| Al3xbC a întrebat:

Ce e cu,conceptiile astea inepte la unii? de abia ti-ai facut buletin si deja vrei
independenta si sa nu ti se spuna ce sa faci,dormi in casa parintilor,mananci,
bei,te imbraci din munca lor si ai tupeul sa le reprosezi ca iti spun sa nu faci x,y.z.
Nici macar nu ai par la...dar deja ai iubit,de abia ai invatat sa folosesti tamponul
dar deja vrei sex, intrebi daca marimea e corecta dar esti virgin si singurii sani
pe care i-ai vazut pana acum sunt in filmele de pe net(asta dupa ce ai jucat
call of duty si fotbal in spatele blocului).ai gasit pe google site-ul TPU dar nu gasesti
un site cu filme sau o carte, intrebi daca sa intri la liceul/facultatea x de parca
oamenii stiu ce iti place tie sa faci.Sa nu mai zic de celebra intrebare,,imi place
de fata x cum sa o abordez?"(nu stiu iti iei rigla cu, care ti-ai masurat-o si ii dai
una si asa la multe le plac baietii,, rai")iar fetele cu,, am 2 ani si vreau sa imi
incep viata sexuala cu prietenul care are 3 ani"ce pot sa zic...nimic nu e mai
frumos decat o fata care acum 1 an nu avea nici macar buletin sa se culce cu unu
care e virgin si si-o masoara cu rigla sau cu unu care e se uita la minore
, apoi se mira de ce prima data a fost dezastru sau dupa ce m-am culcat cu el
mi-a dat cu flit si m-a facut curva. Daca o fata isi pastreaza virginitatea si are peste
19 de ani e considerata proasta/urata/demodata(culmea e ca si de fete si de baieti)
daca isi pierde virginitatea la o varsta sub 19 ani e considerata curva. Daca baiatul
e cuminte te plictiseste, daca e bad boy inseamna ca nu e serios"Why some people are so stupid?(de ce unii
oameni sunt asa prosti?)

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Alte vremuri, unde pornografia e in top si de acolo vin si alte magarii in mintea copiilor, iar pedofilii profita ocazia doar nici aia nu sant intregi la memorie, au chef de sex sa apeleze la o curva pe bani ca si aia se pricepe la sex

8 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Si totusi care e problema ta ca unii vor sa faca sex la varsta de 4 ani? nu ar trebuie sa te intereseze ca fac altii vezititi de viata ta

| Al3xbC explică (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Dar tu de ce nu iti vezi de treaba ta?laughingesti constient ca esti pe un site unde te informezi si iti dai cu parerea?laughing

| neutrino a răspuns:

Asa face si cucul, si o duce bine! Restul nu mai conteaza.

| cristimihailov a răspuns:

Personal, exista o idee care spune simplu: nu judeca. Fiecare dupa parerea si posibilitatile lui. Atat poate, atat isi doreste, atat este.

Iti pierzi energia si timpul incercand sa ii intelegi pe altii, cand, ma gandesc, ar fi mult mai intelept si mai corect sa iti petreci timpul avand grija de bucuria si viitorul tau.

Cu ceilalti, chiar daca ii intelegi, nu o sa ii poti schimba.

Dar ca tu sa devii mai fericita, tine doar de tine.

Si nu uita, toti cei pe care ii pomenesti, sunt mai fericiti decat tine. Pentru ca ei isi traiesc viata. Asa cum stiu, e adevarat. Tu insa, pari sa traiesti prin prisma rezultatelor alegerilor lor.

Asta inseamna ca esti fericita? Si oare ce inseamna a fi "stupid" la final? Sa iti traiesti viata sau sa iti faci griji de alegerile si nivelul de cultura al altora?

| AnnaaaMaria a răspuns:

Până la maturitate personalitatea noastră se formează în funcție de ceea ce vedem, de modelele pe care le luăm. Încă de mici copiii sunt lăsați foarte mult timp la televizor pentru că așa li se închide gura și părinții își pot vedea liniștiți de alte treburi, iar televizorul ce promovează? Peste tot este pornografie. De aici și dorința copiilor de a încerca lucruri noi, de a experimenta diferite senzații. Să nu mai zic de internet... acolo au acces fix la ce le tună lor prin cap și așa se formează ei.
Cât despre iubiții la vârste fragede eu nu judec întrucât îmi fugeau ochii după un băiețel de la grădiniță laughing e pubertatea/adolescența, hormonii încep să își facă treaba și de asta își caută ei iubiți peste tot.
Dorințele de independeță în mare parte vin din teribilism pentru a le demonstra părinților că ei sunt cineva, că au o personalitate puternică și părinții nu i-ar putea liniști decât prin niște „experimente".să le dea câțiva bani zilnic și să-și procure singuri hrana, să muncească pentru acei bani și așa mai departe și doar așa și-ar da seama ce bine e că stau pe banii părinților și că sunt îngrijiți.
Să sperăm că se vor mai maturiza pe viitorlaughing am trecut și eu prin unele faze și aș putea da sfaturi din experiența mea. E bine că am trecut peste. Cu cât avansezi în vârstă, cu atât evoluezi (în general). Eu regret multe lucruri pe care le-am făcut: că mi-am supărat părinții, că am fumat, că am consumat alcool însă faptele sunt deja consumate. aveți grijă de voi, pupici

| NecroIonutz a răspuns:

Zi sincer, ti-e ciuda ca nu ti-a supt-o nimeni la 14 ani? Cat de ciuda iti e? Hai fii sincer, ca ipocrit vad ca poti fi. Sau poate tie nu-ti place independenta, nu-ti palce sa faci sex, nu-ti place sa joci call of duty sau fotbal in spatele blocului? In plus, daca nu-ti convin intrebarile, esti liber sa pleci prietene, nu te retine nimeni. Du-te si aseaza-te intr-un colt intunecos si judeca-i pe toti din jurul tau pentru ca nu se comporta la fel ca tine happy Stii de ce? Pentru ca nu ne doare nici in cot de aia ca tine, de cei care vor sa ingradeasca libertati, sa impuna limite, sa ne opreasca din a ne trai viata cum vrem happy Adevarat, daca n-ai cap e vai de picioare si sunt multe cazuri care argumenteaza acest fapt, dar nu e nici locul tau si nici al altcuiva sa judece persoanele. Hai sa-ti mai dau o tema pentru acasa: Femeile sunt la fel de curve pe cat sunt barbatii de betivi happy Ia fraza asta si gandeste-te la ea adanc. Poate ai sa-i intelegi sensul happy

| Al3xbC explică (pentru NecroIonutz):

In primul rand sunt fata deci te-as ruga daca ai o doza de bun simt sa vorbesti civilizat, in al doilea rand nu confunda mahnirea cu ciuda dar de la unu care foloseste un limbaj de golan referindu-se la femei cu apelativul bagaboanta si,, merge de o carja''nu poti
sa te astepti la prea multe nu? Daca tu consideri ca respectarea parintilor si ascultarea invatamintelor lor atata timp cat
esti minor si traiesti din bani lor e o lovitura asupra libertatii persoanei inseamna ca esti genul ala de om care sta cu parintii si mananca
din bani lor pentru ca e prea lenes sa munceasca si dupa ce traieste din banii lor le mai spune si sa i-o s...ga
(indraznesc sa imi dau cu parerea pentru ca si tu te-ai dat cu parerea ca-s frustrata si ca nu mi-a... nimeni).
Vorbeai ca sunt,,ipocrit''dar faptul ca tu iti dai cu parerea despre ce spun eu si apoi acuzi ca ma iau de libertatea oamenilor desi
tu te iei de libertatea mea de exprimare pentru ca imi spun parerea,nu e ipocritate? faptul ca te iei de mine dupa ce am spus ca,,femeile spun ca
barbatii sunt afemeiati cand rata de infidelitate a femeilor e in crestere''si tu vii cu replica,,femeile sunt la fel de curve pe cat barbatii
sunt de betivi''astfel tu incercand sa contesti ceva ce nu ai inteles,ce zice despre tine? daca tu ai inteles ca prin faptul ca eu am zis
ca o fata nu trebuie sa isi piarda virginitatea la varsta in care nici nu are buletin sau de abia si l-a luat,intelegi faptul ca mie nu imi place
sa fac sex inseamna ca ori esti genu care se culca cu minore ori ai fost nascut de o femeie care te-a facut cand de abia incepuse
sa ii creasca par la,,inteligenta''.Ai spus ceva de genu sa ma duc intr-un colt intunecat
pentru ca oamenilor nu le pasa de cei ca mine? te inseli amarnic! intodeauna oamenii care au principii,valori,bun simt si respect pentru
propria persoana vor sta intr-un colt luminos inconjurat de oameni inteligenti si civilizati, in timp ce oamenii care cred ca e normal
sa iti incepi viata sexuala cand nici macar nu ai dreptul de a iti asuma proprile greseli (in fata legi de exemplu), care cred ca e normal
sa,, faci ce vrei''si sa nu iti asculti familia cand de fapt daca vrei o guma trebuie sa o cumperi din banii lor sau daca ai nevoie de
ajutori apelezi tot la ei, oamenii care cred ca ca e normal ca un baiat sa si-o masoare cu rigla singura preocupare a lor fiind masura
si nu faptul ca multi nu stiu sa citeasca sau scriu,, ksa in loc de casa''sau oamenii care nu stiu
cine e premierul tarii lor dar stiu ca vedeta x e cuplata cu vedeta y, vor sta intr-o camera obscura
cu oameni care nu au o capacitate intelectuala suficent de mare incat sa se descurce in orice mediu in care s-ar afla.Sunt sigura
ca atunci cand fata ta va avea 12/14 ani si va veni acasa la 5 dimineata si dezvirginata, tu o vei
intreba unde a fost, cu cine si de ce a venit asa tarziu si ea iti va spune sa o lasi in pace ca e libera
si face ce vrea, tu vei fi mandru ca i-ai dat acea libertate.Vezi tu... unde nu-i cap...nu-i inteligenta.
Ps.imi cer scuze ca am scris asa mult dar partea buna e ca asa mai citesti si tu.

| NecroIonutz a răspuns (pentru Al3xbC):

Ma scuzi ca nu ti-am dat raspunsul mia devreme, intru foarte rar pe TPU si de asta atata intarziere happy
Sa incepem cu lectia de limba romana happy
"tu te iei de libertatea mea de exprimare pentru ca imi spun parerea, nu e ipocritate?" -> Ipocrizie, draga mea, IPOCRIZIE.
DA, esti total indreptatita la opiniile tale legate de absolut orice, eu ti-am zis numai sa nu ne bagi noua pe gat ideologia ta despre societate. pentru ca pur si simplu, NU NE INTERESEAZA happy La fel cum pe mine personal nu ma intereseaza de opinia ta asupra vietii mele. si daca e neaparat necesar, sa stii ca lucrez de la 16 ani in diferite domenii, m-am mutat din casa parinteasca de la 19 ani si acum locuiesc bine-mersi in apartamentul meu, la care, bine-nteles, imi platesc ratele din salariul propriu (si am sa le mai platesc si in urmatorii 20 ani). Daca un copil nu-si respecta parintele, aia se numeste educatie proasta si ghici cine l-a invatat asa? Vezi tu, viata e un cerc vicios, ai grija de odraslele pe care le-ai adus pe lume, vor avea si ei grija de tine. Ii tratezi ca pe niste animale si le dai drumul sa faca ce-i taie capul, asa ii vei avea happy imi pare rau sa te anunt, dar educatia si inteligenta nu au nici o legatura. Cei care nu stiu sa scrie cirect si folosesc un limbaj trivial sau incorect d.p.d.v. sintactic sau morfologic ( "cumpar DECAT o paine", "tu mai STI ceva?", "de ce nu vrei sa FI cuminte" etc) sunt persoanele care nu au o educatie, dar pot fi inteligenti happy Nu are absolut nici o legatura. pot avea IQul de 180 si sa fie total dislexic sau analfabet. Dar sa nu mai lungim vorba degeaba. Garantat ai sa citesti printre randuri si ai sa intelegi prost.
Cum ma refer eu anumitor persoane este strict problema mea, n-am sa ma ascund dupa deget niciodata. Daca e curva, curva ii zic, daca e bagaboanta, bagaboanta se numeste. Daca e buna de *** (imi scuzi limbajul vulgar, sper sa nu iti ofensez nevinovata ta constiinta si sa-ti stric educatia), inseamna ca e o halca de carne posesoare de vagin si nimic mai mult, daca intelegi unde bat. La fel si pentru barbati, sa nu crezi ca e diferit: daca e un porc ordinar, un porc ordinar ii spun. Unui alcoolic ma adresez cu "bai betiv ratat". De ce sa ma incurc in apelative? Sa perii niste jigodii? Sa le ridic moralul ca sa infunde societatea? Daca e femeie nu inseamna direct ca-mi merita respectul si de obicei o tratez ca pe o halca de carne ce foloseste oarecum in scopuri de reproducere si distractie. Daca imi demonstreaza ca e mai mult decat atat, atunci o respect si o tratez ca atare happy
Ca o mica paranteza, m-a amuzat foarte mult "oamenii care cred ca ca e normal ca un baiat sa si-o masoare cu rigla". barbatii "si-o masoara" inca dinainte sa existe rigle happy Cam de pe la Homo Sapiens. Vrei sa mai stii cine o mai masoara si compara cu alti masculi? Aproape toate rasele de primate, majoritatea pasarilor, pestilor, mamiferelor etc. pentru ca imperecherea se bazeaza pe genetica CELUI MAI BUN individ. E un lucru scris in godul genetic al nostru ca specie. N-ai sa-l scoti tu nici cu toporul din capul omenirii happy
Sa trecem mai departe: DACA in viata asta voi avea urmasi ce-mi vor imparti codul genetic (ma refer la copii proprii, si nu adoptie, pentru ca as prefera sa adopt) sunt mai mult ca sigur ca aceeasi moralitate cu care am fost crescut o voi imprima si lui/ei, totodata lasandu-i libertate de alegere pe raspundere proprie (in sistemul "faci ce vrei dar platesti consecintele").
Cat priveste literatura, ultimele trei carti citite (in ultimele 3 luni, imi cer scuze, munca ma forteaza sa am din ce in ce mai putin timp liber in care sa lecturez) au fost Changi de James Clavell, The Corinthian de Georgette Heyer si Dune de Frank Herbert (pe care o recitesc cu placere cam o data la doi ani). Daca vrei iti pot recomanda cateva si pe intelesul tau.
Pe final, ca un mic "post scriptum", pentru a avea onoarea de a ma cunoaste, poate, un strop mai bine, da-mi voie sa ma prezint.
Ionut Alexandrescu, Sapiosexual.