| lollopop a întrebat:

Ce inseamna "Dragostea"?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

DRAGOSTE -Sentiment de afecțiune si devotament fata de cineva sau ceva; față de o persoană de sex opus; a iubi pe cineva cu patimă; iubire, afectiune, tandrete, amor, pasiune, patima. Cam asta ar fi definitia din DEX.
Dragostea este... un sentiment, o traire, o emotie intensa, e acel ceva care te face sa visezi, este... fericirea! Dragostea este scopul vietii noastre. Ea ne da forta sa mergem mai departe, sa razbim atunci cand simtim ca viata ne-a secatuit de vlaga. Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a
simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta. Dragostea este acel lucru care mişcă rotiţele Universului. Dar dragostea adevarata nu este neaparat fizica si nici romantica in mod ideal. Sa iubesti inseamna sa accepti ceea ce a fost, ceea ce este, ceea ce va fi si ceea ce inca nu s-a intamplat. Persoanele fericite si implinite nu sunt neaparat cele care au tot ce-i mai bun din fiecare lucru, ci acelea care stiu sa faca ce-i mai bun din tot ceea ce au. Dragostea nu este numai flori, zambete, iubire, ci inseamna si lacrimi, dorinta, pasiune si de aceea putini au privilegiul de a-i descoperi puterea. Dragostea e la fel ca o boala pe care daca nu o tratezi se agraveaza si ca orice floare pe care daca nu o uzi se ofileste. Mai mult dragostea este singurul lucru pe care dacă îl dai nu sărăceşti, ci din contră: te îmbogăţeşti! Cea mai frumoasa definitie a dragostei (amorului) a fost data in poezia "Ce e amorul?", de M. Eminescu.
Ce e amorul? E un lung/Prilej pentru durere,/Caci mii de lacrimi nu-i ajung/Si tot mai multe cere.
De-un semn in treacat de la ea/El sufletul ti-l leaga,/Incat sa n-o mai poti uita/Viata ta intreaga.
Dar inca de te-asteapta-n prag/In umbra de unghere,/De se-ntalneste drag cu drag/Cum inima ta cere.
Dispar si cerul si pamant/Si pieptul tau se bate,/Si totu-atarna de-un cuvant/Soptit pe jumatate.
Te urmareste saptamani/Un pas facut alene,/O dulce strangere de maini,/Un tremurat de gene.
Te urmaresc luminatori/Ca soarele si luna,/Si peste zi de-atatea ori/Si noaptea totdeauna.
Caci scris a fost ca viata ta/De doru-i sa nu-ncapa,/Caci te-a cuprins asemenea/Lianelor din apa.

6 răspunsuri:
| Emma a răspuns:

Buna!
E un sentiment pe care il simti pentru o anumita persoanahappy
Daca nu ai simtit asta pana acum, mai ast! n-o sa mai ai nevoie de parerihappyo sa simti "p pielea ta"winking! bafta

| Anonima307 a răspuns:

Suferinta :-

| Anonim134 a răspuns:

Un sentimentwinking

| Markus_4003 a răspuns:

Dragostea... eu cred ca ceea ce e ft greau de explicat, este relatia dinntre 2 inimi care se simt ca se bat care se simt ca traesc si respira impreuna. dragostea este o chestie care nu fieacare o intelege corec

| ღ {кαтαℓуηα} ♥ a răspuns:

Nu stiu daca sunt in masura sa rasp la intrebarea asta dar... dragostea inseamna cand iubesty prea mult pe cineva si cand simty ca ai face orice pentru acea persoana stiu ca acum mai intreba si iubirea ce inseamna? iubirea e tt la fel dar cand iubesty nu mai vezi defectele nici greselile care le face persoana respectyva cand iubesty simty un fior care nu tyl pot descrie cand esti indragostyta te gandesty numai la acea persoana si sigur iti vn cateodata si ganduri negatyv cand iubesty nuty pasa parerile celorlalty cand iubesty esti alta persoana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa afli cand o sa o experimentezi - e senzatia aia de caldura din jurul inimii, in caz ca nu o sa stii big grin.
Ii poti facilita venirea incercand sa accepti oamenii asa cum sunt, fara sa-i judeci sau sa te compari cu ei. Mai simplu: uita-te pe mtv sau alte posturi din astea sclerozante si fa exact invers de cum iti sugereaza ei happy.
Multa bafta
Anonimu' lu peste