| angelinthedark a întrebat:

Ce credeti? Merita sa oferi cuiva inima, sa ii daruiesti iubire, sa ii daruiesti intreaga ta fiinta, sa ai incredere oarba in cineva, oare merita? Pot sa spun ca am o relatie foarte frumoasa, ma inteleg foarte bine cu prietenul meu, ma respecta, chiar imi arata ca ma iubeste, dar nu stiu, mi-e teama sa nu sufar, mi-e teama ca ma va lasa, am diferite temeri, nu stiu cum sa le controlez, nu stiu de ce sunt asa dar mi-e frica sa nu il pierd, poate il iubesc prea mult, dar am si o teama in suflet, nu stiu daca chiar simte la fel sau e doar o masca, asta ma gandescsad... oare cum as putea sa imi dau seama ca si el ma iubeste cu adevarat si nu se preface? Nu mai vreau sa sufar, mi-e frica de suferinta care mi-ar produce despartirea de el, ma gandesc ca si faptul ca nu am facut dragoste cu el, mi-e teama ca nu ma va mai astepta mult pana ce sunt pregatita, oare ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Linda a răspuns:

Nu stiu cati ani ai dar singura metoda care o cred eu sigura pentru a nu suferi este de a face dragoste dupa casatorie. Eu asa am facut si nu am fost parasita de nici un baiat in implicit nu am suferit din aceasta cauza.
Tocmai incerc sa o consolez pe o prietena de-a mea care de frica de a nu-si pierde prietenul a facut dragoste cu el si dupa 2 luni a parasit-o si nu mai stie ce sa se faca.
M-am casatorit la 23 de ani, am facut atunci dragoste prima data si nu a pierdut nimic.

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic. Temerile tale au rolul de a spulbera magia unei relatii daca le dai glas.Nu iti mai face atatea griji.Nu isi au rostul.Aduna acum amintiri, zambete, iubire si pastreaza-le pentru mai incolo cand iti va fi greuhappy
Si nu iti mai bate capul cu intrebari la care doar timpul are raspunsul
Fii fericita!winking

| Alisa a răspuns:

Ti-am citit mai multe din intrebarile pe care le-ai pus, si chiar cred ca baiatul asta te iubeste. dar daca tot iti este teama, nu trebuie sa faci dragoste cu el, asa cum te-a asteptat pana acum, te va astepta in continuare pana vei fii tu pregatita.

Traieste clipa, si nu iti mai pune atatea intrebari care te framanta degeaba.

Nu ii arata cat de mult il iubesti, lasa lucrul asta sa se vada cu timpul, pana atunci cand vei fii sigura de iubirea lui.

Si mie mi-a fost frica de toate astea ce spui tu, mai ales ca mama mea nu e de acord cu relatia mea, dar am vb cu el, si mi-a aratat ca ma iubeste, si imi arata in fiecare zi acest lucru.(plus ca nu mi-a zis niciodata pana acum sa am relatii sexuale cu el.)

| HBK a răspuns:

Daca stii sigur 100% ca se merita, atunci da.Si cum asa ceva nu stie nimeni sigur, e riscant.

| Frogie a răspuns:

Cu temerile astea nu rezolvi nimic! Traieste linistita fiecare clipa alaturi de el si vei vedea ca totul o sa fie mult mai bine. Daca stai zi de zi sa te gandesti la lucrul asta, te vei distruge singura.Si nu uita, increderea e una din cheile ce tin deschise portile dragostei. Iubiti`va mult!

| julieta a răspuns:

Cat timp de relatie aveti?, si eu am avut aceleasi temerii pe care le ai tu in momentul de fata dar, sfatul meu este urmtr:nu ii arata ce simti pentru el in totalitate, fi putin mai indiferenta, analizeaza reactia lui daca il deranjeaza sau lucruri de genu. daca nu misca un deget sa zicem pentru a te schimba sau nici macar nu incearca sa-ti de-a de banuit ca il deranjeaza comportamentul tau oarecum putin indiferent fata de el, inseamna ca el nu pune atat de mult pret pe relatie cat pui tu! succes sper ca nu vei fi dezamagita

| mihaa a răspuns:

Heloo din nouu, chiar ma intrebam ce mai facii? daca ai mers la discoteca ca iubi tau, daca s-a intamplat minunea... dar vad ca esti tot soii de gheata, vezi realuu dar, refuzii sa-l practici, ce sa zic draga? traieste clipa, lasa intrebarile si gandurile, din toate intrebarile tale pe care le-ai scris e clar un lucru, tipul te iubeste dar tu nu prea stii ce vrei de la viata, si ai vrea si nu ai vrea sa, dar sa-ti mai zic un lucru: atunci cand vei face dragoste cu el, tipuil te va iubii mai multt, si va fi o relatie mai frumoasa, deoarece, va fi acea pasiune, acea flacara, imi amintesc si eu ce frumos era acum 10 ani, plecam cu sotu meu la discoteca sau la bar si veneam, acas, ne uitam la film si...eram mai mult la el; acas decat la mine acas, cred ca perioada aia a fost cea mai frumoasa

| Deeiu a răspuns:

Fatalaughing`eu'ti zic sincer "Te rog frumos bucura-te de clipele frumoase ce le aveti impreuna!"
Am tinut la un baiat enorm, il iubeam enorm, as fii putut sa renunt la mami si la tati daca mi-ar fi propus sa fugim in lume[Bn poate exagerez], dar il iubeam enorm, iar el nusad
Stiam ca nu ma iubea, dar ma tot minteam ca cu timpu` v-a invata sa ma iubeasca, asta'mi zicea si elstraight face
Bucura-te ca te iubeste, daca te iubeste atat de mult pe cat pare crede-ma ca nu e in stare sa renunte la tine, si chiar daca o face[cu un motiv ff bine intemeiat]il v-a dureasad
Arata-i cat il iubesti si cat de fericita esti aproape de ellove struck`
si nu te mai gandi ca intr-o zi ai sa-l pierzi[-x, pur si simplu` iti faci tie viata mai greasad

| gabitsa a răspuns:

Daca spui ca tine atat de mult la tine si iti arata ca te iubeste nu are rost sa te amarasti singura, si sa pui o bariera intre tine si el. Sa fii inchisa in tine. Arata`i sentimentele tale, bucura`te de el si de dragostea lui si vei vedea ce bine este, daca iti doresti sa fi cat mai mult cu el Dumnezeu te va ajuta, doar sa nu te lasi influentata de lume. Caci este foarte rea!

| octavianpas a răspuns:

Daca te iubeste cu adevarat, va avea rabdare cu tine pana vei fi pregatita.

| ////////////// a răspuns:

Da eu cred ca da numai daca stii si simti ca persoana in cauza tine la tine, si invers.atunci ia-ti inma in dinti si cit mai curajoasa, fa-ti planuri...traieste din plin daca vezi ca persoana se staruie, te iubeste, pretuieste...gandeste-te.

| adria_1732 a răspuns:

Chiar imi arata ca ma iubeste e un lucru care ma face sa ti spun ca nu esti sigura de sentimentele lui iar instinctul tau de conservare actioneaza asa cum trebuie iar daca tu ai cateva temeri asculta de ele instinctul tau iti spune ceva mai ai rabdare succes

| lexony a răspuns:

Poate sa fie doar o mask.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata, stii cum se zice, de ceea ce-ti este frica de aia nu scapi. sorry ca ti spun chestia asta dar eu am simtit-o pe pielea mea. nu ti mai fie frica si incearca sa ai incredere in el