| Amelia87 a întrebat:

Cit de mult conteaza intr-o relatie statutul material? Ce ati alege: o viata simpla alaturi de persoana iubita, sau o viata fara griji linga cel care nu e...sa zicem "marea ta iubire"? thinking

15 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

La varsta adolescentei, toti visam ca prima iubire sa fie perfecta, nu ne intereseaza nimic alceva pe lume decat persoana respectiva si ne indragostim doar de simplitatea "lui", deja cu trecerea anilor cand te ganesti serios la o reletie de lunga durata, deja vrei mai mult de la partenerul tau: dragoste, suport material si un bun prieten. Deja povestile cu printi si printese nu mai exista. "Iubirea nu iti da de mancare" si asta este foarte adevarat. Daca va iubiti foarte mult, cu timpul situatia materiala proasta raceste relatia dintre voi, dragostea cat ar fi ea de puternica la inceput piere. Eu intotdeauna mi-am dorit un barbat cu o situatie materiala buna incat sa nu avem grija zilei de maine, am cautat atat de bine pana l-am gasit: destept, cu bani, frumos, este persoana cea mai minunata din lume. Totul este sa stii ce vrei de la viata. Daca mergi de la inceput pe principiul ca daca partenerul nu are bani te vei intelege mai bine cu el, te inseli, cu timpul se poate schimba si se poate inrautati situatia.

mlm
| mlm a răspuns:

De ce sa nu recunoastem ca tinerii din ziua de azi prefera o relatie de tip material decit una de dragoste si intelegere reciproca, nu este importanta situatia materiala, banii de multe ori nu aduc fericirea, iar dragostea aceasta de multe ori este oarba si trece prin portofel, mai bine sarac si indragostit decit bogat si lipsit de sentimente.

| Ben. a răspuns:

Pai sa le ia aia cu bani pe toate.

leonardk
| leonardk a răspuns:

O viata simpla alaturi de persoana iubita. Cel cu bani te schimba cand se plictiseste...

| nicky a răspuns:

Pentru mine e important sa fiu alaturi de persoana iubita, cand sunt bani sunt si probleme, infidelitate si multe altele. Nu zic ca lipsa banilor nu creaza uneori probleme dar nu ca si in cazul celalalt.

| inna a răspuns:

E greu.nu se poate si persoana iubita sa aiba un statut material bunicel?

E rau in ambele cazuri, daca esti alaturi de persoana iubita si nu aveti bani.stii e o vb : Cand foamnea intra pe usa, dragostea iese pe geam.Mereu vor fi discutii si vor exista certuri care in cele din urma, daca statutul social nu se imbunatateste( si aici nu ma refer ca sa castigati la lotto ), va duce la o despartire in mod garantat.

Iar varianta a doua nu mi se pare iar potrivita, chiar daca crezi ca ai o viata lipsita de griji nu are cum sa fie asa, nimeni nu are o viata lipsita de grija si oricum e posibil ca el sa afle ca nu e "marea ta iubire" si cand ca afla asta in mod sigur va duce la inevitabila despartire.winking

| catalina_2916 a răspuns:

Eu as alege,, o viata fara griji langa cel care nu e marea mea iubire" pentru ca dragostea nu iti tine de foame. ea vine si se duce ...pe cand daca ai un partener cu un statul social f bun poti avea aproape tot ce vrei, ii vei putea oferii copilului tau o viata lipsita de giji, te poti duce in calatorii, la petreceri, in alte tari, poti sa-ti cumperi ce vrei, iar cu timpul vei ajunge sa tii la aceea pers...

| MarYoBenucci a răspuns:

Hmm thinking m-am uitat la com-urile astea de ce spun fetele .hai sa fim seriosi acum toate sunt pe bani in ziua de aziwinking Dragostea Numai Exista oh go on Si Asta E Gravwinking am, inceput sa facem Sex In Lok de Dragostewinking o zi buna

| Shery a răspuns:

Mie mi-a placea sa imi gasesc un partener care sa stie sa se descurce in viata, nu neaparat sa aiba bani. Pentru ca degeaba ai bani de la ai tai, dac nu stii sa faci in continuare bani. Aia oricum se termina in cele din urma. Vezi tu, nu e bine nici intr-o stare foate proasta, pentru ca vor exista foarte multe certuri din cauza banilor si nu e bine. Eu personal m-as multumi cu strictul necesar alaturi de persoana iubita.

| cici_6785 a răspuns:

Sunt de acord cu lolita

| mya_4475 a răspuns:

Eu am ales o viata simpla langa un om nu tocmai bogat si e f bine.normal ca sunt si nemultumiri dar iubirea invinge totul...in cazul in care nu e iubire mai devreme sau mai tarziu va aparea un amant...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am ales o viata simpla langa persoana care ma iubeste si pe care o iubesc. da tu ce cauti? iubirea care invinge totul sau starea materiala care poate fi vanduta sau cumparata. sau furata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum o sa sariti toti pe mine.eu aleg o viata fara griji...inainte as fi ales si eu persoana pe care o iubesc... dar m-a facut sa sufar enorm... iar acum ca am scapat din acel calvar, imi este mai bine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesante pareri, mai ales atunci ca majoritatea celor care au raspuns sunt fete. Si mai interesant e cum in cazul baietilor nu apare o astfel de dilema.
Cred ca intrebarea e, in esenta, de cine te indragostesti: de persoana in sine, sau doar de ce ea detine, de eticheta de care e insotita?
Pentru ca daca e a doua varianta, atunci apare o alta intrebare: te-ai indragostit de o alta persoana, sau... de tine? Fiindca atunci cand alegi pe cineva in functie de cat de bine o sa-ti fie tie pe banii lor, chiar te mai intereseaza cine e cu adevarat persoana respectiva, sau e o doar relatie de convenienta?

| adriandr a răspuns:

Pt toate fetele ce ziceti sa va cautati toate cate un Iri ca si Monica ca noi baieti tineri sa ne facem averi apoi sa umblam la 50 de ani cu ficele vaoastre. eu mi.am propus ceva ca sa fac o gramada de bani si cand am sa mor sa ma ingroape cu mainile afara sa demonstrez ca nu luam nimic cu noi pe lumea cealalta. e vorba aia romaneasca " Cum iti asterni asa dormi" dar nu cred ca se refera la lucruri materiale. si am si eu o intrebare catre fete, deci voi vreti unu cu bani care sa va intretina sa va ofere cadouri excursi sa va plateasca menajera si tot dar cate din voi mai stie sa gateasca si altceva decat cartofi prajiti. voi ce puteti oferi in schimb la ceea ce primiti nu vreti decat sa luati ei bine o sa va scoateti ochii una la alta ca baiti mostenitori de averi nu pre mai sunt pentru ca si Monica cu Iri au facut fata. Si apropo intr-o relatie trebui sa existe sprijin reciproc. Si la un moment dat tot o sa va insele pentru ca intervine rutina se va satura de voi si avand bani va merge la alta probleba e atunci cand vine amanta cu copilul lui in brate si va trebui sa impartiti tot pe din doua, si o sa rada si fetele simple care au ales o viata linistita de voi si o sa zica uite-o si pe aia inselata de sot cu toate. as putea sa va mai spun multe dar nu cred ca are rost pentru ca asa cum a zis si MarYoBenucci cam toate sunteti pe interes dar ce va veti face daca vine alta criza mondiala si va da faliment si o sa va puna la spalat pardosele oare baiti smpli care nu vor decat sa traiasca bine modest nu cu cine stie ce lux se vor mai uita la voi. oricum eu va respect alegerea e normal ca sa tintesti cat mai sus. bravo voua celor care ati reusit sa puneti gheara pe unu cu bani. succes in continuoare.