| D2CVBS34 a întrebat:

Pe 15 mi a venit menstruatia, in cantitate normala, aceleasi dureri etc. In a 5-a zi, cand deja nu mai aveam scurgeri abundente ci doar cateva picături, am avut un contact neprotejat, pret de doar 2-3 min( stiu ca pare aiurea) iar el nu a ejaculat. De atunci, imi tot curge acea substanta maronie, cea ' de la sf menstruatiei '. Nu este in cantitate mare, doar cateva picături. Poate fi vorba de sarcină, avand in vedere ca am mai avut contacte neprotejat, dar asta inainte cu cateva săpt, apoi am făcut o pauza de vreo 3 săpt, in care mi am facut test de sarcina, rezultatul fiind negativ?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care sexul a avut loc in ziua a 5-a ciclului menstrual teoretic NU se poate ramane insarcinata decat cu totul accidental sau printrun miracol, deoarece probabilitatea de a se produce un OVUL VIABIL care sa se poata transforma intro sarcina in urma fecundarii acesteia de catre un spermatozoid este de maxim 3-5 %. In consecinta, probabilitatea de a ramane insarcinata in perioada considerata cu fertilitate foarte scazuta care tine din prima zi de menstruatie pana in ziua a 9-a, teoretic este de maxim 3-5% (in cazul unui ciclu menstrual considerat normal, cel de 28 de zile). Probabilitatea poate creste spre 25-30% daca sexul are loc chiar in ultima zi a acestei perioade (ziua a 9-a). Totusi v-as sugera ca intotdeauna sa folositi pe cat este posibil un mijloc de protectie.Secretia maronie ce se scurge dupa menstruatia propriu zisa este o ramasita nicidecum nu indica o sarcina ipotetica. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Xpressurself a răspuns:

Ai lat postinor sau alta pilula contraceptiva de urgenta? daca nu poate sa fie si o infectie si sa ceri parerea unul medic.