| Ely1234567 a întrebat:

Care e diferența dintre iubirea unui băiat și iubirea unei fete?

Răspuns Câştigător
| elaventurero a răspuns:

Când iubești ceva sau pe cineva(de ex. iubești cluburile, muzica, un partener de sex opus, pe mama ta, vedeta ta favorita, un copac sau un hobby, orice). Atunci când se întâmplă asta exista un "iubitor" (care se vrea a fii tu-adica egoul) și un obiect iubit. Iar aceasta iubire este duală și Condiționată chiar de obiect având "fluctuații" sau în funcție de evoluția corpului-durere in timpul vieții acesta își schimbă ideile, conceptele, credințele astfel ce "iubea" ieri poate azi nu mai "iubește".
De fapt, iubirea pură nu e față de ceva. Mai degrabă Tu poți fi iubire=fericit=neidentificat cu eul. Ea Doar este, și curge nu creează așteptări, atașament și suferință.
Nu condamn iubirea dualista, are și ea rostul ei în societate happy
Sper că n-am fost prea inechivoc.winking
Pace!

15 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

La cate tipuri de iubire sunt, greu de spus.

| SilentRain a răspuns:

Difera de la om la om, pentru ca fiecare o manifesta în propriul mod
Dar categorii nu lipsește respectul, compasiune

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Treaba asta cu iubirea difera de la baiat la baiat de la fata la fata, am observat ca in ziua de azi foarte, foarte greu iti gasesti pe cineva cu care sa fi compatibil sa mearga ceva dar e foarte usor sa te enervezi sa injuri, sa tipi, sa ei gentuta si lucruriile mergand la notar semnând divortul si voala lumea se duce de rapa.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cel mai nasol e atunci cand unul din ei pune suflet prea mult si ajunge sa se spanzure https://www.youtube.com/watch?v=22rXte1IwZ0 ai prins ideea.

| SilentRain a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

E bătut în cap de se spânzura, cel mai patetic mod sa mori...

| Ely1234567 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Da am prins ideea mulțumesc pentru răspunsuri

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru SilentRain):

Sa sti ca oamenii astia care sunt mai sensibili se imbolnevesc mult mai usor nu toti suntem de piatra.

| SilentRain a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

N-am zis sa fii de piatra, rațional ar fi suficent

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In calitate de baiat chiar daca nu te-ai casatorit niciodata macar sa stii ca o data in viata ai iubit o femeie acolo. Sti cum iubea Mihai Eminsecu femeiile le iubea patologic adica doar cu privirea avea fantezii nebunu dar era copil cu inteligenta de geniu pacat ca dupa ce a murit s-a aflat lucrul acesta. https://www.garbo.ro/......rinta.html

| blackann a răspuns:

Fetele iubesc mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| anamaria82726 a răspuns:

Nu e o diferenta neaparat intre cele doua. Persoana difera. Nu putem lua toate fetele in aceeasi oala si toti baietii. Fiecare persoana are propriul caracter, propriul mod de a gandi, de a iubi etc.