| Alexia2006KY a întrebat:

Cat de dese sunt efectele adverse ale anticonceptionalelor daca le iau la 15 ani? Stiu ca sunt cateva efecte adverse, pe care nu le voi enumera, deoarece vreau sa stiu aflu cat de dese sunt. Vreau sa imi pot face " treburile" linistita, fara protectie si nu stiu exact daca merita riscul.

Răspuns Câştigător
| Robert2526 a răspuns:

De obicei efectele adverse sunt dupa varsta de 40 de ani.Ai probleme de coagulare, probleme renale sau ai avut hepatita? Urmezi vreun tratament pentru boli cronice?

Daca ai raspuns cu NU la toate intrebarile, ai o sansa de 1:10000 sa ai reactii adverse. Trebuie sa alegi niste pilule cu nivel scazut de hormoni si totul o sa fie ok

23 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand e sa ii dam dreptate Violetei, ii dam.
Sa stii ca anticonceptionalale sunt un factor de risc in cancerul la femei. Acum nu iti va calcula nimeni care sunt sansele sau care nu sunt ca e imposibil de stiut cum se va comporta organismul tau la anticonceptionale luate 1-2-3-4... ani

| Violleta2022 a răspuns:

Ai premiat un raspuns taman eronat si fara sens!

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, ai toate sansele sate ingrasi, sa devii infertila, sa faci chisturi ovariene, fibroame uterine sau cancere pana la 25-30 de ani.

| Alexia2006KY explică (pentru Violleta2022):

Daca era chiar asa, erau interzise pana acum.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexia2006KY):

Asta este doar in capusorul tau, fiindca in industria farmaceutica este o afacerea mult prea nbanoasa ca tu si alte mliliarde de femei care nu cititi prospectele si studiile facute, sa va opreasca.
Cu cat sunteti mai multe, cu atat mai bine pentru afacerea industriei farmaceutice, fiindca va vine ani buni anticonceptionale, apoi va vinde produse pentru chimoterapie si radiatii contra cancerului samd.
Tu esti mult prea micuta ca sa intelegi ce se intampla la ora actuala, dar sunt deja anticonceptionale care sunt interzise de 20 de ani in America, Canada si Australia dar Romania inca le prescrie femeilor, fiindca sunt disperate sa-si bage aceste pasteile in corp cu risc de cancer si moarte. Este vorva de Yazz si Yasmin, 2 branduri de anticonceptionale care au produs mortea a zeci si sute de femei in occident de aceea au fost interzise.

In orice caz, de ce nu folosesti PREZERVATIVUL daca tot vrei la anaisorii astia sa faci sex?

PREZERVATIVUL NU are nici un efect secundar nici pentru femeie si nici pentru barbat, apoi nu musca, nu doare si costa exact cat o guma de mestecat, deci extre de accesibila.

Iata de ce nu este recomnadta sa faci sex la 15 ani, fiindca nu ai inteligenta necesara sa discerni binele d erau, nu ai capacitatea sa te intretii singuri sau sa iei raspunderea faptelor tale.

Nu mai spun ca anticonceptionalele nu te protejeaza de boli cu tranmitere sexuala, mai ales alceea care nu se vad pe corpul nimanui, cum ar fi SIDA, HPV, Hepatita B si C, clamidia samd.

Aculta-ti parintii si invata carte, ca ai toata viata stimp s afaci sex cand vei fi majora. Intre timp pune mana serios si invata ca-i dureors sa crezi ca tot ce se vind epe strada sau in farmacii sunt pentru binele tau.

| Alexia2006KY explică (pentru Violleta2022):

Eu o sa incerc totusi macar o perioada mica. Am folosit prezervativul pana acum, dar vreau sa experimentez creampie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexia2006KY):

La 15 anisori eu spun sa experimentezi scoala si invatatul, ca de sex o sa ai timp toata viata, dupa ce termini liceul.

| Alexia2006KY explică (pentru Violleta2022):

Voi adultii, credeti ca la varste mici, scoala este totul si nu mai exista altceva

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexia2006KY):

Da, la varste mici responsabilitatea voastra este sa invatati si sa va jucati, atat!
Sexul se poate face DUPA 18 ani, cand esti major si capabil s aintelegi ce se intampla cu corpul tau, putand sa-ti iei responsabilitati.
Este dovedit stiitific ca pana la 18 ani sunteti incapabili sa discerneti binele de rau, de aceea sunteti sub tutela parinteasca pana la 18 ani, ca parintii sa decida pentru voi avand responsabilitatea sa va educe si sa va controleze.

| Alexia2006KY explică (pentru Violleta2022):

Invat in continuare, vreau sa dau la drept. Dar despre joaca, nu cati copii de 15-16 ani se mai joaca.

Conform Art. 499, parintii au obligatia de a intretine copilul major pana la varsta de 26 de ani, daca acesta continua studiile.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexia2006KY):

Daca tu crezi ca poti sa ajungi studenta la vreo universitate, da, statul ii da tatalui tau alocatie pentru tine pana la 26 de ani, dar ce are asta in clin sau maneca cu practicarae sexului la 15 ani?

Tu esti inca copil mic fara prea mult cier daca esti incapabila sa te gandesti la efectele negative si distrugatoare ale anticonceptionalelor luate de copii mici, care nu au inca organele interne finalizate, fiindca esti inca in crestere.
De ce disperarea asta sa faci sex cand nu este indicat si nici recomandat fiindca face mai mult rau decat bine, la copilasi atat de mici ca tine?!

| Alexia2006KY explică (pentru Violleta2022):

Sunt capabila sa ma gandesc, de asta am si intrebat cat de dese sunt, nu daca exista efecte negative. Iar tu, mi-ai spus care sunt, nu cat de dese sunt
Am niste gene destul de rezistente, nicio persoana din familie nu a avut vreo problema cu sanatatea, desi unii faceau si chestii mai rele, cum ar fi bautul sau fumatul. Au ajuns la 70-80 de ani fara probleme mari de sanatate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexia2006KY):

Ce a fost pana acum nu mai are importanta. Nici eu nu am avut cazuri de cancer in familie, cu bunici care au murit peste 90 de ani si totusi am avut recent 3 cazuri in familie cu cancere, pe 2 din ei i-am pierdut deja si dupa cum spuneam niciodata inainte nu am avut probleme de sanatate in familie la bunici si strabunici.
Totul se schimba si in ziua de azi copii mici fac cancer la creier din cauza telefaonelor, tinerii adolesceneti care vapeaza sau fumeaza ajung cu cancere la plamani samd.
Nu te baza pe genetica, ca este direct infleuntata sanatatea noastra, de ceea ce bagam in gura.

| Alexia2006KY explică (pentru Violleta2022):

Cancer la creier din cauza telefonului? Unde ai mai auzit-o si pe asta? Esti un parinte din acela: Te doare mana? -E de la telefon; Iti cade parul? - E de la telefon; Ti-ai rupt degetul? - E de la telefon; Ai racit? - E de la telefon; Tusesti? - E de la telefon; Cazi pe jos? - E de la telefon; etc...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexia2006KY):

Este trist dar adevarat! Am vazut-o pe un post national de televiziune in Australia, unde traiesc si locuiesc de peste 30 de ani, unde cel mai mare neurochirurg din Australia a venit si a tras un semnal de alarma pe postul national de Televiziune, spunand ca zilnci sunt detectati copii din ce in ce mici cu cancer la creier, din cauza telefoanelor cu care se joaca.
Era un semnal de alarma tras pentru toti parintii sa nu se mai dea telefoane copiilor al varste atat de fragede.
Atunci scolile din Australia au interzis telefonul copiilor de scoala general, care nu au voie sa vina cu el la scoala, dar ramane la latutudinea parintelui daca vrea sa-i de copilului telefonul sis a-i nenoroceasca sanatatea.
Am sa caut acel video aparut pe postul national de televiziune si daca intelegi engleza sa-l vezi:

https://www.youtube.com/watch?v=mMKwtjO73Y8

Ar trebuii sa-ti fie rusine pentru indolenta si nesimtirea cu care jignesti userii aici, mai ales cand esti nestiutoare, dar te dai desteapta!

| Alexia2006KY explică (pentru Violleta2022):

Daca si asta e jignire, inseamna ca altele sunt crime direct.

Sper ca nu iti terorizezi copilul(daca ai), prin modul in a nu-i cumpara telefon. Sa nu ai acces la internet in zilele noastre este ca si cum ai fi fost legat la maini si la picioare acum 700 de ani.

Si cam proasta alegere de țară, parerea mea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexia2006KY):

Se vede ca esti copilas mic daca nu intelegi ce se intampla cu adevarat intr-o tara democrata si cum incercam sa ne protejam copii, fara sa-i lasam sa-si faca singuri rau si sa moara.
Australia este prima tara din lume la calitatea vietii, deci este cea mai buna tara unde unde oameniis i copii se pot bucura de tot: salarii bune, conditii de viata bune,, cel mai bun sistem medical din lume, ca aici nu platetsi nimic, dar in america daca nu aia asigurare medicala mori cu zile... dar dupa cum spuneam, vorbesti in necunsotinta d ecauza, fiindca esti un copil invata sa asculti barfa de la colt de strada, in loc sa citesti stirile despre lumea intreaga.

In ce privetse accesul al internet se poate face prin computer, prin laptop si tableta iar pentru asta nu ai nevoie de telefon.
Ma socheaza faptul ca nu ai habar nici macar de atat lucru.
Limitarea folosirii telefonului este pentru a prevenii copii sa moara, de aceea s-a impus acest lucru, iar ca parinte faci orice pe lumea asta sa-ti sti copilul sanatos nu mort din prostia ta, ca-i permiti telefonul.
Acest lucru il vei intelege cand vei fi tu parinte, cand vei inebuni de durere cand copilul tau are o raceala banala, dar sa afli ca are cancer la creier.

| Alexia2006KY explică (pentru Violleta2022):

Cel mai bun HDI il are Elveția, urmata de Norvegia la 0, 001 puncte, Australia este pe locul 5. Oamenii din Australia au un salariu mediu de 60.000$ pe an, in timp ce USA are 70.000$, dar este intr-o crestere constanta, fara coborasuri, iar Romania 15.000$. Dar vorbind de produsul intern brut, Australia avea acum ceva timp 1, 5 trilioane, in timp ce USA are 25 trilioane, adica o posibilitate extrem de mare de investitii. Am fost de cateva ori, astept sa se modifice legile cu sistemul de sanatate, armele si boschetarii iar apoi ma voi muta acolo.
Alte dezavantaje ale Australiei ar fi:
1. Izolarea fata de alte tari, nu prea poti calatori fara sa stai peste 5 ore in avion, in afara de Noua Zeelanda. Iar arșița din mijlocul Australiei te obliga sa vizitezi alte tari, pentru ca nu prea ai puncte turistice. Izolare duce si la o viteza de internet proasta, clasandu-se pe locul 65 in lume, in timp ce Romania este in primele 5 locuri din lume.
2. Fauna si vegetatia, care are din abundenta animale periculoase si vegetatie uscata, predispusa la incendii, asa cum a fost sezonul 2019-2020, in care au murit peste 500.000.000.000 de animale.
3.Transport public prost.
4. Vremea, care este pe invers cu anotimpurile, dar asta este subiectiv si perceput diferit de fiecare persoana. Vara, temperaturile acolo pot ajunge si la 45 de grade. Iar radiatia solara este cea mai mare in zona Australiei.
5.Preturile caselor sunt foarte mari.
Si multe altele, dar mai are si puncte pro. Oricum ar fi, as prefera mai mult o tara
din Europa de Vest(excluzand Portugalia) sau America de Nord decat o tara din Oceania, izolata de restul lumii.

Telefonul, tableta, calculatorul, laptopul functioneaza in acelasi mod, toate au procesoare, memorii ram/rom, placi de baza, baterii, camera, microfoane, difuzoare, display-uri, carcasa, conductoare etc.
Eu daca as fi in locul copilului tau, si as avea accesul limitat la telefon si alte reguli stupide pe care probabil le aplici, la 18 ani as fi pierdut legatura cu tine vreo 10 ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexia2006KY):

Mai fetita, bati campii aiurea!
Calitatea vetii in Australia este mult peste America!
Copii mei sunt adulti si avem toti telefoane aici, comunicarea este la fel de buna ca in Europa sau in orice tara dezvoltata.
Habar nu ai ce vorbesti, ca esti limitata la informatie si nu prea citita.
Australia are absolut tot ce are Europa si america. Evident, fiind un continet imens, nu se poate trai in desertul din mijlocul australiei, dar asta nu ne impiedicam sa avem case de milioane de dolari, salarii medii de 80-90k pe an, asistenta medicala gratuita, operatii de cancer si tratamente sofisticate gratuite, ceea ce in America sau Europa nu se poate, fara asigurare medicala privata.
Nu pierde nimeni legatura cu mine si nu am pierdut-o nici acum 10 ani, ca ce avem noi aici nu exista inca in romanica nici acum 30 de ani.
cand vei avea vreodata bani sa vizitezi Australia si te vei lamurii, pana atunci nu vorbi in necunsotinta de cauza, ca stim sa ne educam copii aici si stim sa ii tinem sub control la scoala si acasa.
Aici se face educatie sexuala din scoala primara, aici se impart tampoane si prezervative la licee, aici se explica pe indelete ce se intampla cu corpul unui adolescent. Aici nu exista destrabalarea din romanica, toti copii merg in uniforme la scoala si au obligatia sa fie supravegheati de parinti. Totul este controlat si impus ca copiis a nu greseasca si sa-si nenoroceasca viata.
Romanicaeste numarul 1 in lume la mame minore. Lipsa educatiei sexuale si lipsa educatiei de acasa, facuta de parinti este de neacceptat. Indolenta si prostia parintilor acre nu-si educa copii si nu-i controleaza ori suprevegheaza a adus romanica la situatia actula, cand avem cocalarim, golani si analfabeti mai multi decta a avut toata tarisoara asta vreodata.
Ia fetita si invata, ca-ti va prinde bine-n viata!
Bunul simt si respectul ar trebui sa-l ai de la parinti si daca nu, il poti invata singura, ca vei avea numai de suferit in viata, cu asa atitudine.

| Alexia2006KY explică (pentru Violleta2022):

Cand vei avea vreodata bani sa stai o luna jumate in fiecare vara in Los Angeles, sa te plimbi intr-un S Class 2021 prin Beverly Hills, sa te intalnesti cu toate vedetele lumii(care ce sa vezi, nu sunt din Australia), sa faci un outfit de 2000 de euro in fiecare zi, vei intelege cum e aici. De fapt, cand vei face intre 20.000$ si 30.000$ pe luna, ma poti anunta. Ma faci saraca fara sa stii ca am fost in locuri de pe glob la care tu doar visezi.

"ce avem noi aici nu exista inca in romanica nici acum 30 de ani" - o antiteza, dar am inteles ce vrei sa spui. In primul rand compari Logan cu Ferarri, incearca sa compari cu Singapore, SUA, Elvetia, Norgevia, Canada, Japonia si deja stii ce tara este cea mai avansata tehnologic.

Despre bun simt, am tendinta de a vorbi cu oricine ca cu o persoana apropiata, si niciodata nu m-a dezavantajat in viata. Te rog sa nu pui nimic la suflet.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexia2006KY):

Dar am fost doar 1 luna In America: New York, Los Angeles si Washington!
Fetita, eu castig $ 120k pe an nu 20-30mii laughing

Nu stiu pe ce planeta traiesti tu, dar eu sunt cetatean australian de 30 de ani! Traiesc, locuiesc si muncesc in Australia! Am propria mea firma si angajati.
Daca ai fi avut bun simt ai fi realizat ca discuti cu un adult aici, nu cu copilasi de anisorii tai.

| Robert2526 a răspuns:

Nu o asculta pe Viorica..sau cum o cheama. Ii place sa abereze pe aici. Nu exista nici o legatura intre pilulele contraceptive si ce a spus ea acolo. Hormonii respectivi se regasesc in organism in mod natural ( iar in timpul sarcinii, valorile acestor hormoni sunt de sute de ori mai mari decat ceea ce se regaseste intr-o pilula )

Tanti Viorica este doar o babaciune frustrata a carei viata nu are niciun sens

| Alexia2006KY explică:

16 ani*, am apasat din greseala pe langa