| Nina74 a întrebat:

Buna ziua! Pe 14 februarie am făcut o întrerupere de sarcină având o sarcina gemelara si un adenom hipofizar! Scurgerea a durat 14 zile totul a fost bine menstruatia a venit pe 10 martie! Am avut contact intim cu soțul meu doar cu prezervativ deoarece imi este frica de o altă sarcina! Nu s-a rupt prezervativul totul a fost normal! Menstruatia trebuia sa apara pe 2 dar vad ca inca nu apare! Oare sunt din nou însărcinată?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa o intrerupere de sarcina, se recomanda lipsa totala a sexului, nu doar pentru a nu ramane gravida, ci si pentru a da timp corpului sa se refaca intergral.
Faptul ca ai supus corpul fragil la un stres si presiune prin sex, poate duce la dereglarea ciclului, care oricum nu se stie cand vine in prima luna, dupa intrerupere.
Ai rabdare si amana sexul, pana dupa ce trece ciclul menstrual.

| Nina74 explică (pentru Violleta2022):

Prima menstruatie am avut-o pe 10 martie contact am avut dupa menstruatia care a durat 6 zile!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nina74):

Posibil sa apara dereglari mensrtruale.
Nu ai scris daca ciclul era REGULAT sau NEREGULAT inainte.

| Nina74 explică (pentru Violleta2022):

Menstruatia o am neregulată cam la 23 de zile!

| Nina74 explică (pentru Nina74):

Si pentru adenomul hipofizar de 1 an si 5 luni urmez un tratament cu Dostinex!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nina74):

Avand menstruatia de tip Neregulat, de unde stii ca trebuie sa-ti vina pe data de 2 Aprilie?

| Nina74 explică (pentru Violleta2022):

Fiindcă așa mereu imi vine menstruatia la 23 de zile! Acum se poate sa fie o întârziere!

| Nina74 explică (pentru Nina74):

Oricum am sa merg si la un ginecolog pentru un control daca nu vine menstruatia!

| Nina74 explică (pentru Nina74):

A fost o întrerupere de sarcină medicamentos nu a fost chirurgicale!