| anonim_4396 a întrebat:

Salut vreau sa stiu daca a mai incercat cine acutane sau roacutane inainte sau ia in acest moment. Ce efecte adverse au aparut in timp ce ati luat si daca merita sa iau, dupa ce am citit multe pareri sunt putin sceptic mai ales cu o doza asa mare de vitamina A asta am inteles ca este de fapt.
Sau un specialist dar doar care a mai avut cazuri de pacienti, nu doar vorbe deoarece asa si eu pot fi medic si sa ii recomand unui pacient ceva care functioneaza 100% dar cu efecte devastatoare care nu ar merita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai fi medic nu ai putea sa ii recomanzi unui pacient un tratament devastator care nu merita efectuat.
In alta ordine de idei, Roaccutane este un derivat de vitamina A, in nici un caz nu este similar cu o doza mare de vitamina A. El este un medicament extrem de eficient, dar cu foarte multe reactii adevrse, de aceea este recomandat numai in cazurile grave de acnee, in care pacientii sunt desfigurati de boala. In nici un caz nu merita luat in forme usoare sau medii de acnee.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Pãi am o forma medie de acnee pe maxilar, obraji, spate si umeri.
Au auparut 2 ca un fel de chiste pe scalp in care a cazut pãrul si a trebuit scos la chirurgie, dar dupa ce cred eu nu am nevoie neaparatã de roacutan care Au recomandat 3 dermatologi

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tie nu ti se pare suficient de grava, nu lua. Ideea este ca vei ramane cu ceva ciatrici definitive, trebuie sa iei si asta in considerare.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Ok multumesc mult