nici nu doream sa traiesc, sau de dimineata aveam o dispozitie minnata iar pina seara nu mai stiam pentru ce traiesc pe pamint, ma omora gindul ca el poate acum e cu alta... apoi in luna august pur si simplu intimplator ne-am intilnit si ne-am salutat doar atit. iar cind ne-am vazut am inteles cit de mult il iubesc si de atunci situatia tot a inceput sa se inrautateasca..Nu e minunt, ora, zi, sa nu ma gindesc doar la el, nu vad pe nimeni, decit pe el, nu maninc, iar noptile s-au transformat doar in cosmaruri, visez diferite cosmaruri, dorm foarte rau, adorm tirziu fiindca mai devreme nu pot adormi,, si totusi ma omoara gindul ca poate el acum e cu alta...dar eu nu mai pot deja asa, totul dureaza deja de 1. 6 luni.Adorm cu el in gind, ma trezesc cu el in gind. Nu stiu ce sa fac ca sa-l uit, am incercat dar e imposibil. uneori nici nu vreau sa mai traiesc. Dar sa ii spun lui ca il iubesc nu doresc, pur si simplu se va ride, eu acum am 16 ani si el are 25. Ce sa fac sa il uit, nu mai pot rezista asa.antidepresivele ma pot ajuta? Ajutati-ma va rog (((

7 răspunsuri:
| Cosmiinna a răspuns:

Of dragostea asta. de ce nu ii spui ca sa-ti descarci sufletul? chiar daca va rade, macar vei sti una si buna, iar acest pas te va ajuta sa treci cu mai multa usurinta peste. Daca nu risti nu castigi, de unde sti ca poate nu va vrea sa fie cu tine? in ziua de azi cunosc o multime de baieti care ei au 18 si stau cu pustoaice de 13 ani sa fim seriosi, macar tu ai buletinhappy Eu te sfatuiesc, sa iti iei inima in dinti si sa ii marturisesti sentimentele tale, nu lua medicamente de la care poti deveni dependenta, ti-ai facut destul rau, ai incercat toate posibilitatile dar nu il poti uita. Oricat ai vrea sa amani si sa te minti sunt constienta ca si tu esti de aceeasi parere. are 25 de ani ar trebui sa fie matur si sa priveasca situatia cu calm, nu cu batjocura. Ai grija de tine, si fa in asa fel incat sa iti fie tie bine. Daca va rade inseamna ca in tot acest timp ai iubit un fraier, te pupic.

| Alcyon a răspuns:

Asa e in adolescenta. Ai impresia ca lumea incepe si se sfarseste cu un barbat. Pe urma iti dai seama ca e doar unul printre multi altii. Ce simti tu nu-i iubire, ci o obsesie. Iubirea neimpartasita cam in asta se transforma, daca n-ai experienta si nu spui stop. Incearca sa te gandesti mai putin la barbatul acela. Crede-ma, totu-i in mintea ta. Poate ca nici nu e asa grozav cum ti se pare de la distanta. Poate ca te-ar fi facut sa suferi sau ati fi descoperit ca nu va potriviti. Coboara cu picioarele pe pamant, ca nu-i ala fat-frumosul din poveste, sa nu poti trai fara el. O femeie trebuie sa fie in stare sa traiasca si fara un barbat langa ea. Doar nu mai suntem in secolul 18, cand era musai sa te mariti si sa torni plozi. Daca nu-i asta, e altul.

| Radu284 a răspuns:

Poti sa-i spui ce simti pentru el, dar nu direct. Incearca intai sa vorbesti cu el (telefon, mess, facebook, whatever). Vezi cum raspunde, daca pare interesat, etc. Nu ai ce pierde, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Odata ce incepi sa iti faci rau cu mana ta foarte greu te mai poti ridica.
Te-ai obisnuit singura sa suferi si sa iti faci rau.
Trezeste-te la realitate! E doar un altul si tu esti doar una care din pacate nu joaca intr-o telenovela si nici intr-un basm. Sunt atatia ani intre voi de te doare capul.

Si de ce suferi? De ce nu mai mananci? De ce sa-ti faci rau? Da-ti doua palme si trezeste-te la realitate. Dragostea e frumoasa la varsta asta cu persoane de varsta ta. Fluturasi, copilarii si cam atat. Sunt relatii pasagere care te pregatesc pentru una stabila.

Intrerupe legatura cu el si uita-l ca-ti pierzi timpul aiurea.

| Floarteablbastra a răspuns (pentru anonim_4396):

Am incercat prin o multime de modalitati sa il uit..nu poot((

| anonim_4396 explică (pentru Floarteablbastra):

Ba poti! Nu-ti mai impuia capul cu prostii. Evident ca poti. Si cand pierdem o persoana foarte importanta pentru noi ( gen parintii ) nu le uitam dar invatam sa traim fara ei. Lucrurile se intampla pentru ca se pot rezolva.

Uite. Eu m-am desparit acum ceva luni de prietenul meu cu care credeam ca o sa fiu toata viata. Am plans nopti la rand, mi s-au umflat ochii, am fumat in prostie si adormeam mereu dimineata ( asta daca adormeam ). Pentru ce toate astea? Pentru ca am fost o proasta si m-am pierdut in suferinta. Mi-am tot umplut mintea cu intalnirile noastre si mi-am zis ca nu o sa gasesc pe nimeni ca el. Si mintea te asculta si ajungi sa cazi in depresie pentru ce? Am intalnit pe altcineva si acum sunt fericita.

Orgoliul in picioare te rog.winking Nu merita sa-ti faci tie rau si sa suferi pentru cineva. Pune mana si mananca si culca-te la ore rezonabile, zambeste si cand simti ca vrei sa plangi sau esti suparata. Asculta melodii care te fac fericita si nu te ingropa in tristete.

Daca-ti alimentezi durerea nu o sa mai scapi de ea, o sa cazi atat de jos incat nimeni nu te va mai putea ridica. Si am trait-o pe pielea mea. Fumam in fiecare seara la ora 4 si plangeam si cu fiecare zi care trecea vreiam sa sufar mai mult.

Inceteaza orice contact cu el. Sterge nr, id etc. Cu timpul o sa-l uiti. O sa apara cineva pentru tine dar tu trebuie sa fi impacata cu tine. happy Si cand ti se muta gandul la el fi orgolioasa si spune-ti ca nu meritawinking.

Pupici happy.

| Didishorr a răspuns:

Spune-i ce simti, si incearca sa gasesti pe altcineva, uita-l!