| DmnX a întrebat:

Va rog putin ajutor. Sunt panicat rau.
Eu si prietena mea am facut sex protejați (cu prezervativ) si am ejaculare in interior. Cand am scos, totul era ok, am verificat si prezervativul(nu era spart, găurit, etc). Prietena mea mi-a zis ca a avut o scurgere albă, lipicioasa, dar am presupus că este de la ea.
Totul s-a întâmplat sambata, 8 decembrie. Ciclul trebuie sa ii vina luni pe 17 decembrie, dar ceea ce ma sperie pe mine este ca de ieri spune că are dureri de burta ca la ciclu si o dor sânii. Oare este normal? Trebuie sa imi fac griji pentru ceva neașteptat, cum ar fi o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca actul sexuala afost intretinut cu 8 zile inainte de a se termina acest ciclu menstrual sau altfel spus la circa 5 zile dupa terminarea perioadei fertile, reiese cat se poate de cert, sigur si precis ca sexul amintit a avut loc in perioada 100% infertila, cea in care formarea sarcinii este cu totul imposibila.
De asemenea fiindca a fost folosit prezervativul, sexual a fost protejat pe toata durata iar la sfarsit s-a constatat ca protectia a ramas intreaga si intacta deci si-a indeplinit cu succes rolul sau. Avand in vedere cele precizate se poate afirma cu convingerea deplina ca in conditiile existente a fost 100% IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina.
Astfel ca semnele si starile de disconfort si durerile aparute la nivelul abdomenului inferior si al sanilor, cel mai probabil fac parte din simptomele premenstruale care pot sa apara cu 5-7 zile inainte de data pornirii efective a sangerarii menstruale. Pe baza celor precizate reiese ca formarea sarcinii este imposibila si in consecinta starea ta de ingrijorare este cu totul ilogica si irationala. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca are normal, astea sunt dureri premenstruale, care de obicei vin cu 1 saptamana inainte de ciclu.
Simptomele de sarcina NU pot apare mai devreme de 3 saptamani.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, nu este posibil sa apara o sarcina.

| Teo29 a răspuns:

Nu cred ca este nici o problema, atat timp cat ai avut grija, ce zici tu, scurgerea aceea este de la ea mai ales ca ai verificat la tine ai zis ca nu au fost probleme cu prezervativul.

Mare atentie si pe viitor, dar in principiu pentru moment stai linistit.

| DmnX explică (pentru Teo29):

Ai durerea de burta, durerea de sani sa fie de la ciclu asa devreme?

| DmnX explică (pentru Teo29):

Si durerea de burta si durerea de dani sa fie de la ciclu asa devreme?

| AmProblemeTPU96 a răspuns:

Ramane insarcinata...