| MadaCriss a întrebat:

Ce credeti: Te nasti cu o orientare sexuala nenaturala sau o capeti? Este o intrebare care ma macina de ceva timp astfel incat am apelat la alte pareri crezand ca voi afla si alte opini.

Răspuns Câştigător
| Iunona a răspuns:

Unii oameni nu stiu pe ce sa dea vina cand nu inteleg ceva. Am auzit oameni care considerau orientarea sexuala " o boala" sau o "modificare genetica/psihica", furia lui Dumnezeu, Sodoma si Gomora ....bla bla bla. Ca sa iti raspund cred ca este o nevoie sexuala inascuta. Fiecare are o astfel de predispozitie, pe care o descoperim definitiv la sfarsitul maturizarii sexuale. Daca te satisface un partener de acelasi sex nu este pentru ca societatea te-a influentat sa devii astfel ci pentru ca ai avut o inclinatie mai mare ( subconstienta initial, treptat acceptata) pentru asa ceva. In sfarsit, nu sunt atee cred in iubire iar ea are atat de multe forme ca nu poate fi judecata. Sper ca ti-am raspuns la intrebare. happy

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta e un proces complex
1 sexul il determina tatal
2 atractia o determina cantatitea de hormoni in cauzul tau estrogen daca aveai si hormoni masculini mai multi erai lesbiana sau bisexuala
si te comportai ca un baiat, s-a demonstrat ca estrogenul schimba creierul deci si atractia sexuala si comportamentul uman, deci te nasti cu o orientare, nu in timp ea devine totul se hotareste in alea 6 saptamani primele din uter cati hormoni sunt secretati de catre creier

| Alcyon a răspuns:

O sa-ti spun o chestie. Cica noi, oamenii, suntem de fapt bisexuali. Educatia pe care o primim de acasa (povestile de dragoste, religia, romane etc), ne orienteaza insa spre sexul opus. De ce? E vorba de supravietuirea speciei. Imagineaza-ti ce s-ar intampla daca am deveni toti homo (sau 50%). N-am mai face copii, prin urmare specia ar fi in pericol de disparitie.

| MadaCriss explică (pentru Alcyon):

Raspunsul tau e de-a dreptul genial!

| Florenta16 a răspuns:

Asa se zice, ca ne nastem cu orientarea sexuala deja formata, si ca pe parcursul vietii ne-o dezvoltam. Eu zic ca unii isi schimba mentalitate si isi pun sa fie pe "invers". Nu stiu ce sa spun, dar oricum ar fi, in fata lui Dumnezeu este interzisa chestia asta.

Răspuns utilizator avertizat