| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua TPU, am o întrebare, este adevărat că lubrifianții folosiți în timpul actului sexual scad calitatea spermei?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic, continutul lubrifiantilor artificiali este aproape identica cu cea a secretiei lubrifiante, care este produsa in mod natural de glande specializate situate in mucoasa vaginala. Din acest motiv calitatea spermei nu sufera modificari in cazurile in care sunt folositi lubrifianti pe care NU este specificat in mod expres ca ar contine vreo substanta spermicida. Sanatate!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lubrefiantii ii folosesc oamenii batrani, la care secretia vaginala nu mai exista. Evident, lubrefiantii se mai folosesc la sexul anal, pentru cine-l practica.
Este rusinos sa afirmi ca un cuplu de tienri folosesc lubrefiant la sex, insemanand ca barbatul ala este atat de prost, ca-i incapabil sa faca un preludiu bun femeii lui si ca atare, femeia aia este de nu va avea orgasm nicicum.

Dar cui ii pasa daca luberfiantul scade catitatea spermei, gay-ilor? Oricum nu are importanta, ca ei oricum nu se reproduc!

| Sarahhhhh2000 a răspuns (pentru Violleta2022):

De fapt, curiozitatea îi aparține mătușii mele care din cauza unor probleme nu se ' uda ' suficient astfel încât să suporte penetrarea fără lubrifiant, ei dorind un copil se gândeau și la posibilitatea că lubrifiantul are un efect negativ și de aceea nu poate rămâne însărcinată. mulțumesc de răspuns oricum.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Violleta2022):

Și de femeile frigide ce mai zici? Este tot vina bărbaților "proști" pentru ca ele nu se uda suficient, indiferent cât de lung ar fi preludiul?
Dar de cuplurile la care apare monotonia și atracția sexuala scade suficient cât sa facă dificila umectarea? Tot "proștii" de bărbați sunt de vina pentru toate, iar desteptele ca tine au întotdeauna dreptate doar pentru ca sunt femei?

| SG1995 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Sau să numai spune de virgine, dar nu e bai Annastassia aka DonnaAlba cum o știam eu, e expertă când e vorba de a da răspusuri de cacao.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Un psiholog a explicat intr-o lucrare "nu exista femei frigide" doar barbati neprceput.
Intr-adevar, de excitarea vaginala a femeii este responsabil barbatul.
Marea majoritatea sunt atat de prosti ca nu au habar de faptul ca femeia nu are erectii si nici umezirea nu apare spontan intr-o secunda si sar pe biata femeie, fara pic de jena.
Un barbat care gandeste, intai se preocupa de femeia lui, sa ii ofere un preludiu de 10-15 minute, pregatind-o de sex si apoi de sexul cu penetrare.
Din pacate, statisticile spun ca marea majoritate dintre barbati, habar nu au de importanta preludiului si nici de satisfactia vaginala a femeii, crezand ca odata ce voi ejaculati si femeile sunt satisfacute, altii chiar de ar face un preludiu bun, nu-i ajuta anatomic "micutul" din pantaloni, sa atinga si sa excite cebtru nervosi ai vaginului, ca sa-i produca femeii orgasm.
Aici nu-i vorba de mine sau de desteptaciun, ci de noi, femeile si voi barbatii, doua categorii mari de oameni, care ne completam unii pe altii si depindem unii de altii sa ne reproducem, dar care o putem face intr-un mod placut, prin sex si orgasme.

| Bella993 a răspuns (pentru Violleta2022):

De unde atata, fata mea? a fost doar o simpla intrebare, ce sari asa? Daca nu stii sa raspunzi comform intrebarii tine-ti teoriile pentru tine. Sunt si alte probleme din cauza carora secretia vaginala scade si asa mai departe. Asta nu depinde numai de barbat! Dupa o relatie de cativa ani nu e la fel de usor ca in primele luni. Toata treaba asta este pe plan psihic la femei, nu neaparat din cauza barbatilor "prosti" desteapto. Este doar un amarat de lubrifiant, care nu face nimic rau. Chiar si tinerii il folosesc. Schimba-ti gandirea aia fixata ca te rupi?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Violleta2022):

Cartea de care vorbești nu are nici o legătură cu psihologia studiată în facultățile de profil, ci este o carte de propaganda feminista.
Frigiditatea exista și milioane de femei suferă de aceasta problema, indiferent daca va convine sau nu.
Este ca și cum ai zice că impotenta la bărbați nu există, ci exista doar femei urate.
Nu îți place? Nici mie. Poți sa ma faci misogin cât vrei, ma amuza teribil când aud acest "compliment" de la o femeie care habar nu are ce înseamnă cuvântul "misandrie".

| corbulalbrosu a răspuns:

Atentionarea d-nei Annastassia!
Cum este posibil sa afirmi o asemenea aberatie impardonabila? Lubrifierea vaginului este asigurata de existenta unui numar suficient de mare de glande specializate in producerea secretiei si de asemenea de buna lor functionare, (in parametri normali).
https://www.csid.ro/sex/sexualitate/vaginul-uscat-ce-e-de-facut-4437715
https://www.montavit.ro/ro/domenii-terapeutice/uscaciunea-mucoasei-vaginale
Factorul principal si responsabil de aparitia afectiunii denumite ''vagin uscat'' este de natura medicala. Afectiunea este provocata de reducerea productiei de estrogen, care duce la uscarea si subtierea peretelui vaginului ceea ce provoaca scaderea numarului de glande lubrifiante.

Răspuns utilizator avertizat