| Aries90 a întrebat:

Care sunt bolile cu transmitere sexuala?

12 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Sifilisul
herpesul buzelor si cel genital
gonoreea
chlamydia thracomatis
micoplasmele
condiloanele
trichomonas vaginalis
candida albicanis
paduchii lati
scabia
HIV, virusul care provoaca SIDA
hepatita A
hepatita B
hepatita C
alte tipuri de hepatite
http://sida_info.tripod.com/id8.html

| oz a răspuns:

HPV HIV sifilis gonoreea...pe astea le stiu.

| Instinkt a răspuns:

Bolilie trimise prin transmitere sexuala sunt :
SIDA [AIDS]
Sifilisul
Gonoreea
Tricomoniaza uro-genitala
Infectia uro-genitala cu Clamidhya
Infectia uro-genitala cu Mycoplasma
Herpesul genital
Hepatitele virale
Leucoreea
Candidoza genitala
Asa ca protejazate nu merita sa risti

| catalina_2916 a răspuns:

Sida, sifilis, gonoreea, etc...

| buburuzaucigasa a răspuns:

GONOREEA: Sintome:apar intre 2 si 10 zile dupa infectare La femei:scurgere galben-verzuie, senzatie de arsura la urinare, dureri abdominale(cele mai multe femei nu au sintome) La barbati:dureri sau arsuri la urinare, scurgere galben-verzuie (majoritatea barbatilor au sintome).
Tratament:antibiotice la recomandarea medicului.

CANDIDOZA: Sintomefrustrateda femei:inflamatia vulvei sureri sau/si arsuri la urinat -La barbati:inflamatia organelor genitale
TRICOMONIAZA:Sintomefrustrateda femei:scurgere galbuie sau alba cu miros neplacut, mancarimi si iritatii.
-La barbati:pot lipsi su sunt reduse.
Sintomele apar intre 4zile-3saptamani dupa infectare

HERPESUL GENITAL:APAR BASICI DUREROASE IN ZONA GENITALA MANCARIMI SI ARSURI LA URINARE.Tratament specific pentru aceasta boala nu exista.Virusul oata intrat ramane tota viata.

Si mai sunt multe dar team enumerat doar cateva despre care am, invatat la scoala. Sper sa iti fie de ajutor.

| faranume a răspuns:

Gonoreea, Sifilis, Chlamydia, Sida

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Bolile cu transmitere sexuala sau bolile venerice sunt infectii transmise prin contact sexual (normal, oral sau anal) dar care pot fi transmise si pe alte cai. Printre mijloacele de transmitere ale acestor boli, in afara de contactul sexual, mai putem intilni: contactul cu zona infectata, contactul cu obiecte infectate (ace, etc.) sau de la mama la fat, etc.

Aceste boli pot fi clasificate in doua mari categorii:
Bolile cu transmitere sexuala majore, din care fac parte:
- sifilisul
- gonoreea sau blenoragia
- sancrul moale
- granulomul inghinal
- limfogranulomatoza inghinala
Bolile cu transmitere sexuala minore, din care fac parte:
- uretritele negonococice (cele mai frecvente boli din aceasta categorie sunt provocate de chlamydii, mycoplasme, candida albicans, tricomonas vaginalis)
- tricomonaza urogenitala
- candidozele urogenitale
- herpesul genital
- vegetatiile veneriene
- molluscum contagiosum
- scabia
- pediculoza
- unele forme de hepatita virala.

| sunt_fericita a răspuns:

Sida, sifilis, hepatita b...etc

| sunt_fericita a răspuns:

CHLAMYDIA-este o infectie grava care afecteaza mai ales femeile. Aceasta produce secreti vaginale mai abundente sau dureri la urinare. Majoritatea femeilor si unii barbati nu au nici un semn de boala. Daca apar simptome, acestea apar de obicei dupa 1-6 luni de la contactul sexual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai bolile cu transmitere sexuala sunt:
-sifilisul
- gonoreea sau blenoragia
- sancrul moale
- granulomul inghinal
- limfogranulomatoza inghinala
-HIV, dar sunt sigura ca mai sunt, mai intereseaza`te si pe google si nu uita! Protejeaza`te!

:*:*:*Sa fi iubit(a)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Îți poate fii de folos:
http://www.secs.iasi.go.ro/bts.htm
Pa, pa.