| veveritza6499 a întrebat:

Ce inseamna preludiu? tongue

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Preludiul este un cuvant originar din latina: Prae= inainte, Ludus= cantec.
Deci preludiul este ceva inainte de un cantec, partea introductiva la o piesa muzicala, sau - in cazul nostru - ceva facut inainte de "ceva cu cantec".

| mona a răspuns:

Un fel de,, pregatire,, inainte de a face sex

| consilierultau001 a răspuns:

Preludiul este acel moment dinaintea actului sexual care se manifesta prin atingeri, saruturi si gesturi fierbinti, care duc la apropierea fizica dinaintea actului sexual, adica este actul suprem care face diferenta dintre om si animal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Preludiul reprezinta timpul pe care il acorzi inaintea inceperii actului sexual care poate continua si in prima faza a actului sexual.
Http://dexonline.ro/definitie/preludiu
Te pup!

| MrAnderson a răspuns:

Ludus: "joc" in latina. Asa ca ii putem spune jocul dinaintea actului sexual propriu-zis. Inseamna mangaieri, sarutari etc. Pentru femei este mult mai important decat pentru barbati, pentru ca altfel sexul se va dovedi un dezastru.

| diverse a răspuns:

. Parte introductivă a unei compoziții muzicale mai ample. ♦ Spec. Prima piesă muzicală dintr-o suită instrumentală; piesă care precedă o fugă sau un coral. ♦ Piesă instrumentală independentă, scrisă în formă liberă. 2. Exercițiu muzical pregătitor; p. ext. improvizație. 3. Fig. Ceea ce anunță, precedă sau pregătește o acțiune sau un eveniment; acțiune premergătoare.

| SoundTapes a răspuns:

Preludiul cuprinde toate mangaierile, sarutarile si jocurile sexuale care duc la raportul sexual.happy.

| ChristopherE a răspuns:

Partea dinaintea inceperii sexului. Cun zice si SounTapes saruturile, mangaierile, dezbracatul.

| LoCkUpp a răspuns:

Preludiu are mai multe intelesuri. Uite-te aici http://dexonline.ro/definitie/preludiu :D

| Danyellaa a răspuns:

Preludiul sexual ofera fiecarui partener oportunitatea si timpul de a se pregati pentru o activitate sexuala