| Dacii2326 a întrebat:

Ce iti fac bolile cu transmitere sexuala?

Răspuns Câştigător
| Viitorulapropiat a răspuns:

Depinde de boli. Unele pot fi vindecate prin tratament, dar HIV-ul si Sifilisul duc la dementa si apoi la moarte.Din cate am invatat eu la biologie, medicamentele pentru aceste boli, nu fac decat sa prelungeasca viata omului, dar nu vindeca boala.Din aceasta cauza omul trebuie sa se protejeze la orice contact sexual. (depinde de persoana).

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Prin BTS-uri se transmit de la persoana bolnava la cea sanatoasa prin intretinerea unor contacte sexuale neprotejate diferiti virusi, bacterii, microorganisme, diferite ciuperci sau paraziti care iti imbolnavesc organismul. Bolile/infectiile transmise prezinta grade de periculozitate a caror gravitate poate fi foarte diferita, ceea ce face ca si vindecarea lor sa depinda foarte mult si de imunitatea organismului tau. Fara un tratament adecvat se pot croniciza, permanentiza si unele pot provoca chiar si moartea persoanei infectate, asa cum se intampla in cazul HIV/SIDA sau a sifilisului. Sanatate!

| MaryLoveMyLife a răspuns:

Bolile cu transmitere sexuala sunt infectii transmise prin contact sexual vaginal, anal, oral. Oricine a avut un contact sexual s-a expus riscului la boli cu transmitere sexuala.
Majoritatea bolilor cu transmitere sexuala pot fi vindecate prin tratament. Lasate netratate, toate bolile cu transmitere sexuala pot avea efecte serioase asupra organismului. Cele mai grave boli cu transmitere sexuala sunt sifilisul si HIV/SIDA, care pot fi fatale.
Bolile cu transmitere sexuala afecteaza fertilitatea in principal prin infectii ale tractului genital superior al femeii si prin sechelele acestuia.

Cu exceptia cazurilor rare de obstructie a canalului deferent al barbatilor, bolile cu transmitere sexuala rar provoaca infertilitate la barbati.