| Karina033 a întrebat:

Bunaaa! Sunt virgina, am relatie si mai am si o candida minunata. As vrea sa stiu ce crede partenerul daca afla ce ai? Cum reactioneaza? Si cum se manifesta candida in timpul actului. Multumeesc mult.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Partenerul ar trebui sa stie ca poti face infectie cu Candida si daca esti virgina. Nu cred ca ar avea ceva impotriva, atata timp cat ai grija sa te vindeci inainte sa va incepeti viata sexuala. Fiindca daca i-o transmiti din nepasare, poate sa deviuna si el nepasator cu tine. Sa stii ca este imoral si chiar ilegal sa transmiti voit cuiva o infectie pe care stii ca o ai. Candida nu se manifesta in timpul actului sexual, dar se transmite.

| Karina033 explică (pentru Brigaela):

De tratat am incercat multe tratamente, dar fara rezultat, insa n am renuntat. Problema mea, pe care mi o pun mereu, sta in felul urmator. Daca de exemplu inainte de act, desi avand igiena facuta, secretia isi face simtita prezenta, ce va crede partenerul?

| Brigaela a răspuns (pentru Karina033):

Nu o sa ajungi la un act sexual inainte de a te vindeca. Alege-ti un ginecolog, mergi la el si tine-te de tratament fara abatere (va dura multe luni). Abia dupa ce ginecologul iti spune ca esti 100% vindecata, iti vei incepe viata sexuala

| Jonas94 a răspuns:

Bună seara,
De ce nu discuți cu partenerul tău în privința acestui lucru? Adică până la urmă, este doar un dezechilibru al florei vaginale, nici măcar nu e clasificată ca BTS.
Totuși cu el îți vei începe viața sexuală, un dialog sincer de la început, cred că ar ajuta.

| NoneOfUrBusiness a răspuns:

Iti recomand gynofort (crema cu aplicare unica )
Sau canesten gyn crema+ovule
Candida reapare, cel putin la mine apare cand sunt stresata sau daca iau antibiotice.