| Deliaaa24 a întrebat:

Care este mai importanta, marea ta iubire sau persoana cu care traiesti o viata intreaga si o iubesti, dar nu ea e "marea iubire"?

Răspuns Câştigător
| Atlas33 a răspuns:

Esenta intrebarii este extrem de profunda doar ca nu ai formulat bine. si poate ca nu multi oameni au ajuns pana acolo unde reusesc intelege ce este cu adevarat important in viata. problema iubirii este una extrem de complexa in momentul in care nu avem sinceritatea de a recunoaste ca in majoritatea cazurilor iubim mai intai pentru noi insine..Delia se refera la faptul ca adevarata iubire poate fi chiar si aceea,cand traiesti o viata intreaga alaturi de o persoana chiar si fara a iubi, dar ramai in continuare doar pentru a te lasa iubit. pentru ca de altfel adevarata iubire nu inseamna a iubi ci, a te lasa iubit. iubirea e cel mai egoist sentiment uman pentru ca ceea ce facem pentru iubire o facem implicit si perfid, pentru binele nostru, pentru desfatarea sufletului.cand vei ajunge sa spui te iubesc atat de mult incat, de-mi vei cere sa te parasesc pentru ca asta vrei, te voi parasi dovedindu-ti astfel iubirea, si numai asa suferinta mea va reflecta dorinta masochista de a te face fericita.

5 răspunsuri:
| ByaSimpleGirl a răspuns:

A doua pentru ca nu cred ca vrea cineva o "mare iubire" de o saptamana/luna/an...o vrea mereu happy

| neutrino a răspuns:

Nu stiam ca exista marea iubire si micile iubiri :de unde stiu care este marea iubire? Toate au loc in acelasi timp? Sper ca nu exista si iubire mijlocie.

| halogen001 a răspuns:

Persoana cu care traiesti o viata intreaga e cea mai importanta. Marea iubire e o mai mult o iluzie, un vis neamplinit happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea-s scenarii stupide de telenovele. Am o "mare iubire" si, totusi, traiesc cu altcineva, pe care tot o iubesc, dar e "mica iubire", nu? Cat timp ti-a luat sa te gandesti la mizeriile astea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine, marea mea iubire este de fapt si persoana cu care voi trai si imi voi intemeia o familie. Indiferent de motive, nu ar trebui sa existe o femeie mai importanta in viata unui barbat decat sotia.

Pacat ca multa lume vorbeste despre iubire de parca poti sa le etichetezi. Asta a fost mare, asta si mai mare. Asta mai mica. Nu e asa. Toate au fost iubiri.

O zi placuta happy