| anonim_4396 a întrebat:

Bunaa..de ce am usturimi suportabile dar deranjante in timpul actului sexual si dupa ce urinez?, tin sa mentionez ca fac sex cu prietenul mmeu fara prezervativ dar folosim foite si el este foarte atent.Multumesc pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În acest caz, cel mai probabil, este vorba de o infecţie genitală/vaginită ( posibil o candidoză ).

Aşa cum spuneam şi mai sus, TREBUIE să mergi la GINECOLOG şi să-ţi facă un test de secreţie vaginală!

Lasă ruşinea la o parte, că e mai IMPORTANTĂ sănătatea ta!

Eventual, ca să nu-ţi fie jenă, alegi o doctoriţă ( FEMEIE )...

Dacă e vorba de o infecţie genitală, cel mai probabil, ai "transmis-o" şi prietenului tău deoarece aţi făcut sex NEPROTEJAT ( fără prezervativ ).
În acel caz, dacă se confirmă diagnosticul, TREBUIE ca şi el să facă tratament!
Să CERI ginecologului tratament şi pentru partener.

21 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere şi simptomele menţionate în întrebările tale anterioare, cel mai probabil, ai o ANEXITĂ ( răceală/inflamaţie la ovare )!

TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Dar, poate fi vorba şi de o INFECŢIE urinară/cistită, ori de o alergie la acele "foiţe" chinezeşti!

De asemenea, NU mai folosi "foiţele" chinezeşti dacă nu vrei să te trezeşti că ai rămas însărcinată!

Foloseşte prezervativul sau alte produse contraceptive.
Vezi detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior...

Toate cele bune.

| ella2816 a răspuns (pentru bursuc001):

Pai cand am facut ecograful mi-a spus ca la ovare n-am nimic, ca uterul il am bun, iar secretia a zis ca e normala.

| bursuc001 a răspuns (pentru ella2816):

N-ai precizat ce fel de ecografie ai făcut, când ai făcut-o ( data ), dacă ai fost la ginecolog, alte investigaţii/analize făcute ( sumar de urină/urocultură ), etc.

| ella2816 a răspuns (pentru bursuc001):

Abdominala,adica la burta... zilele trecute am facut-o.

| bursuc001 a răspuns (pentru ella2816):

Dacă ai făcut ecografie pelvină şi eşti SIGURĂ că ţi-a "verificat" şi ovarele, atunci nu e vorba de anexită.

Durerile/usturimile din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

Bănuiesc că, ÎNCĂ, nu ai fost la ginecolog!

Am observat mai sus că ai precizat "secretia a zis ca e normala" - dar NU mi-ai spus ce analize/investigaţii ai făcut!

TREBUIE să mergi la ginecolog să faci un test de secreţie vaginală!

Iar medicul de familie TREBUIE să-ţi dea Trimitere la analize de urină ( sumar de urină/urocultură, preferabil cu antibiogramă ) - pentru a se vedea dacă nu e vorba de o infecţie urinară!

Deci, mergi la medicul de familie şi CERI Trimitere la ginecolog şi la analize de urină ( sumar de urină/urocultură )!

Testul pentru secretiile vagine este efectuat pentru a putea fi depistate cauzele vaginitei, sau a inflamatiilor de la nivelul vaginul si a zonei din jurul vaginului (zona ce poarta denumirea de vulva). Cel mai adesea vaginita este cauzata de o infectie, dar uneori aceasta boala poate sa apara si ca urmare a reactiei organismului la sapun, bai cu ulei, spermicid sub forma de unguent, sau dusuri. Vaginita se manifesta prin simptome precum senzatii de mancarime in zona vaginala, dureri si scurgeri anormale.

Dintre infectiile care au ca rezultat dezvoltarea unei vaginite, amintim:

Candidoza - in general candidoza este provocata de anumite ciuperci, precum Candida albicans. Tocmai de aceea ele sunt supranumite si infectii cu fungul Candida, iar formele de manifestare ale acestei infectii includ senzatii de mancarime in zona vulvei, o secretie alba, branzoasa, si o durere usoara in timpul actului sexual. Este foarte important sa intelegeti ca infectiile vaginale nu pot fi incluse in randul bolilor cu transmitere sexuala (BTS).

Tricomoniaza (Trichomonas Vaginalis) - este o infectie provocata de parazitul Trichomonas Vaginalis. Aceasta infectie este cunoscuta si sub denumirea de tricomonas, iar dintre simptomele cele mai frecvente animtim scurgerea vaginala galben-verzuie, spumoasa si urat mirositoare, durere in timpul actului sexual si dureri in partea inferioara a abdomenului. Tricomoniaza intra in categoria bolilor cu transmitere sexuala.

Vaginoza bacteriana - aceasta infectie reprezinta o schimbare a echilibrului florei bacteriene vaginale, manifestata prin o scurgere vaginala inconsistenta si laptoasa, cu miros urat de peste. La multe dintre femeile care dezvolta aceasta forma de infectie simptomatologia lipseste aproape in totalitate. Vaginoza bacteriana nu este o boala cu transmitere sexuala.

Alte boli cu transmitere sexuala (BTS)- infectii precum chlamydia, negi genitali, sifilis, herpesul genital (herpes simplex), sau gonoreea pot la randul lor sa afecteze sanatatea vaginului. Prezenta acestor infectii poate fi stabilita prin efectuarea unor teste aditionale.

De ce se face testul?

In general testele pentru secretiile vaginale sunt efectuate pentru indentificarea cauzelor care duc la aparitia unor simptome precum senzatii de mancarime si arsuri la nivel vaginal, miros urat, eruptii si scurgeri vaginale anormale.

Pregatire pacient

Pentru ca rezultatele testului pentru secretiile vaginale sa fie cat mai precise este recomandat ca inainte cu 24 de ore de a se recolta proba sa nu faceti dus, sa nu folositi tampoane interne si nici sa nu aplicati tratamete intravaginale. Deasemenea vezica dumneavoastra trebuie sa nu fie plina, atat pentru confortul personal, cat si pentru a eficientiza desfasurarea testului. In plus, testul acesta nu se poate efectua in perioada ciclului menstrual.

Rezultate anormale ale scurgerii vaginale:
- daca scurgerea este alba si branzoasa, acest lucru poate indica dezvolatrea candidozei;
- daca scurgerea are o culoare galben-verzuie, este spumoasa si miroase urat, acest lucru se poate datora tricomoniazei;
- daca scurgerea este inconsistenta, are o culoare alb-gri, si prezinta un iz puternic de peste, acest lucru este datorat vaginozei bacteriene.

Ce poate afecta testul?

Rezultatele testului pot fi influentate de nerespectarea indicatiilor de pregatire a pacientului, si anume: efectuarea testului in timpul ciclului menstrual, administrarea unor tratamente pentru infectiile vaginale fara prescriere medicala (aceste tratamente trebuie stopate cu cel putin 2-3 zile inainte de prelevarea mostrei), sau de intretinerea de raporturi sexuale cu 24 de ore inainte de efectuarea testului (acest lucru modifica PHul vaginal normal).

Pentru alte detalii vezi linkul/sursa :
http://www.i-medic.ro/analize/test-secretii-vaginale

Vaginitele pot da complicatii, in special vaginitele de origine bacteriana.

Dacă NU tratezi INFECŢIA ( vaginita ), poţi face diverse COMPLICAŢII :
• infertilitate
• nasteri premature
• ruperea prematura a membranelor
• infectii intra-amniotice
• endometrioze
• neoplazii cervicale intra-epiteliale
• infectii ginecologice post-operatorii.
SURSA : http://www.i-medic.ro/......e/vaginita

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

| ella2816 a răspuns (pentru bursuc001):

Buna revin cu niste amanunte..pe una dintre labia mica am observat ca mi s-a cam luat o purtiune din "pielesadsa zic asa), si cand ating vaginul s-au cel putin cand ma sterg dupa ce merg la baie ma cam doare..si la ginecolog imi e cam rusine sa ma ducsad..si zic sa te intreb pe tinestraight face

| ella2816 a răspuns (pentru bursuc001):

Dar e posibil ca de la el sa se fi transmis? ..si voiam sa te mai intreb cat costa acel test de secretie? ...iti multumesc pentru raspuns.

| bursuc001 a răspuns (pentru ella2816):

Cu plăcere!

Poate fi şi de la el; n-aş putea să ştiu care a fost primul infectat...

N-ai precizat ce vârstă ai!
Din întrebările tale anterioare observ că ai 18-19 ani şi eşti elevă ( în clasa a 12-a ).

Deci, dacă mergi la un cabinet/clinică "de stat" ( sau le faci la un laborator care are Contract cu CAS ), atunci NU plăteşti nimic : sunt GRATUITE.

Dacă mergi la un cabinet/laborator privat, atunci consultaţia te costă între 50-100 lei şi testul de secreţie vaginală între 30-50 lei ( în funcţie de cabinet/laborator ).

O seară plăcută.

| bursuc001 a răspuns (pentru ella2816):

În acest caz, cel mai probabil, este vorba de o infecţie genitală/vaginită ( posibil o candidoză ).

Aşa cum spuneam şi mai sus, TREBUIE să mergi la GINECOLOG şi să-ţi facă un test de secreţie vaginală!

Lasă ruşinea la o parte, că e mai IMPORTANTĂ sănătatea ta!

Eventual, ca să nu-ţi fie jenă, alegi o doctoriţă ( FEMEIE )...

Dacă e vorba de o infecţie genitală, cel mai probabil, ai "transmis-o" şi prietenului tău deoarece aţi făcut sex NEPROTEJAT ( fără prezervativ ).
În acel caz, dacă se confirmă diagnosticul, TREBUIE ca şi el să facă tratament!
Să CERI ginecologului tratament şi pentru partener.

| Azµre a răspuns:

Mergi și fă un test de secreție și apoi mai discutăm.

| ella2816 a răspuns (pentru Azµre):

De unde il cumpar?, si cat costa?

| Azµre a răspuns (pentru ella2816):

Se cheamă Ginecolog, te duci la el, și ceri să ți se facă un test de secreție, va ști ce are de făcut costă 30 de lei!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai o infectie cel putin, poate chiar o boala venerica. Mergi la ginecolog.

| ella2816 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am facut un ecograf zilele trecute si mi s-a spus doar ca am un intestin irirtat, iar scurgerile normale.

| anonim_4396 explică (pentru ella2816):

Nu e nici o legatura intre intestin si vagin. Lasa ecografia, mergi la ginecolog.

| Demonull a răspuns:

Infectie.

| ella2816 a răspuns (pentru Demonull):

Ce infectie mai exact?

| Demonull a răspuns (pentru ella2816):

Trebuie sa analizez problema..si dupa iti spun.Serios nu sunt ginecolog dar am mai avut prietene care manifestau simptomele acestea.Se dovedea a fi nimic foarte grav primeau un tratament si gata.Cred ca e de ajuns sa mergi la farmacie sa ii explici asa cum ai explicat aici iar ea va sti ce sa-ti dea pentru tratare. Daca totusi nu functioneaza mergi la doctor.O zi buna!

| ella2816 a răspuns (pentru Demonull):

Iti multumesc!

| Raiiiisa a răspuns:

Nu cred ca are nici o legatura cu foitele pentru ca acestea te protejeaza de o eventuala sarcina nu si de boli sau infectii.
Ar fi bine sa mergi la un doctor si sa tratezi problma pana nu devine mai deranjata sau insuportabila.

| AnneღU a răspuns:

Poi o infectie, sau poate fi Candida... daca ai niste secretii urat mirositoare si zici ca ai usturimi la nivelul vaginului!

| IoanaaMariaa a răspuns:

E posibil ca el sa o faca si cu alte persoane nu numai cu tine happy. Presupun ca de asta te ustura, aduce "virusi" de la altele la tine. E si asta o posibilitate happy.